Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 4 grudnia 2024 19:41
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Japonia w czasach samurajów. Kim naprawdę byli wojownicy z Kraju Kwitnącej Wiśni?

Samurajowie to grupa, wokół której na przestrzeni wieków pojawiło się setki legend – wiemy, że istnieli, jednak nie do końca jesteśmy pewni co do tego, które informacje na ich temat to prawda, a które stanowią zwykły mit. Już samo pochodzenie słowa „samurai” budzi ogromne dyskusje! Wszystko za sprawą faktu, iż początkowo odnosiło się ono do osób służących arystokracji. Samo słowo oznacza „służyć” czy też „być na służbie”. Jednak w ciągu kolejnych lat określenie ewoluowało, aby w okresie Kamakura nabrać pełnego znaczenia, odnosząc się do klasy wojowników służącym lokalnym feudałom oraz shogunowi. Wojownicy stali się elitarną klasą, pełniąc nie tylko funkcje militarne, lecz także administracyjne, stając się symbolem japońskiej potęgi. Myśląc o samurajach, wielu z nas automatycznie wyobrazi sobie tajemniczych wojowników odzianych w charakterystyczne stroje, nierzadko skrywających swoje twarze pod maskami, które do dziś ogrywają ogromną rolę w japońskim folklorze. Sprawdźmy, jak ten obraz ma się do rzeczywistości.
Japonia w czasach samurajów. Kim naprawdę byli wojownicy z Kraju Kwitnącej Wiśni?

Fakty i mity na temat samurajów. Dowiedz się więcej!

W momentach pokoju na terenach kraju, wielu z nich przekształciło się z wojowników w urzędników oraz administratorów. Samurajowie nierzadko pełnili funkcję właścicieli ziemskich. Kontrolowali terytoria przydzielane im przez ich panów feudalnych, a w czasach pokoju zajmowali się również produkcją rolną. Czuwali nad odpowiednim podziałem dochodów z ziemi. 

Wbrew powszechnym opiniom, samurajowie byli osobami wykształconymi; posiadali rozległą wiedzę, którą stale doskonalili. Czytali, a także sami pisali wiersze czy książki. Zdobywanie wiedzy stanowiło bowiem jeden z filarów życia każdego samuraja – podobnie zresztą jak rodzina. Samurajowie posiadali żony oraz dzieci; oczekiwano od nich, że będą kontynuować linię rodzinną,  a także zaspokajać potrzeby finansowe jej członków. Małżeństwa z samurajami zazwyczaj były aranżowane przez rodziców, w celu tworzenia sojuszy; strona panny młodej zapewniała posag, dzięki któremu możliwe było założenie gospodarstwa domowego. 

Po ceremonii (która była naprawdę prosta i szybka), żony samurajów były odpowiedzialne za prowadzenie domu i wychowywanie dzieci, a także bycie lojalnymi oraz wspierającymi wobec swoich mężów. Jednak mimo istotności małżeństwa, wielu samurajów nie dochowywało wierności jednej kobiecie – posiadali wiele żon i konkubin, w ten sposób zwiększając swoje szanse na stworzenie silnych linii rodzinnych. 

To, co było naprawdę ważne w życiu każdego samuraja, to przestrzeganie kodeksu postępowania bushido, który kładł szczególny nacisk na kwestie takie jak honor, lojalność, a także samodyscyplina. Jednak czy wszyscy wojownicy go przestrzegali? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jak w każdej grupie, znalazło się kilku takich, którzy nie stosowali się do zasad kodeksu lub jednie tworzyli pozory. Historię samurajów przedstawia między innymi Mała Japonia, znana również jako Ogród Japoński Siruwia. Na stronie www.malajaponia.pl zainteresowani mogą zakupić bilety do muzeum, w którym znajduje się szereg eksponatów takich jak zbroje czy unikalne miecze sprzed kilkuset lat. To znakomita gratka zwłaszcza dla osób, które chcą dowiedzieć więcej o wojownikach z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Czy samuraj to ninja? Rozwiewamy wątpliwości!

Tuż obok samuraja, za jedną z najbardziej kultowych postaci uchodzi ninja – utalentowany wojownik, który był częścią większej grupy wywierającej realny wpływ na historię oraz społeczeństwo Japonii. Czy oznacza to, że ci dwaj wojownicy niczym się od siebie nie różnią? O nie! Jedną ze znaczących różnic pomiędzy samurajami a ninja był ich status społeczny

Samurajowie byli wyżsi klasą, a przy tym uznawani za elitarnych wojowników Japonii. Ninja natomiast byli zatrudniani przez zamożne bądź potężne osoby do wykonywania zadań, jakie często dotyczyły szpiegostwa, a nawet poważnego zaszkodzenia zdrowiu wskazanych osób. Szkoleni w szerokim zakresie umiejętności, ninja umieli posługiwać się różnorodną bronią. 

Samurajów szkolono natomiast w sztukach walki mieczem i wręcz. Ninja to postacie tajemnicze i często działające „po cichu” – ich umiejętności pozwalały na szczegółową infiltrację terytorium wroga oraz zbieranie tajnych informacji, zaś samurajowie byli znani ze swojej odwagi i lojalności w bitwie. Oba archetypy wywarły jednak olbrzymi wpływ na popkulturę, bezpośrednio kojarząc się z Japonią, a także angażującymi legendami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Udzielę pożyczki pod zastaw nieruchomości Cena: Do negocjacjiW jaki sposób zapewnić sobie zewnętrzne finansowanie nawet w przypadku obecnych problemów z wypłacalnością lub negatywną historią kredytową? Pożyczki pod zastaw nieruchomości dla rolników i przedsiębiorców to rozwiązanie, które pozwoli stanąć na nogi i rozwinąć swoją aktywność lepiej, niż dotychczas. Pożyczki pod zastaw - rozwiązanie idealne na trudne czasy Szybka pożyczka pod zastaw w kwocie od 50.000 do nawet 2.000.000 złotych to rozwiązanie, które już od 20 lat pomaga rolnikom i przedsiębiorcom w utrzymaniu odpowiedniej pozycji w swojej branży. W obecnych niezwykle wymagających pod względem prowadzenia biznesu czasach uzyskanie zewnętrznego finansowania na atrakcyjnych warunkach jest bardzo trudne. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rolników i przedsiębiorców, którzy posiadają własną nieruchomość i są gotowi sfinansować swoje plany za pośrednictwem pożyczki pod zastaw. Oferta dostępna pod adresem https://podhipoteke24.pl/ to szybki i skuteczny sposób na to, by spłacić swoje długi, zakończyć spór z komornikiem, a dodatkowo uzyskać środki niezbędne do rozwoju swojego biznesu. Jakie warunki należy spełnić w celu uzyskania pożyczki? Czy uzyskanie pożyczki pod zastaw jest trudne? Na szczęście nie, aczkolwiek istnieje kilka wymogów, które należy spełnić, by wniosek mógł być zatwierdzony. Przede wszystkim pożyczkobiorca musi posiadać firmę i nieruchomość, której jest właścicielem. W ramach zabezpieczenia pożyczkodawca wnosi wpis do księgi wieczystej, zupełnie jak w przypadku kredytu hipotecznego. Jeśli zatem przedsiębiorca posiada własną nieruchomość i dodatkowo jest ona zlokalizowana w mieście, w której mieszka 10 000 mieszkańców, pieniądze mogą znaleźć się na koncie błyskawicznie. Pożyczka pod zastaw nieruchomości - najważniejsze korzyści Co zyskujemy poprzez skorzystanie z usługi pożyczki pod zastaw nieruchomości lub grunty rolne? Przede wszystkim błyskawiczny proces, który pozwala oddłużyć nieruchomość, lub spłacić naglące zobowiązania prywatne lub zajęcia komornicze. W procesie analizy kredytowej nie wykorzystywane są bazy BIK i BIG, co pozwala na skorzystanie z usług także osobom z bieżącymi problemami finansowymi. Cały proces pozyskiwania zewnętrznego finansowania jest prowadzony w porozumieniu z ekspertami, co pozwala bezproblemowo pozbyć się zadłużenia i rozwinąć swój biznes lub gospodarstwo rolne. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/Data dodania ogłoszenia: 04.12.2024Udzielę pożyczki pod zastaw nieruchomości
ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Garsonka FashionTreść komentarza: Stawki podatku proszę powiązać z wodą. Ile wypił wody tyle ma zapłacić. Dodatkowo za każde spuszczenie wody w klozecie 1,50 zł. Skoro można śmieci powiązać z wodą to i podatek. A może przejść na rozliczenie na litry wypitej "coca coli"albo "złotej rosy". Oj sorry "złotej rosy" już chyba nie produkują.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 15:02Źródło komentarza: Radni zdecydowali. Hrubieszowianie zapłacą więcej podatkówAutor komentarza: Zamojski prawnikTreść komentarza: Ok, ale po oświadczeniu ukraińskiego szefa MSZ kilka dni później głos zabrał szef ich ipnu, który dał do zrozumienia, że ukraińcom dzieje się krzywda w Polsce i są dyskryminowani wskazując, że ekshumacji może nie być. Także tego... czcze gadki przed wyborami.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:55Źródło komentarza: Można ekshumować. Wołyniacy przyjęli deklarację Ukrainy z rezerwąAutor komentarza: ZaskoczonyTreść komentarza: Faktycznie, Pan Redaktor nie odniósł się do NAJWIĘKSZEJ podwyżki, zakamuflowanej sformułowaniem o zmianie sposobu naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dla niepoznaki procedowanej dopiero w punkcie 13 porządku obrad (choć to wielkie nieporozumienie, bo to nie było p r o c e d o w a n i e, lecz monolog osoby, która tak dba o mieszkańców, a potem kilka słów od oponentów, bo o tyradzie jednego radnego nie ma po co się wypowiadać. Jakoś nie mogę zrozumieć powodów, dlaczego nie wspomniano o tym w artykule.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:48Źródło komentarza: Radni zdecydowali. Hrubieszowianie zapłacą więcej podatkówAutor komentarza: lkasdTreść komentarza: Po co zamykać? KRUS zreformować...Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:15Źródło komentarza: Gm. Tarnawatka: Rolnicy wyjechali na DK 17. ProtestująAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Umowa Mercosur dotyczy krajów Ameryki Południowej, gdzie uprawia się rzeczy typu bataty, sorgo, trzcina cukrowa. Zresztą i tak nikt normalny by nie zapłacił za transport pszenicy przez cały Atlantyk, kiedy obok mamy Ukrainę. Czego więc tak naprawdę boją się rolnicy? A może wcale się nie boją tylko komuś zależy na wywołaniu zamieszek przed najbliższymi wyborami?Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:07Źródło komentarza: Gm. Tarnawatka: Rolnicy wyjechali na DK 17. ProtestująAutor komentarza: PacjentTreść komentarza: Byłeś kiedyś w szpitalu? Może warto się zainteresować gdzie była rodzina? Mieli przy nim siedzieć 24h, czy przywiązać go do łóżka ??? Rodzina oddała dziadka do szpitala i z głowy. Nie nasz problem, niech martwią się inni. Na oddziale jest setki pacjentów którzy wymagają uwagi, pomocy, leków i cięgle trzeba do każdego Byłem pacjentem danej placówki w ostatnich dniach i muszę powiedzieć że opieka jest na najwyższym poziomie. Czas uderzyć się we własne piersi. Skoro rodzina wiedziała jak jest to dlaczego nie było nikogo przy pacjencie?Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:00Źródło komentarza: Hrubieszów: To cud, że przeżył upadek z 2 piętra. "Nikt z personelu nie zawinił" – zapewnia kierownictwo szpitala
Reklama