Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:29
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Najstarsze cmentarze w Polsce. Wiesz, gdzie są?

To nie warszawskie Powązki, najbardziej znana nekropolia w Polsce, są najstarszym cmentarzem. Takim zabytkiem może pochwalić się inne miasto.

Stare cmentarze mają swój niepowtarzalny urok. Zwykle sądzimy, że najstarszym takim miejscem w Polsce są warszawskie Powązki. Tak jednak nie jest. Tytuł najbardziej zabytkowego i wiekowego należy do Płocka. Ale po kolei…

Cmentarz Rakowicki w Krakowie

Największy cmentarz w mieście zajmuje 42 hektary. Powstał w latach 1800-1803. To miejsce pochówku najsławniejszych krakowian. Spoczywają tu także uczestnicy powstań: listopadowego, styczniowego, krakowskiego, a także uczestnicy wojen światowych i żołnierze Legionów Polskich.

Uwagę przykuwają nagrobki, które często są dziełem znakomitych artystów i architektów. Chodząc po tej nekropolii, można natknąć się na groby np. malarza Jana Matejki, reżysera Piotra Bikonta, polityka Ignacego Daszyńskiego czy prezydenta Krakowa Jana Kantego Federowicza.

Warszawskie Powązki

Powstały w 1790 roku. Na ziemi podarowanej przez rodzinę Szymanowskich. Znajdująca się w dzielnicy Wola nekropolia miała początkowo tylko 2 hektary powierzchni. Obecnie zajmuje aż 43 ha.

Pochowanych jest tu około miliona osób. To m.in. żołnierze powstań narodowych – począwszy od insurekcji kościuszkowskiej, kończąc na powstaniu warszawskim.

Przechadzając się po Powązkach, niemal co krok można zobaczyć wyryte w kamieniu znane nazwiska artystów, wojskowych, lekarzy czy duchownych. Część z nich spoczęła w założonej w 1925 Alei Zasłużonych.

Cmentarz w Lublinie

Najstarsza nekropolia we wschodniej Polsce znajduje się przy ul. Lipowej, w centrum Lublina. Jest to właściwie kompleks, w skład którego wchodzą cmentarze: rzymskokatolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny oraz wojskowy.

Dokładna data jego założenia nie jest znana, ale przyjmuje się rok 1794. Różni się od innych w kraju tym, że ma wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu np. ks. Piotr Ściegienny, żołnierze wielu armii, poczynając od austro-węgierskiej. W części ewangelickiej spoczywają członkowie zasłużonej dla miasta rodziny Vetterów.

Cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim

Został złożony w 1782 r. poza obrębem miasta. Najstarszy z zachowanych nagrobków pochodzi z 1842 r. Kilka razy w przeszłości próbowano go zlikwidować.

Ostatnie takie działania miały miejsce w 1962 roku. Nigdy jednak to się nie udało, a nekropolia – oprócz walorów historycznych – ma także artystyczne. Można tu odszukać nagrobki klasyczne, neoromantyczne, secesyjne a nawet kubiczne.

Stary cmentarz w Płocku

Nazywany płockimi Powązkami najstarszy cmentarz w Polsce. Powstał w 1780 roku poza granicami miasta. Funkcjonował przez około 200 lat, aż do zakończenia II wojny światowej. Pochowano tu najważniejszych mieszkańców Płocka: kupców, urzędników, sędziów, nauczycieli i lekarzy.

 Na początku XIX w. na cmentarzu powstała drewniana kaplica, którą ufundował Jan Antoni Zdziennicki, kanonik katedry płockiej. Obecnie jej już nie ma. Uwagę przykuwa za to zbiorowa mogiła bohaterów Powstania Styczniowego z 1863 roku.

NIE PRZEGAP: 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: WypoczynekTreść komentarza: Ferie długie, dzieciom i młodzieży należy się trochę odpoczynku, a w Hrubieszowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nawet lodowiska nie ma...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:11Źródło komentarza: Rekordowo długie ferie świąteczne. A zaraz po nich ferie zimoweAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ale skąd ruski troll miałby o tym wiedzieć.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 09:54Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszy
Reklama