Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 15:35
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Zakaz używania pieców gazowych. Czekają nas poważne wydatki

Polaków czeka rewolucja w ogrzewaniu mieszkań. Za kilka lat wejdzie w życie zakaz instalowanie pieców gazowych w nowych i remontowanych budynkach. Ci, którzy już je mają, będą musieli wydać pieniądze na inne ogrzewanie.

Autor: iStock

Unia Europejska chce zakazać nie tylko pieców węglowych czy olejowych, ale również gazowych. Zarówno w nowych budynkach, jak i przechodzących remonty kapitalne. To część pakietu aktów prawnych pod nazwą Fit for 55, które zakładają redukcję emisji dwutlenku węgla do 55 proc. w 2030 roku.

Tymczasem jak wynika z badania firmy Heat Decor, z ogrzewania domu gazem korzysta 40 proc. Polaków, węgla – 26 proc., a z sieci jedynie 9 proc. A zatem dla wielu z nas oznacza to prawdziwą rewolucję.

Zakaz używania pieców gazowych, węglowych i olejowych obowiązywałby od 2027 r. dla nowych budynków i od 2030 r. – dla modernizowanych (gruntownie remontowanych).

Jak zatem ogrzewać domy?

Jedną z możliwości są pompy ciepła. To urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku: z powietrza, wody lub gruntu. Jest ona przekształcana w energię, którą można wykorzystać do ogrzania domu, wody, ale też chłodzenia pomieszczeń latem.

Są one jednak o wiele droższe. Kocioł gazowy kosztuje kilka tysięcy, pompa - przynajmniej 20. Rozwiązaniem może być program „Moje ciepło”. Rząd planuje go uruchomić jeszcze w tym roku. Dzięki niemu będzie można uzyskać dotacje do 7 tys. zł na powietrzną pompę ciepła i aż 21 tys. zł na pompę gruntową.

Kolejną możliwością – jeśli to technicznie wykonalne – jest podłączenie budynku do sieci.

Kopciuchy na cenzurowanym

Przypomnijmy, że w Polsce trwa już wymiana tzw. kopciuchów, czyli starych pieców węglowych. Od 1 stycznia 2022 roku zakaz używania kotłów starszych niż 10-letnie obowiązuje w województwach śląskim i podkarpackim.

Podobne zakazy używania przestarzałych kotłów grzewczych będą wprowadzały kolejne województwa:

1 stycznia 2023 r. – łódzkie, małopolskie i mazowieckie,

1 lipca 2023 r. – świętokrzyskie,

1 stycznia 2024 r. – kujawsko-pomorskie, lubelskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,

1 lipca 2024 r. – dolnośląskie,

1 września 2024 r. – pomorskie,

1 stycznia 2027 r. –lubuskie (w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim zakaz wejdzie w życie od 2023 r.),

1 stycznia 2030 r. – opolskie.

To efekt wejścia w życie uchwał antysmogowych. Za złamanie przepisów grożą kary.

Fit for 55. Co to jest?

14 lipca 2021 roku Komisja Europejska opublikowała pakiet kilkunastu aktów prawnych pod nazwą Fit for 55. Ich pośrednim celem jest redukcja emisji CO2 w Unii Europejskiej o 55 proc. w stosunku do 1990 roku. Żeby te zasady weszły w życie, muszą zostać zaakceptowane przez państwa UE oraz Parlament Europejski. Zmiany zaczną obowiązywać nie wcześniej niż w 2024 roku.

Fit for 55 dotyczy:

- elektroenergetyki,

- budynków,

- ciepłownictwa,

- transportu,

- przemysłu,

- rolnictwa,

- leśnictwa.

News4Media/fot. iStock

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wierny 14.06.2022 02:13
Ponieważ nie ma technologii pozyskiwania dużych ilości energii cieplnej i elektrycznej, przyjęcie takiego prawa jest naruszeniem praw człowieka chronionym przez konwencje międzynarodowe, w tym prawa do ochrony zdrowia.

Oo 13.06.2022 16:38
Wymienię jak mi dopłacą 99 procent i pozdrawiam wszystkich ekologów też.

Niezapominajka 13.06.2022 14:49
Kto produkuje pompy ciepła?

Ktoś musi zarobić i dlaczego to są Niemcy 13.06.2022 10:56
i jużPOwcy i pederaści (co w dużej skali sięPOkrywa) piejąz zachwytu

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama