Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:03
Reklama
Reklama

Jak znaleźć grób bliskiej osoby? Przez strony internetowe i aplikacje

Jeżeli na cmentarzu nie było się przez lata, a teraz ktoś chciałby odwiedzić konkretny grób, to może być problem z jego odnalezieniem. Jak sobie z tym poradzić?

Takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Wręcz często się zdarza, że 1 listopada lub w dniach wokół tej daty ktoś chciałby odwiedzić grób, przy którym nie był przez lata. I nie pamięta, gdzie jest. Może kojarzyć kilka charakterystycznych cech nagrobka, ale nie ma pojęcia, w której alejce ktoś mu bliski został pochowany. Taka osoba spędza długie minuty, a niekiedy nawet godziny na poszukiwaniach. Im większa nekropolia, im szybciej chowane są na niej kolejne osoby, tym zadanie staje się trudniejsze. Czasami grobu po prostu nie da się odnaleźć.

Jak sobie z tym poradzić?

W dniu roboczym wystarczy zgłosić się do kancelarii cmentarza. Tam, podając nazwisko zmarłego (a często jeszcze można się wspomóc przybliżoną datą pochówku), można odszukać właściwą kwaterę. Pracownik kancelarii w takiej sytuacji pomoże i nie trzeba się martwić, że pytając o szczegóły, złamie się jakieś przepisy. W tym przypadku nie obowiązują zasady RODO.

Ale 1 listopada do cmentarnej kancelarii nikt się nie dostanie. Tego dnia można natomiast skorzystać z internetowej wyszukiwarki grobów. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma w Polsce sprawnie działającej i zawierającej wszystkie informacje ogólnopolskiej wyszukiwarki.

Korzystając z www.webcmentarz.pl, należy wybrać cmentarz, wpisać imię i nazwisko osoby i datę śmierci. Z kolei www.grobonet.com wymaga podania województwa, miasta i nazwiska zmarłego.

NIE PRZEGAP: 

„Po wypełnieniu formularza, otrzymujemy listę osób pochowanych, które spełniają dane kryteria. Należy wybrać poszukiwaną osobę. Oprócz podstawowych informacji, takich jak imię, nazwisko, data urodzenia i śmierci, internauta może zobaczyć także fotografię nagrobka oraz mapę cmentarza z wyróżnionym sektorem” – reklamuje się serwis.

Dokładniejsze i bardziej pomocne są strony lokalne z danymi z cmentarzy w konkretnym mieście. Takie działają np. w Gdańsku, Koszalinie, Lublinie, Krakowie, Łodzi czy Szczecinie i Wrocławiu.

Nadal nie są one perfekcyjne, ale np. na stronie cmentarze.lublin.eu po wpisaniu danych osoby zmarłej wyświetlą się również fotografia nagrobka oraz dane wszystkich pozostałych osób pochowanych w tej lokalizacji. System umożliwia także zapalenie wirtualnego znicza z dedykacją. Minusem takich stron jes jednakt to, że w ich zasobach nie zawsze znajdują się wszystkie lokalne nekropolie.

Aplikacja na telefon

Można także skorzystać z aplikacji na telefon. Są to np.

Cmentarz GPS,

Sakralny Poznań,

Polskie Cmentarze,

Szczecińskie Cmentarze,

Cmentarze Kraków,

Grobonet.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama