Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:03
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Święto Strzelca Konnego i Kawaleryjski weekend w gminie Hrubieszów [PROGRAM]

W najbliższy weekend na terenie gminy Hrubieszów odbędzie się VIII Święto Strzelca Konnego. Wydarzenie promuje chlubne tradycje polskiej kawalerii i etos służby Ojczyźnie. Jego organizację wspiera Fundacja Niepodległości z Lublina, a patronat narodowy sprawuje nad nim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Święto Strzelca Konnego i Kawaleryjski weekend w gminie Hrubieszów [PROGRAM]
Kawaleryjskiemu memoriałowi będzie towarzyszył festyn patriotyczny „Kontynuacja Dziedzictwa Kawalerii".

Odtworzenie Święta Pułkowego upamiętni słynną jednostkę, która przybyła do Polski z „Błękitną Armią" gen. Józefa Hallera i po zwycięskiej wojnie z bolszewikami w roku 1920 otrzymała przydział do garnizonu w Hrubieszowie oraz miano 2 Pułku Strzelców Konnych – mówi Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości. 

 Święto przypomni też rolę Lubelszczyzny w formowaniu polskich jednostek kawaleryjskich w latach walk o kształt granic Niepodległej (1918-1921). Swoje korzenie na Lubelszczyźnie mają także tak słynne jednostki jak 1.Pułk Ułanów Krechowieckich im. Pułkownika Bolesława Mościckiego oraz 7.Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego.
W kontekście czasu wydarzenia i jego miejsca – kierujemy dziś myśli ku obrońcom naszych polskich granic. Widzimy, że nowoczesne Siły Zbrojne RP z dumą kontynuują kawaleryjskie tradycje – podkreśla Przemysław Omieczyński, prezes zarządu Fundacji Niepodległości.

Fundacja jest partnerem święta organizowanego przez 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala" (dziedziczący chlubne tradycje 2 Pułku Strzelców Konnych) oraz Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 PSK i Gmina Hrubieszów.

Jak informują organizatorzy, uroczystości odtwarzające Święto Pułkowe 2 Pułku Strzelców Konnych rozpoczną się w sobotę 9 lipca 2022 o godz. 18:00, mszą świętą z ceremoniałem kawaleryjskim odprawioną w kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie. Następnie odbędzie się Apel Pamięci na terenie koszar 2 HPR.

Zgodnie z tradycją z lat II Rzeczypospolitej nieodłącznym elementem Święta Pułkowego są pokazy kawaleryjskiej sprawności. Odbędą się one w niedzielę 10 lipca na terenach festynowych w Łotoszynach (gm. Hrubieszów), na południowych obrzeżach miasta – w ramach Memoriału Mjr. Michała Radzimińskiego, przedwojennego szefa wyszkolenia w 2 PSK. Widzowie będą mogli podziwiać skoki przez przeszkody oraz dynamiczne pokazy władania szablą i lancą.

Kawaleryjskiemu memoriałowi będzie towarzyszył festyn patriotyczny „Kontynuacja Dziedzictwa Kawalerii". Fundacja Niepodległości zaprezentuje na nim wystawę ukazującą walkę polskich kawalerzystów o kształt granic Rzeczypospolitej 1918-1921. Będzie też można obejrzeć historyczne pojazdy wojskowe z lat II wojny światowej w barwach pułków kawaleryjskich Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (m.in. ze słynnej 1.Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka).

Nowoczesne Siły Zbrojne RP będą prezentowały sprzęt i wyposażenie żołnierzy jednostek dziedziczących tradycje kawalerii – z 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 18. "Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej.

Jako organizatorzy doceniamy już teraz żywe zaangażowanie lokalnych społeczności z terenu gminy Hrubieszów w organizację tego wydarzenia o charakterze patriotycznym i proobronnym. W przygotowanie festynu w Łotoszynach włączyły się Ochotnicze Straże Pożarne, zaprezentują się Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalni sadownicy. Mam nadzieję, że nasze kawaleryjskie święto będzie atrakcją nie tylko dla mieszkańców gminy, ale także dla wszystkich, którzy do nas przyjadą – zaprasza Tomasz Zając, wójt gm. Hrubieszów.
 


Na festynie patriotycznym "Kontynuacja tradycji kawalerii" obecne będzie także Wojskowe Centrum Rekrutacji, ze stoiskami promującymi nowy program "Zostań Żołnierzem". Osoby zainteresowane zgłoszeniem do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej powinny zabrać ze sobą dowód osobisty.

„Święto Strzelca Konnego" bierze udział w Programie „Warto być Polakiem", którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Patronat Honorowy – Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Wójt Gminy Hrubieszów Tomasz Zając.
Wydarzenia dofinansowano ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej. Darczyńcą jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Sponsorzy: Grupa Azoty Puławy oraz PGE Dystrybucja.


VIII ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO

HARMONOGRAM
9 lipca 2022 / sobota – Hrubieszów
Odtworzenie uroczystości Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych:

- 18.00 Msza św. w kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie,
z ceremoniałem kawaleryjskim
- 19.00 Apel Pamięci na terenie koszar 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego
(jednostka dziedziczy tradycje 2 Pułku Strzelców Konnych)

10 lipca 2022 / niedziela – Łotoszyny
[tereny festynowe gminy Hrubieszów na południowych obrzeżach miasta] 

10.00-17.30
Festyn patriotyczny „Kontynuacja dziedzictwa kawalerii”
Kawaleryjski Memoriał Mjr. Michała Radzimińskiego (szefa wyszkolenia w 2 PSK)

11.00 Pokaz skoków przez przeszkody
13.00 Pokaz władania lancą konno
15.00 Pokaz władania szablą konno

16.00 Pokazy nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia jednostek Sił Zbrojnych RP:
18 Dywizji Zmechanizowanej,
2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego,
2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

17.00 Ceremonia zakończenia


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Franek 06.07.2022 12:50
Krzysiek od lat tam tak było, że darmowa grochówka i piwo dla 1-wszych. a zanim z miasta doszli to zupaki wyjadły grochówkę, piwo już płatne bo darmowe wypite i - Tak sie bawi, Tak sie bawi, WP

Krzysiek 06.07.2022 05:57
Brak rozsmarowania na mieście i w terenie chyba że to jest impreza dla swoich popili a nie dla ogulu choć ze składek ogulu

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama