Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:15
Reklama
Reklama

Józefów: Powstało przedszkole dla dzieci uchodźców

Gmina Józefów uruchomiła przedszkole dla dzieci z rodzin, które uciekły przed wojną z Ukrainy. Znajdą się również miejsca w szkole podstawowej dla starszych dzieci i wsparcie dla dorosłych, którzy sami angażują się w pomoc dla rodaków.
Józefów: Powstało przedszkole dla dzieci uchodźców
Dla najmłodszych dzieci uchodźców utworzone jest przedszkole. Dla starszych miejsce w szkołach.

W gminie Józefów przebywa już około 250 obywateli Ukrainy, z czego ponad 130 przebywa w obiektach samorządowych, a reszta znalazła schronienie w prywatnych domach. Władze gminy starają się zorganizować dla uchodźców profesjonalną pomoc. Stąd pomysł na utworzenie m.in. przedszkola. - W nowo utworzonym przedszkolu na razie przebywa 17 dzieci, którymi opiekują się ich mamy. Przygotowaliśmy również oddzielne oddziały dla uczniów klas I - III i IV - VIII. W młodszej grupie zamierza się uczyć ponad 10 dzieci, a w starszej prawie 20. Zajęcia poprowadzi wolontariusz z Ukrainy, który pracował jako nauczyciel przed wybuchem wojny. W przyszłości takie osoby trzeba formalnie zatrudnić, dlatego tak bardzo czekamy na przepisy ustawowe, które uregulują tę kwestię i wiele innych - mówi burmistrz Józefowa Roman Dziura.  

Władze gminy proszą, aby osoby które zakwaterowały uchodźców w domach prywatnych zgłaszały ten fakt do Urzędu. Dzięki temu pomoc będzie bardziej efektywna. Do rejestracji, która odbywa się w pokoju numer 8, są potrzebne dowody tożsamości zakwaterowanych osób. Dodatkowo pomoc rzeczową uchodźcy lub rodziny, które ich przyjęły, mogą się zgłaszać do miejscowej Caritas, koordynatorki zbiórki darów rzeczowych w budynku byłego LO Barbary Wojciechowskiej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Józefowie.

Dary rzeczowe do gminy Józefów płyną z wielu źródeł. Zarówno od mieszkańców jak i osób, które kiedyś były z tym regionem związane. Kilka dni temu do Józefowa przyjechały dwa samochody ciężarowe z pomocą z granicy niemiecko-francuskiej, a deklaracje podobnego wsparcia płyną również ze Szwajcarii i innych krajów. Część pozyskanych w ten sposób darów potrzebujące rodziny odbierają na miejscu, a reszta jest transportowana na polsko-ukraińską granicę.

Dodatkowe informacje w sprawie pomocy dla Ukrainy można uzyskać telefonicznie pod numerami:

  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - 84 687 83 98
  • Urząd Miejski - 84 687 81 33
  • Prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie i kierownik WTZ Barbara Wojciechowska - 600 283 518
  • Caritas Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP - 500 538 720 i 84 687 80 28.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama