Program "Opieka wytchnieniowa" jest wsparciem dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi. Pozwala uzyskać doraźną, czasową pomoc w formie usług opieki wytchnieniowej. W obecnej edycji miasto Zamość zamierza objąć taką opieką 61 osób. Uczestnicy programu będą mieli zapewnioną opiekę nad osobą z niepełnosprawnościami w miejscu zamieszkania.
Jak informuje MCPR, pierwszeństwo w korzystaniu z usługi opieki wytchnieniowej mają osoby, które "przedłożą kartę pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny - skali FIM, którą uzupełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/fizjoterapeuta/pielęgniarka". Podczas kwalifikacji MCPR w Zamościu będzie też brało pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników. Trzeba pamiętać, że z takiej pomocy nie można korzystać w nieskończoność. Limit przypadający na jednego uczestnika programu wynosi nie więcej niż 240 godzin na rok. Uczestnik programu może samodzielnie wskazać osobę, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej, ale nie może nią być członek rodziny, opiekun prawny lub osoba, z którą mieszka.
Nabór potrwa do 28 lutego. Dokumenty można złożyć osobiście w Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.30 lub przesłać pocztą na adres ul. Lwowskiej 57, 22-400 Zamość.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 502 322 772 w godzinach od. 8.00 do 14.00.
Po wyczerpaniu limitu miejsc, kolejne osoby będą wpisywane na listę rezerwową, a następnie sukcesywnie włączane do Programu w przypadku rezygnacji zakwalifikowanych uczestników.
Program będzie realizowany do 31 grudnia 2022 r.
Nieco mniej czasu jest na złożenie wniosku do programu pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – MCPR w Zamościu przyjmuje dokumenty do 18 lutego. Z tej pomocy mogą skorzystać dzieci do 16. r.ż. z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, potrzebujących wysokiego poziomu wsparcia, w tym osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, trudnościami związanymi z komunikacją
i mobilnością, osób samotnych oraz niepełnosprawnych niekorzystających ze wsparcia lub opieki w ramach innych programów.
Asystent pomaga przy wykonywaniu czynności dnia codziennego, wyjściu, powrocie lub dojazdach, załatwianiu spraw urzędowych; wyjściu np. do muzeum, teatru czy kina. Może też zaprowadzić dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej i odebrać je stamtąd. Szczegóły programu znajdują się na stronie internetowej MCPR w Zamościu. Można też dzwonić (tel. 502 322 772) i pytać pracowników centrum pomocy. A dokumenty, podobnie jak te do programu „Opieka wytchnieniowa”, należy składać do MCPR-u od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.30.
Napisz komentarz
Komentarze