Ze względu na złe warunki pogodowe, zaplanowany program święta uległ zmianie. Zrezygnowano z tradycyjnego korowodu dożynkowego, który prowadził z Kaplicy Objawień na Wodzie do sanktuarium. Z uwagi na lejący deszcz, delegacje z wieńcami dożynkowymi bezpośrednio przed sumą dożynkową zgromadziły się na korytarzach klasztoru.
Główna część obchodów rozpoczęła się koncertem zespołu folklorystycznego Wójtowianie. Po nim Krasnobrodzka Orkiestra Dęta zagrała hejnał maryjny, a następnie rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. dr hab. Mariusza Leszczyńskiego w asyście m. in. diecezjalnego duszpasterza rolników ks. Józefa Bednarskiego i proboszcza parafii NMP w Krasnobrodzie ks. prałata Eugeniusza Derdziuka. Podczas eucharystii było poświęcenie wieńców oraz przekazanie chleba i innych darów ołtarza gospodarzowi uroczystości przez starostów dożynkowych – Aleksandrę Pękalę z Łukowej i Łukasza Pryciuka z Dutrowa (gm. Telatyn).
Przywiezione do Krasnobrodu wieńce wzięły udział w konkursie. W kategorii „wieniec tradycyjny” najpiękniejszy okazał się wieniec wykonany przez sołectwo Lipsko Polesie, drugie miejsce zajęło Mokre, a trzecie Klocówka. W kategorii „wieniec współczesny” wygrała Wólka Wieprzecka, drugi był Bródek, a trzeci Majdan Wielki.
Organizatorami tego wydarzenia byli: Diecezja Zamojsko-Lubaczowska, Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie, Urząd Miejski w Krasnobrodzie, Krasnobrodzki Dom Kultury oraz Lubelska Izba Rolnicza.
Napisz komentarz
Komentarze