Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:11
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Szczebrzeszyn: Znamy laureata Nagrody Wielkiego Redaktora

Podczas 8. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie została przyznana Nagroda Wielkiego Redaktora. Laureatem został prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.
Szczebrzeszyn: Znamy laureata Nagrody Wielkiego Redaktora
Nagroda Wielkiego Redaktora to pierwsza nagroda w Polsce dla niedocenianego, a tak ważnego i wyjątkowo trudnego zawodu, jakim jest redaktor wydawniczy.

Autor: Fot. Stolica Języka Polskiego

Ta nagroda jest niebywała i zaskakująca jednocześnie, bo to zobowiązuje – powiedział prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk, laureat Nagrody Wielkiego Redaktora 8. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie wręczonej we wtorkowy wieczór. 

Redaktor w moim rozumieniu to ktoś, kto służy twórcy, dba o jego teksty. To trochę ratownik, który podaje rękę tekstom, które są znakomite i warte czytania, ale które potrzebują pomocy - dodaje prof. Kowalczyk.

 Nagroda Wielkiego Redaktora została przyznana laureatowi za wieloletnią pracę nad edycją dzieł Jerzego Stempowskiego, Stanisława Vincenza i pisarzy z kręgu paryskiej „Kultury”.

W twórczości Andrzeja Kowalczyka znajdą Państwo to, co nazywa się redakcją czyli wyczuleniem na słowo – powiedziała podczas wręczania nagrody prof. Iwona Hofman, przewodnicząca Rady Festiwalu. 

Przyznawana od pięciu lat Nagroda Wielkiego Redaktora to pierwsze tego typu wyróżnienie dla niedocenianego, a tak ważnego i wyjątkowo trudnego zawodu, jakim jest redaktor wydawniczy, który ma bardzo ważny udział w powstawaniu książek. Redaktorów z pisarzami często łączy ważna relacja zbudowana na zaufaniu. To z nimi, redaktorami, autorzy pracują nad ostateczną wersją dzieła. Jednocześnie redaktor często pozostaje w cieniu autora. Festiwal Stolica Języka Polskiego od pięciu lat pokazuje jak ważną pełnią i rolę i jak są ważni w tworzeniu literatury. 

Poprzez ustanowienie tej nagrody chcemy docenić zawód redaktora wydawniczego i uhonorować najbardziej zasłużone dla polskiej literatury postacie redaktorów – mówi Piotr Duda, pomysłodawca Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. 

Pierwszą laureatką Nagrody w 2018 była Marianna Sokołowska, rok później Małgorzata Szczurek. W 2020 roku Nagrodę przyznano prof. Januszowi Deglerowi i rok temu Teresa Chylińska. Do tego grona dołączył w tym roku prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.

Inicjatorami i fundatorami nagrody są Honorowi Konsulowie Wielkiego Księstwa Luksemburga: Tomasz Kopoczyński – obecny podczas wręczania nagrody i Adam Byglewski, którego podczas Festiwalu reprezentowała Emilia Truskolaska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama