Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:18
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zakaz używania pieców gazowych. Czekają nas poważne wydatki

Polaków czeka rewolucja w ogrzewaniu mieszkań. Za kilka lat wejdzie w życie zakaz instalowanie pieców gazowych w nowych i remontowanych budynkach. Ci, którzy już je mają, będą musieli wydać pieniądze na inne ogrzewanie.
Zakaz używania pieców gazowych. Czekają nas poważne wydatki

Autor: iStock

Unia Europejska chce zakazać nie tylko pieców węglowych czy olejowych, ale również gazowych. Zarówno w nowych budynkach, jak i przechodzących remonty kapitalne. To część pakietu aktów prawnych pod nazwą Fit for 55, które zakładają redukcję emisji dwutlenku węgla do 55 proc. w 2030 roku.

Tymczasem jak wynika z badania firmy Heat Decor, z ogrzewania domu gazem korzysta 40 proc. Polaków, węgla – 26 proc., a z sieci jedynie 9 proc. A zatem dla wielu z nas oznacza to prawdziwą rewolucję.

Zakaz używania pieców gazowych, węglowych i olejowych obowiązywałby od 2027 r. dla nowych budynków i od 2030 r. – dla modernizowanych (gruntownie remontowanych).

Jak zatem ogrzewać domy?

Jedną z możliwości są pompy ciepła. To urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku: z powietrza, wody lub gruntu. Jest ona przekształcana w energię, którą można wykorzystać do ogrzania domu, wody, ale też chłodzenia pomieszczeń latem.

Są one jednak o wiele droższe. Kocioł gazowy kosztuje kilka tysięcy, pompa - przynajmniej 20. Rozwiązaniem może być program „Moje ciepło”. Rząd planuje go uruchomić jeszcze w tym roku. Dzięki niemu będzie można uzyskać dotacje do 7 tys. zł na powietrzną pompę ciepła i aż 21 tys. zł na pompę gruntową.

Kolejną możliwością – jeśli to technicznie wykonalne – jest podłączenie budynku do sieci.

Kopciuchy na cenzurowanym

Przypomnijmy, że w Polsce trwa już wymiana tzw. kopciuchów, czyli starych pieców węglowych. Od 1 stycznia 2022 roku zakaz używania kotłów starszych niż 10-letnie obowiązuje w województwach śląskim i podkarpackim.

Podobne zakazy używania przestarzałych kotłów grzewczych będą wprowadzały kolejne województwa:

1 stycznia 2023 r. – łódzkie, małopolskie i mazowieckie,

1 lipca 2023 r. – świętokrzyskie,

1 stycznia 2024 r. – kujawsko-pomorskie, lubelskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,

1 lipca 2024 r. – dolnośląskie,

1 września 2024 r. – pomorskie,

1 stycznia 2027 r. –lubuskie (w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim zakaz wejdzie w życie od 2023 r.),

1 stycznia 2030 r. – opolskie.

To efekt wejścia w życie uchwał antysmogowych. Za złamanie przepisów grożą kary.

Fit for 55. Co to jest?

14 lipca 2021 roku Komisja Europejska opublikowała pakiet kilkunastu aktów prawnych pod nazwą Fit for 55. Ich pośrednim celem jest redukcja emisji CO2 w Unii Europejskiej o 55 proc. w stosunku do 1990 roku. Żeby te zasady weszły w życie, muszą zostać zaakceptowane przez państwa UE oraz Parlament Europejski. Zmiany zaczną obowiązywać nie wcześniej niż w 2024 roku.

Fit for 55 dotyczy:

- elektroenergetyki,

- budynków,

- ciepłownictwa,

- transportu,

- przemysłu,

- rolnictwa,

- leśnictwa.

News4Media/fot. iStock

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wierny 14.06.2022 02:13
Ponieważ nie ma technologii pozyskiwania dużych ilości energii cieplnej i elektrycznej, przyjęcie takiego prawa jest naruszeniem praw człowieka chronionym przez konwencje międzynarodowe, w tym prawa do ochrony zdrowia.

Oo 13.06.2022 16:38
Wymienię jak mi dopłacą 99 procent i pozdrawiam wszystkich ekologów też.

Niezapominajka 13.06.2022 14:49
Kto produkuje pompy ciepła?

Ktoś musi zarobić i dlaczego to są Niemcy 13.06.2022 10:56
i jużPOwcy i pederaści (co w dużej skali sięPOkrywa) piejąz zachwytu

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama