Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 4 grudnia 2024 09:29
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Praca w małej miejscowości – jak szukać i czy się opłaca?

Uważa się, że dobrą pracę można zdobyć tylko w dużych miejscowościach. Choć bez wątpienia rynek pracy w miastach wojewódzkich jest znacznie bardziej rozwinięty niż w mniejszych ośrodkach, nie oznacza to, że żyjąc w miasteczku jest się skazanym na bezrobocie lub pracę za najniższą krajową.
Praca w małej miejscowości – jak szukać i czy się opłaca?

Polski rynek pracy

Z danych GUS wynika, że w czerwcu 2022 roku bezrobocie w Polsce wynosiło 4,9%. Po raz pierwszy od 1991 roku osiągnęliśmy wskaźnik poniżej 5%. Sytuacja na ogólnopolskim rynku pracy zdaje się więc być bardzo dobra.

A jakie są warunki na lokalnych rynkach pracy? Mówiąc krótko: zróżnicowane. Najniższe bezrobocie notuje się w Poznaniu i wynosi 1,2%, dalej jest Wrocław (1,6%) i Warszawa (1,7%). Na drugim biegunie znalazły się powiat szydłowiecki, w którym stopa bezrobocia jest na poziomie 21,2% – to oznacza, że prawie co czwarty aktywny zawodowo mieszkaniec nie ma tam pracy. Nieco lepiej jest w powiecie białogardzkim (16,2%) i kętrzyńskim (15,9%).

Przyczyny bezrobocia w małych miejscowościach

Powyższe dane potwierdzają, że problem bezrobocia w miasteczkach jest poważniejszy niż w aglomeracjach. Jest to skutek mniejszej liczby zakładów przemysłowych, biur, oddalenia od dużych szlaków komunikacyjnych, ale także większej obawy przed podejmowaniem ryzyka wśród lokalnej ludności, niechęci do zakładania własnej działalności czy nieznajomości nowoczesnego procesu rekrutacyjnego.

Atuty lokalnego rynku

Jak znaleźć pracę w małej miejscowości? Pierwszym krokiem jest dobre poznanie swojego miejsca zamieszkania, czyli potencjału danego regionu. Wydaje się to banalne, ale czasami ludzie skupiają się wyłącznie na dobrze znanych miejscach pracy, czekając, aż zwolni się etat. Zapominają o sprawdzaniu nowych lub mniej oczywistych możliwości np. propozycji z innych branż.

Zobaczmy to na przykładzie gminy Bychawa położonej w województwie i powiecie Lubelskim. Gminę zamieszkuje mniej niż 5000 osób, więc daleko jej do aglomeracji. Pracy można szukać u zarówno u lokalnych przedsiębiorców, którzy patrząc na oferty pracy przy wpisywaniu słów - Praca Bychawa - poszukują mechaników samochodowych, ślusarzy, pracowników biurowych związanych z finansami czy też kierowców zawodowych. W obecnych czasach, mieszkając w małej miejscowości można też szukać ofert pracy zdalnej, której jest coraz więcej. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na takie rozwiązanie co zwiększa możliwości szukania pracy właściwie do obszaru całej Polski. Takie oferty pracy można znaleźć przykładowo na Praca.pl.

Gdzie szukać ofert?

W sporych miastach jest duża anonimowość. Ludzie aplikujący do danej firmy znają ją często wyłącznie z opisu na stronie internetowej. W małych miejscowościach znacznie łatwiej dotrzeć do decyzyjnych osób z danego przedsiębiorstwa. Możliwość osobistego kontaktu z potencjalnym pracodawcą, poinformowania go o chęci podjęcia pracy i uargumentowania swojej kandydatury, a także wręczenia CV – to zalety lokalnych rynków pracy. Bezpośredni kontakt to jednak niejedyny sposób, bo podczas szukania pracy w małych miastach sprawdza się również internet. Warto opierać się na ogłoszeniach, które dostępne są w portalach regionalnych, ogólnopolskich i grupach zakładanych w mediach społecznościowych. Poza tym można też dodawać własne anonse o chęci podjęcia pracy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Udzielę pożyczki pod zastaw nieruchomości Cena: Do negocjacjiW jaki sposób zapewnić sobie zewnętrzne finansowanie nawet w przypadku obecnych problemów z wypłacalnością lub negatywną historią kredytową? Pożyczki pod zastaw nieruchomości dla rolników i przedsiębiorców to rozwiązanie, które pozwoli stanąć na nogi i rozwinąć swoją aktywność lepiej, niż dotychczas. Pożyczki pod zastaw - rozwiązanie idealne na trudne czasy Szybka pożyczka pod zastaw w kwocie od 50.000 do nawet 2.000.000 złotych to rozwiązanie, które już od 20 lat pomaga rolnikom i przedsiębiorcom w utrzymaniu odpowiedniej pozycji w swojej branży. W obecnych niezwykle wymagających pod względem prowadzenia biznesu czasach uzyskanie zewnętrznego finansowania na atrakcyjnych warunkach jest bardzo trudne. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rolników i przedsiębiorców, którzy posiadają własną nieruchomość i są gotowi sfinansować swoje plany za pośrednictwem pożyczki pod zastaw. Oferta dostępna pod adresem https://podhipoteke24.pl/ to szybki i skuteczny sposób na to, by spłacić swoje długi, zakończyć spór z komornikiem, a dodatkowo uzyskać środki niezbędne do rozwoju swojego biznesu. Jakie warunki należy spełnić w celu uzyskania pożyczki? Czy uzyskanie pożyczki pod zastaw jest trudne? Na szczęście nie, aczkolwiek istnieje kilka wymogów, które należy spełnić, by wniosek mógł być zatwierdzony. Przede wszystkim pożyczkobiorca musi posiadać firmę i nieruchomość, której jest właścicielem. W ramach zabezpieczenia pożyczkodawca wnosi wpis do księgi wieczystej, zupełnie jak w przypadku kredytu hipotecznego. Jeśli zatem przedsiębiorca posiada własną nieruchomość i dodatkowo jest ona zlokalizowana w mieście, w której mieszka 10 000 mieszkańców, pieniądze mogą znaleźć się na koncie błyskawicznie. Pożyczka pod zastaw nieruchomości - najważniejsze korzyści Co zyskujemy poprzez skorzystanie z usługi pożyczki pod zastaw nieruchomości lub grunty rolne? Przede wszystkim błyskawiczny proces, który pozwala oddłużyć nieruchomość, lub spłacić naglące zobowiązania prywatne lub zajęcia komornicze. W procesie analizy kredytowej nie wykorzystywane są bazy BIK i BIG, co pozwala na skorzystanie z usług także osobom z bieżącymi problemami finansowymi. Cały proces pozyskiwania zewnętrznego finansowania jest prowadzony w porozumieniu z ekspertami, co pozwala bezproblemowo pozbyć się zadłużenia i rozwinąć swój biznes lub gospodarstwo rolne. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/Data dodania ogłoszenia: 04.12.2024Udzielę pożyczki pod zastaw nieruchomości
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AbronTreść komentarza: Sam sobie jedźData dodania komentarza: 4.12.2024, 08:13Źródło komentarza: Gm. Tarnawatka: Rolnicy wyjechali na DK 17. ProtestująAutor komentarza: HuwDuTreść komentarza: Lenie jedne! Zaczęło się słodkie nicnierobienie od listopada do marca, no to narosło piardów w tyłkach i po miesiącu z nudów wyruszają na protesty! Może jeszcze jakieś wyżerki z KGW sobie zorganizujcie.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 00:43Źródło komentarza: Gm. Tarnawatka: Rolnicy wyjechali na DK 17. ProtestująAutor komentarza: OdpTreść komentarza: A kogo obwiniać?!?! OD TEGO JEST PERSONEL ABY SPRAWOWAL OPIEKE!! W przeciągu razie poco nam tacy ludzie którzy zamiast się opiekować chorym gdzie są *!?@ Zaco biorą pieniądze!!Data dodania komentarza: 3.12.2024, 21:02Źródło komentarza: Hrubieszów: To cud, że przeżył upadek z 2 piętra. "Nikt z personelu nie zawinił" – zapewnia kierownictwo szpitalaAutor komentarza: PodpisTreść komentarza: Jakto winnych niema ? Są! Szpital i personel jest winny. Tymbark że znają tego człowieka z poprzednich hospitalizacji. A ze w dokumentacji zekomo nie jest napisane? To trzeba ich chyba nagrywać w chwili przyjęcia do szpitala. Aby mieć potem niezbity doowod! Teraz miejmy nadzieję ze organy ściągania wypełnia swoją rolę należycie.. Dziś już niesa te czasy że wiele rzeczy ucichło. Dziś zapadają już wyroki.Data dodania komentarza: 3.12.2024, 21:00Źródło komentarza: Hrubieszów: To cud, że przeżył upadek z 2 piętra. "Nikt z personelu nie zawinił" – zapewnia kierownictwo szpitalaAutor komentarza: KlikTreść komentarza: "Pisorolnicy" za pisuaru jak zboże techniczne z Ukrainy płynęło do Polski strumieniami, nawet nie pisnęli. Odkąd kaczyzmu nie ma, zrobili się odważni zwłaszcza jak się robota w polu skończyła.... Pozamykać i zabraknie odwagi....Data dodania komentarza: 3.12.2024, 20:54Źródło komentarza: Gm. Tarnawatka: Rolnicy wyjechali na DK 17. ProtestująAutor komentarza: BiedaTreść komentarza: Przecież ostatnimi czasy w Hrubieszowie są same "centra". Może jeszcze warto wybudować Cetrum Ubóstwa i Biedy. To "centrum" byłoby prawdziwe.Data dodania komentarza: 3.12.2024, 19:41Źródło komentarza: Hrubieszów: Czy miasto poczuwa się do odśnieżania drogi na ulicy Michałówka?
Reklama