Fakty i mity na temat samurajów. Dowiedz się więcej!
W momentach pokoju na terenach kraju, wielu z nich przekształciło się z wojowników w urzędników oraz administratorów. Samurajowie nierzadko pełnili funkcję właścicieli ziemskich. Kontrolowali terytoria przydzielane im przez ich panów feudalnych, a w czasach pokoju zajmowali się również produkcją rolną. Czuwali nad odpowiednim podziałem dochodów z ziemi.
Wbrew powszechnym opiniom, samurajowie byli osobami wykształconymi; posiadali rozległą wiedzę, którą stale doskonalili. Czytali, a także sami pisali wiersze czy książki. Zdobywanie wiedzy stanowiło bowiem jeden z filarów życia każdego samuraja – podobnie zresztą jak rodzina. Samurajowie posiadali żony oraz dzieci; oczekiwano od nich, że będą kontynuować linię rodzinną, a także zaspokajać potrzeby finansowe jej członków. Małżeństwa z samurajami zazwyczaj były aranżowane przez rodziców, w celu tworzenia sojuszy; strona panny młodej zapewniała posag, dzięki któremu możliwe było założenie gospodarstwa domowego.
Po ceremonii (która była naprawdę prosta i szybka), żony samurajów były odpowiedzialne za prowadzenie domu i wychowywanie dzieci, a także bycie lojalnymi oraz wspierającymi wobec swoich mężów. Jednak mimo istotności małżeństwa, wielu samurajów nie dochowywało wierności jednej kobiecie – posiadali wiele żon i konkubin, w ten sposób zwiększając swoje szanse na stworzenie silnych linii rodzinnych.
To, co było naprawdę ważne w życiu każdego samuraja, to przestrzeganie kodeksu postępowania bushido, który kładł szczególny nacisk na kwestie takie jak honor, lojalność, a także samodyscyplina. Jednak czy wszyscy wojownicy go przestrzegali? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jak w każdej grupie, znalazło się kilku takich, którzy nie stosowali się do zasad kodeksu lub jednie tworzyli pozory. Historię samurajów przedstawia między innymi Mała Japonia, znana również jako Ogród Japoński Siruwia. Na stronie www.malajaponia.pl zainteresowani mogą zakupić bilety do muzeum, w którym znajduje się szereg eksponatów takich jak zbroje czy unikalne miecze sprzed kilkuset lat. To znakomita gratka zwłaszcza dla osób, które chcą dowiedzieć więcej o wojownikach z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Czy samuraj to ninja? Rozwiewamy wątpliwości!
Tuż obok samuraja, za jedną z najbardziej kultowych postaci uchodzi ninja – utalentowany wojownik, który był częścią większej grupy wywierającej realny wpływ na historię oraz społeczeństwo Japonii. Czy oznacza to, że ci dwaj wojownicy niczym się od siebie nie różnią? O nie! Jedną ze znaczących różnic pomiędzy samurajami a ninja był ich status społeczny.
Samurajowie byli wyżsi klasą, a przy tym uznawani za elitarnych wojowników Japonii. Ninja natomiast byli zatrudniani przez zamożne bądź potężne osoby do wykonywania zadań, jakie często dotyczyły szpiegostwa, a nawet poważnego zaszkodzenia zdrowiu wskazanych osób. Szkoleni w szerokim zakresie umiejętności, ninja umieli posługiwać się różnorodną bronią.
Samurajów szkolono natomiast w sztukach walki mieczem i wręcz. Ninja to postacie tajemnicze i często działające „po cichu” – ich umiejętności pozwalały na szczegółową infiltrację terytorium wroga oraz zbieranie tajnych informacji, zaś samurajowie byli znani ze swojej odwagi i lojalności w bitwie. Oba archetypy wywarły jednak olbrzymi wpływ na popkulturę, bezpośrednio kojarząc się z Japonią, a także angażującymi legendami.
Napisz komentarz
Komentarze