Nowojorska i paryska cyganeria – poznaj genezę stylu industrialnego.
Czym charakteryzuje się ta estetyka?
Nowojorska bohema nie miała pierwszeństwa w wykorzystaniu pomieszczeń pofabrycznych w celach twórczych. Już na samym początku XX wieku paryżanie korzystali z niskich czynszów i sporej przestrzenności starych magazynów, hal i fabryk, kształtując w nich artystyczne pracownie. Styl loftowy jest silnie związany z kreatywnością, oryginalnością, ale również nieszablonowością. Z jednej strony mogłoby się wydawać, że w tej estetyce łatwo odczuć chaos, jednakże wcale tak nie jest. Industrializm w aranżacji wnętrz nie jest bowiem powiązany jakoś istotnie z przesytem. Tutaj wszystko ma swój sens i można w zasadzie stwierdzić, że w stylu loftowym ważne było (i jest) przedefiniowanie i szukanie nowego wyrazu dla pozornie szablonowych rozwiązań.
Styl industrialny stał się więc stylem domowym z niezwykłym pokładem oryginalności. Wnętrza loftowe są przestrzenne, dość oszczędne w środkach, surowe i wyraźne. Podobnie jak w minimalizmie obowiązuje tu zasada „less is more”, choć z całą pewnością nie w tym samym wymiarze, co w rzeczonym minimalizmie właśnie. Dla kogo styl loftowy będzie idealny? Z całą pewnością docenią mieszkanie w takim wystroju, indywidualiści, entuzjaści niekonwencjonalnych środków oraz wszyscy miłośnicy prac twórczych. Na tym jednak nie koniec.
Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?
Styl loftowy kojarzy się z przestrzennością, ale warto zaznaczyć, że małe mieszkania (szczególnie kawalerki) wprost kochają aranżację w tym stylu. Dlaczego? Ponieważ w myśl „mniej znaczy więcej” przestrzeń nie jest zagracona, a jej naturalny potencjał i tak jest maksymalnie wydobyty. Jak zaaranżować dom w tym stylu? Świetnym pomysłem będzie ozdobienie ścian cegłą dekoracyjną i przełamanie jej płytami z betonu architektonicznego. To bardzo klimatyczna kompozycja, która z jednej strony oferuje trochę surowości, a z drugiej ceglanego, krwistego ciepła. Estetyczny wymiar tych środków możesz znaleźć na stronie branżowego lidera w produkcji betonu architektonicznego, czyli firmy VHCT, pod linkiem: www.vhct.pl/beton-architektoniczny/. W stylu loftowym wprowadzenie modernistycznych obrazów, metalicznych szafek czy drewnianych mebli (na przykład odrestaurowanych klasyków) jest jak najbardziej na miejscu. Na tle tak atrakcyjnych ścian możesz postawić na abstrakcyjne środki – wszystko zależy od Twoich preferencji i artystycznej wizji!
Napisz komentarz
Komentarze