Najmłodsza grupa tańca ludowego „Urwisy” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rachaniach ma teraz nowe stroje ludowe krzczonowskie, czyli lubelskie (10 dziewczęcych i tyle samo chłopięcych). Zostały uszyte w Zakładzie Krawieckim „Miss” Stroje Ludowe Marzena Matusiak na zamówienie GOK-u, który wcześniej dostał na nie pieniądze od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska 2022. GOK złożył tam wniosek pod nazwą „Zakręceni na ludowo po lubelsku”. Dofinansowanie wyniosło 32 tys. zł, GOK dołożył do tego jeszcze prawie 1700 zł wkładu własnego. Było warto. Najmłodsze „Urwisy” zaprezentowały się w pięknych strojach podczas tańca na gminnych dożynkach w Werechaniach. Wyglądały tak, że nie można było od nich oczu oderwać! Z duma zakładają swoje stroje i jeszcze chętniej ćwiczą do występów.
W najmłodszej grupie „Urwisów” tańczy 28 dzieci, w wieku od 7 do 10 lat. Próby odbywają się raz w tygodniu po 2 godziny, a przed uroczystościami nawet częściej. Instruktorem prowadzącym jest Ewa Krawczyk, wieloletni pedagog w Szkole Podstawowej w Rachaniach, posiadający uprawnienia i dar do muzyki, tańca oraz pracy z dziećmi.
Nowymi strojami pochwalili się też niedawno, podczas Powiatowego Pikniku Sołtysów w Przewalu, Tyszowianie. Ten ludowy zespół śpiewaczy także dostał na zakup strojów dofinansowanie z programu EtnoPolska 2022 (16 tys. zł), za które Samorządowe Centrum Kultury w Tyszowcach zamówiło stroje ludowe hrubieszowsko-tomaszowskie. Śpiewaczki prezentują się w nich dostojnie i bardzo profesjonalnie.
Napisz komentarz
Komentarze