Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:13
Reklama
Reklama

Dwa mandaty i po prawie jazdy. Co się zmieni w kodeksie drogowym?

Od stycznia tego roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Od września zmieni się taryfikator punktów karnych. Jakie niespodzianki czekają na kierowców?
Dwa mandaty i po prawie jazdy. Co się zmieni w kodeksie drogowym?

Autor: Pixabay

Teraz punkty karne naliczają kierowcom policjanci, posługując się specjalną ewidencją zawierającą dane kierowców nieprzestrzegających przepisów ruchu drogowego. Punkty karne przyznawane są w skali od 0 do 10. Z systemu są usuwane po roku od momentu popełniania wykroczenia.

Liczbę punktów karnych można również zmniejszyć, odbywając specjalne kursy prowadzone przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego.

Pierwsze zmiany czekają kierowców już w czerwcu. Ubezpieczyciel będzie mógł sprawdzić, jakie wykroczenia i ile punktów karnych mają na swoim koncie. I dopiero na podstawie tych danych zostanie ustalona wysokość OC.

Kolejna „nowość” czeka kierowców 1 września: zmieni się taryfikator punktów karnych. W ewidencji znajdą się dane wszystkich osób naruszających przepisy ruchu drogowego. Dotyczy to także osób bez uprawnień do kierowania pojazdami.

Punkty karne będą przyznawane w skali od 1 do 15. Z ewidencji zostaną usunięte dopiero po 2 latach.

Po przekroczeniu 24 punktów karnych kierowca straci prawo jazdy. Ponieważ za wykroczenie można otrzymać od razu 15 punktów karnych, możliwa stanie się sytuacja, w której za to samo wykroczenie popełnione dwukrotnie stracimy prawo jazdy.

15 punktów karnych, jak podaje portal Yanosik.pl, będzie można otrzymać za:

- spowodowanie wypadku drogowego,

- prowadzenie samochodu po wypiciu alkoholu lub zażyciu środków działających podobnie,

- kierowanie po pijanemu,

- niezatrzymanie się do kontroli drogowej,

- niezatrzymanie pojazdu, żeby umożliwić przejście przez jezdnię osobie niepełnosprawnej lub innej z dostrzegalną ograniczoną mobilnością ruchową,

- ominięcie pojazdu, który zatrzymał się, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszym,

- nieustąpienie pierwszeństwa, skręcając w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu przez przejście na niej,

- wyprzedzanie tuż przed i na przejściu dla pieszych lub przejeździe kolejowym,

- przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym lub niezabudowanym.

Liczbę posiadanych punktów karnych można sprawdzić przez internet lub w dowolnym komisariacie policji.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama