Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:47
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Rachanie/Tyszowce: Zespoły mają nowe stroje. Krzczonowskie i hrubieszowsko-tomaszowskie

Roztańczone Urwisy i rozśpiewani Tyszowianie w nowych strojach pięknie się prezentują. Czują się w nich pewniej, znacznie dumniej. Takie samopoczucie było widać i słychać podczas ich ostatnich występów.
Rachanie/Tyszowce: Zespoły mają nowe stroje. Krzczonowskie i hrubieszowsko-tomaszowskie
Na przełomie XIX i XX w. stroje krzczonowskie były reprezentacyjnym ubiorem ludowym Lubelszczyzny. Na zdjęciu Urwisy.

Autor: GOK Rachanie

Najmłodsza grupa tańca ludowego „Urwisy” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rachaniach ma teraz nowe stroje ludowe krzczonowskie, czyli lubelskie (10 dziewczęcych i tyle samo chłopięcych). Zostały uszyte w Zakładzie Krawieckim „Miss” Stroje Ludowe Marzena Matusiak na zamówienie GOK-u, który wcześniej dostał na nie pieniądze od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska 2022. GOK złożył tam wniosek pod nazwą „Zakręceni na ludowo po lubelsku”. Dofinansowanie wyniosło 32 tys. zł, GOK dołożył do tego jeszcze prawie 1700 zł wkładu własnego. Było warto. Najmłodsze „Urwisy” zaprezentowały się w pięknych strojach podczas tańca na gminnych dożynkach w Werechaniach. Wyglądały tak, że nie można było od nich oczu oderwać! Z duma zakładają swoje stroje i jeszcze chętniej ćwiczą do występów.

W najmłodszej grupie „Urwisów” tańczy 28 dzieci, w wieku od 7 do 10 lat. Próby odbywają się raz w tygodniu po 2 godziny, a przed uroczystościami nawet częściej. Instruktorem prowadzącym jest Ewa Krawczyk, wieloletni pedagog w Szkole Podstawowej w Rachaniach, posiadający uprawnienia i dar do muzyki, tańca oraz pracy z dziećmi.

Nowymi strojami pochwalili się też niedawno, podczas Powiatowego Pikniku Sołtysów w Przewalu, Tyszowianie. Ten ludowy zespół śpiewaczy także dostał na zakup strojów dofinansowanie z programu EtnoPolska 2022 (16 tys. zł), za które Samorządowe Centrum Kultury w Tyszowcach zamówiło stroje ludowe hrubieszowsko-tomaszowskie. Śpiewaczki prezentują się w nich dostojnie i bardzo profesjonalnie.


Tyszowianie w nowych strojach z haftem hrubieszowsko-tomaszowskim.

Tyszowianie w nowych strojach z haftem hrubieszowsko-tomaszowskim.

Tyszowianie w nowych strojach z haftem hrubieszowsko-tomaszowskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama