Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 21:09
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Ulhówek: Miłość, dzwon i samorząd

Płomienna miłość, złote maliny, odrzucone propozycje trzech kancelarii adwokackich, List do Koryntian i kościelny dzwon. Co łączy te wszystkie rzeczy? Miejsce – sesja Rady Gminy Ulhówek, podczas której o nich rozmawiano i osoba wójta gminy.
Ulhówek: Miłość, dzwon i samorząd
Jakie imię będzie nosił dzwon przy kościele w Żernikach, jeszcze nie wiadomo.

Drewniany kościółek w Żernikach stoi od 40 lat. Został tam w 1981 roku przeniesiony z Turkowic. To leciwa świątynia z bogatą historią. Została wybudowana w 1793 r. jako filialna cerkiew greckokatolicka. W 1875 r. zamieniono ją w prawosławną, a w 1919 r. została rekoncyliowana na kościół rzymskokatolicki. Po II wojnie światowej przez kilka lat pełniła funkcję kościoła filialnego. Opuszczona niszczała coraz bardziej. Aż trafiła do Żernik, gdzie została częściowo zrekonstruowana, trochę przekształcona i rozbudowana. Stała się kaplicą filialną kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Łaszczowie. Od lat dobrze służy mieszkańcom Żernik i okolicznych wsi. Ci o nią bardzo dbają. Umyślili, że na 40-lecie jej obecności w Żernikach kupią dzwon. Problem w tym, że to koszt niemały. Skąd wziąć na to pieniądze?

Do tańca i do różańca...

To powiedzenie świetnie się w Żernikach i okolicznych wsiach sprawdza, bo tam ludzie zamiast medytować, że czegoś brak albo, że coś trzeba zrobić, biorą się do roboty.

– Dwa lata temu zdecydowaliśmy, że trzeba już pomalować kościół. I pomalowaliśmy. W jeden dzień. Malowało 40 osób. Mężczyźni malowali ściany, kobiety 600 metrów ogrodzenia wokół kościoła – wspomina Leszek Górski, mieszkaniec Żernik, radny gminy Ulhówek. I podkreśla, że kiedy trzeba było sypnąć groszem, ludzie też nie odmawiali. Jak choćby cztery lata temu na zakup nowych ławek do kościoła. Udało się zebrać 18 tysięcy zł.

Cały artykuł przeczytasz w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tom 28.02.2022 16:39
Banialuki, oderwani od rzeczywistości, wioska się śmieje.

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama