Polski rynek pracy
Z danych GUS wynika, że w czerwcu 2022 roku bezrobocie w Polsce wynosiło 4,9%. Po raz pierwszy od 1991 roku osiągnęliśmy wskaźnik poniżej 5%. Sytuacja na ogólnopolskim rynku pracy zdaje się więc być bardzo dobra.
A jakie są warunki na lokalnych rynkach pracy? Mówiąc krótko: zróżnicowane. Najniższe bezrobocie notuje się w Poznaniu i wynosi 1,2%, dalej jest Wrocław (1,6%) i Warszawa (1,7%). Na drugim biegunie znalazły się powiat szydłowiecki, w którym stopa bezrobocia jest na poziomie 21,2% – to oznacza, że prawie co czwarty aktywny zawodowo mieszkaniec nie ma tam pracy. Nieco lepiej jest w powiecie białogardzkim (16,2%) i kętrzyńskim (15,9%).
Przyczyny bezrobocia w małych miejscowościach
Powyższe dane potwierdzają, że problem bezrobocia w miasteczkach jest poważniejszy niż w aglomeracjach. Jest to skutek mniejszej liczby zakładów przemysłowych, biur, oddalenia od dużych szlaków komunikacyjnych, ale także większej obawy przed podejmowaniem ryzyka wśród lokalnej ludności, niechęci do zakładania własnej działalności czy nieznajomości nowoczesnego procesu rekrutacyjnego.
Atuty lokalnego rynku
Jak znaleźć pracę w małej miejscowości? Pierwszym krokiem jest dobre poznanie swojego miejsca zamieszkania, czyli potencjału danego regionu. Wydaje się to banalne, ale czasami ludzie skupiają się wyłącznie na dobrze znanych miejscach pracy, czekając, aż zwolni się etat. Zapominają o sprawdzaniu nowych lub mniej oczywistych możliwości np. propozycji z innych branż.
Zobaczmy to na przykładzie gminy Bychawa położonej w województwie i powiecie Lubelskim. Gminę zamieszkuje mniej niż 5000 osób, więc daleko jej do aglomeracji. Pracy można szukać u zarówno u lokalnych przedsiębiorców, którzy patrząc na oferty pracy przy wpisywaniu słów - Praca Bychawa - poszukują mechaników samochodowych, ślusarzy, pracowników biurowych związanych z finansami czy też kierowców zawodowych. W obecnych czasach, mieszkając w małej miejscowości można też szukać ofert pracy zdalnej, której jest coraz więcej. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na takie rozwiązanie co zwiększa możliwości szukania pracy właściwie do obszaru całej Polski. Takie oferty pracy można znaleźć przykładowo na Praca.pl.
Gdzie szukać ofert?
W sporych miastach jest duża anonimowość. Ludzie aplikujący do danej firmy znają ją często wyłącznie z opisu na stronie internetowej. W małych miejscowościach znacznie łatwiej dotrzeć do decyzyjnych osób z danego przedsiębiorstwa. Możliwość osobistego kontaktu z potencjalnym pracodawcą, poinformowania go o chęci podjęcia pracy i uargumentowania swojej kandydatury, a także wręczenia CV – to zalety lokalnych rynków pracy. Bezpośredni kontakt to jednak niejedyny sposób, bo podczas szukania pracy w małych miastach sprawdza się również internet. Warto opierać się na ogłoszeniach, które dostępne są w portalach regionalnych, ogólnopolskich i grupach zakładanych w mediach społecznościowych. Poza tym można też dodawać własne anonse o chęci podjęcia pracy.
Napisz komentarz
Komentarze