Na tydzień do Serbii z Hrubieszowa pojechała ponad 20-osobowa grupa z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.
– Grupa 23 tancerzy i solistek z hrubieszowskiego zespołu koncertuje w miastach Bogatić i Lozanica. Występują razem z zespołami ze Słowacji, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, a także Egiptu i Serbii – relacjonuje Martyna Temporowicz, solistka zespołu. – W ciągu tygodniowego pobytu zespół z Hrubieszowa zaprezentuje suity tańców chełmskich, krakowiaków wschodnich oraz oberka narodowego z kujawiakiem. Mimo czterdziestostopniowych upałów tancerze prezentują najwyższym poziom, co jest docenienie przez serbską publiczność, która oklaskuje zespół podczas koncertów i codziennych parad ulicami miast oraz koncertów.
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej utworzono w 1987 r. przy Hrubieszowskim Domu Kultury. Tańczą i śpiewają w nim dzieci i młodzież z hrubieszowskich szkół. Założycielką zespołu i twórczynią jego niepowtarzalnego stylu jest Grażyna Temporowicz, choreograf, kierownik artystyczny zespołu. Swój dorobek artystyczny hrubieszowianie prezentowali w Danii, Hiszpanii, Portugalii, Serbii, Macedonii, Grecji, Turcji, Czechach, Niemczech, na Litwie, Ukrainie, Białorusi, Słowacji i Cyprze, a także we Włoszech (Sardynia, Sycylia), w Chorwacji, Holandii, Francji. W 2000 r. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej gościł u Papieża Jana Pawła II w Watykanie. Hrubieszowian zapraszano także poza Europę: koncertowali w Peru, Meksyku, Izraelu i Tajlandii.
Zespół z Hrubieszowa nazywany "Ambasadorem polskiej kultury" koncertował do tej pory w prawie 30 krajach Europy i świata, w niektórych po kilka razy. W repertuarze zespołu są tańce: lubelskie, podlaskie, chełmskie, rzeszowskie, przeworskie, lasowiackie, śląskie, wielkopolskie, łowickie, górali spiskich, Lachów sądeckich, górali i mieszczan żywieckich, a także polskie tańce narodowe.
Napisz komentarz
Komentarze