Ze statystyk policji wynika, że w 2021 roku na polskich drogach doszło do prawie 23 tys. wypadków i ponad 422 tys. kolizji. Te złe statystyki maleją z roku na rok, ale na polskiej drodze nadal łatwo doznać obrażeń lub uszkodzić sobie auto w wyniku kolizji. Pół biedy, gdy naprawa zostanie sfinansowana z polisy OC. Niestety, czasami zdarza się, że sprawca kolizji lub szkody nie jest znany. Wtedy pojawia się problem.
Sprawca szkody nieznany – co zrobić?
Każdy właściciel samochodu może mieć pecha i jego pojazd może uszkodzić nieznany sprawca. Może to być sytuacja, w której dochodzi do kolizji, po której kierowca po prostu ucieknie. Jeśli będziemy mieli szczęście, zdążymy zapisać jego numery rejestracyjne. Nie zawsze jednak to się uda. Co wtedy zrobić?
Przede wszystkim należy wezwać policję, która sporządzi notatkę ze zdarzenia. Będzie to ważne potwierdzenie, że doszło do kolizji, a sprawca zbiegł. Warto poszukać świadków zdarzenia. Może któryś z nich będzie w stanie przekazać jakieś informacje na temat sprawcy. Jeśli nie, nie trzeba się załamywać. Najlepiej zrobić wyczerpującą dokumentację fotograficzną. Podobnie należy postępować w przypadku szkody parkingowej, nawet niewielkiej. Tutaj zaczyna się rola Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Jak zgłosić wniosek do UFG?
Jeśli sprawca kolizji albo wypadku nie został zidentyfikowany, konieczne jest zgłoszenie szkody do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Jak opisuje Punkta.pl, wystarczy udać się do placówki dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Można wybrać także własnego ubezpieczyciela. Nie ma to większego znaczenia, ponieważ każdy zakład ubezpieczeń ma obowiązek przyjąć od nas zgłoszenie szkody. Każda taka firma jest bowiem członkiem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i przekaże naszą sprawę do UFG.
Ubezpieczyciel, który przyjmie od nas zgłoszenie, przeprowadzi także pełen proces likwidacji szkody. Pracownik ubezpieczyciela najpierw stwierdza zasadność zgłoszenia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, potem ustala odpowiedzialność cywilną sprawcy zdarzenia, a na koniec określa rozmiar szkody i proponuje wysokość odszkodowania. Gdy postępowanie likwidacyjne zostanie zakończone, dokumentacja na ten temat jest przekazywana przez ubezpieczyciela do UFG. To właśnie ta instytucja wypłaci odszkodowanie.
Kiedy UFG wypłaci odszkodowanie?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny został powołany w 1990 roku. Wszyscy ubezpieczyciele przekazują składki na UFG, dzięki którym ta instytucja może prowadzić działalność. Do jej podstawowych zadań należy karanie właścicieli pojazdów, którzy nie zawarli obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale i wypłacanie odszkodowań. To ostatnie odbywa się w dwóch przypadkach:
-
gdy sprawca szkody nie miał ważnej polisy OC,
-
gdy sprawca szkody pozostaje nieznany.
– Wypłata odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma ograniczony zakres. Zgodnie z obowiązującym prawem UFG może wypłacić pieniądze jedynie za szkody osobowe, a więc związane z utratą zdrowia. Jeśli zatem ktoś został ranny w wyniku kolizji lub doznał innych obrażeń, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie – wyjaśnia ekspert internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. – Jeśli szkoda została spowodowana jedynie na mieniu, wtedy UFG odmówi rekompensaty. Z odmową spotka się także właściciel pojazdu, który ma polisę AC. Jednak w tym przypadku UFG ma do odegrania pewną rolę – podkreśla ekspert.
Wsparcie UFG przy odszkodowaniu z AC
W przypadku, gdy sprawca szkody pozostaje nieznany, ale poszkodowany ma polisę autocasco, likwidacja szkody nastąpi właśnie z takiego ubezpieczenia. W całym procesie pomoże jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zgodnie art. 106 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dzięki temu można uniknąć utraty zniżek w polisie AC. UFG wyrówna bowiem szkodę w tej części, która nie może być zaspokojona z ubezpieczenia AC, co zwykle oznacza wyrównanie utraconych zniżek. Natomiast szkody w samochodzie zostaną naprawione z autocasco.
Ile czasu trzeba czekać na pieniądze z UFG?
Na koniec należy wyjaśnić, ile czasu czeka się na wypłatę odszkodowania z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Tę kwestię reguluje art. 109 ust. 1. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z tymi zapisami UFG ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, licząc od dnia otrzymania dokumentacji na temat szkody. Od tej reguły jest jednak wyjątek. Gdy trzeba dodatkowo wyjaśnić okoliczności zdarzenia, UFG dostaje kolejne 14 dni na wypłatę odszkodowania.
Zadaniem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest m.in. wypłacanie odszkodowań, gdy nie można znaleźć sprawcy szkody. Trzeba jednak podkreślić, że po ustaleniu sprawcy UFG może od niego zażądać zwrotu wypłaconej rekompensaty (regres ubezpieczeniowy).
Źródło:
-
https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
Napisz komentarz
Komentarze