Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:24
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Wpadli z suszem i krajanką

W związku z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalną dystrybucją suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej, 7 czerwca br. funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymali siedem osób. W sprawę zamieszani są również mieszkańcy powiatu biłgorajskiego.
Biłgoraj: Wpadli z suszem i krajanką

Autor: Nadburzański Oddział Straży Granicznej

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy współpracy z funkcjonariuszami Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od stycznia 2020 roku do 9 maja 2021 roku na terenie województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, działała zorganizowana grupa przestępcza mająca na celu popełnianie przestępstw skarbowych, polegających na  uzyskiwaniu korzyści majątkowych z dystrybucji i przechowywania, a następnie wywozu w głąb kraju hurtowych ilości wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej.

Susz tytoniowy nabywany był na terenie kraju, m.in. w powiecie biłgorajskim od rolników uprawiających tytoń, a następnie był przewożony do różnych miejscowości na terenie kraju, w tym między innymi do Dzierżoniowa, Staszowa, Płocka, gdzie był krojony, pakowany w worki i następnie dystrybuowany na terenie kraju (do rożnych województw) oraz do kolejnych odbiorców.

Jak ustalono, w przedmiotowej sprawie doszło do wyrządzenia czynami zabronionymi uszczuplenia należności publicznoprawnych (podatku akcyzowego) stanowiącego mienie wielkiej wartości w kwocie 78 639 681 złotych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Po wykonaniu z ich udziałem czynności procesowych, w dniu 8 czerwca 2022 roku wobec 6 podejrzanych skierowano do Sądu Rejonowego w Zamościu wnioski o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec jednego podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 100 000 złotych oraz dozoru Policji.

W dniu 9 czerwca 2022 roku Sąd Rejonowy w Zamościu uwzględnił złożone wnioski i zastosował tymczasowy areszt wobec 6 podejrzanych.

Obecnie w śledztwie status podejrzanych posiada 38 osób.

Za popełnienie zarzucanych podejrzanym czynów, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama