Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:27
Reklama
Reklama

"Ambasador" Hrubieszowa w Serbii

W ubiegłym tygodniu Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej pojechał na tygodniowy cykl koncertów do Serbii. Będzie tam koncertował podczas międzynarodowych festiwali folklorystycznych.
"Ambasador" Hrubieszowa w Serbii
Kolejna zagraniczna podróż Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, tym razem na koncerty do Serbii.

Na tydzień do Serbii z Hrubieszowa pojechała ponad 20-osobowa grupa z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.

– Grupa 23 tancerzy i solistek z hrubieszowskiego zespołu koncertuje w miastach Bogatić i Lozanica. Występują razem z zespołami ze Słowacji, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, a także Egiptu i Serbii – relacjonuje Martyna Temporowicz, solistka zespołu. – W ciągu tygodniowego pobytu zespół z Hrubieszowa zaprezentuje suity tańców chełmskich, krakowiaków wschodnich oraz oberka narodowego z kujawiakiem. Mimo czterdziestostopniowych upałów tancerze prezentują najwyższym poziom, co jest docenienie przez serbską publiczność, która oklaskuje zespół podczas koncertów i codziennych parad ulicami miast oraz koncertów.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej utworzono w 1987 r. przy Hrubieszowskim Domu Kultury. Tańczą i śpiewają w nim dzieci i młodzież z hrubieszowskich szkół. Założycielką zespołu i twórczynią jego niepowtarzalnego stylu jest Grażyna Temporowicz, choreograf, kierownik artystyczny zespołu. Swój dorobek artystyczny hrubieszowianie prezentowali w Danii, Hiszpanii, Portugalii, Serbii, Macedonii, Grecji, Turcji, Czechach, Niemczech, na Litwie, Ukrainie, Białorusi, Słowacji i Cyprze, a także we Włoszech (Sardynia, Sycylia), w Chorwacji, Holandii, Francji. W 2000 r. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej gościł u Papieża Jana Pawła II w Watykanie. Hrubieszowian zapraszano także poza Europę: koncertowali w Peru, Meksyku, Izraelu i Tajlandii.

Zespół z Hrubieszowa nazywany "Ambasadorem polskiej kultury" koncertował do tej pory w prawie 30 krajach Europy i świata, w niektórych po kilka razy. W repertuarze zespołu są tańce: lubelskie, podlaskie, chełmskie, rzeszowskie, przeworskie, lasowiackie, śląskie, wielkopolskie, łowickie, górali spiskich, Lachów sądeckich, górali i mieszczan żywieckich, a także polskie tańce narodowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama