18 listopada w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Tereszpolu-Kukiełkach obchodzony był Dzień Patrona. Uroczystości były wyjątkowe, ponieważ zbiegły się dwa jubileusze: 25-lecie nadania imienia Henryka Sienkiewicza oraz 50-lecie oddania obecnego budynku szkoły. Historia szkoły jest jednak znacznie dłuższa, ponieważ sięga ona 1915 roku. Przez lata zmieniały się budynki, nauczyciele, a mury szkoły opuściło kilkadziesiąt roczników uczniów.
Wśród gości, którzy przybyli na wydarzenie byli: Jacek Pawluk - wójt gminy Tereszpol, księża z parafii w Tereszpolu-Zaorendzie oraz z parafii z Górecka Kościelnego, dyrektorzy i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza oraz ze szkoły w Tereszpolu-Zaorendzie, radni i sołtysi, przedstawiciele Nadleśnictwa Zwierzyniec, Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol, emerytowani nauczyciele i pracownicy. Obecni byli również rodzice z przewodniczącą Rady Rodziców Edytą Marzec na czele, a także poczty sztandarowe ze szkół w Grabowcu i Szczebrzeszynie.
Obchody Dnia Patrona uświetniły występy uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Tereszpolu-Kukiełkach. Pięknie zaprezentowali się uczniowie klasy trzeciej w przedstawieniu pt. „Wczoraj i dziś, czyli podróż do …”. Występ przygotowała Monika Kurzyńska i Barbara Wujec. Uczniowie w swojej podróży przedstawili historię nauczania od 1915 roku do czasów współczesnych. Zaprezentowali bohaterów z utworów Sienkiewicza oraz żartobliwie opowiedzieli o uczniowskich troskach. Zgromadzeni mogli się też przekonać się o ich talencie wokalnym. Na scenie nie zabrakło tancerzy ze szkolnego koła tanecznego przygotowanych pod kierunkiem Bożeny Kurzyńskiej.
Uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie wystąpili w przedstawieniu pt. „Ale to już było”. Mali aktorzy przemienili się w uczniów sprzed kilkudziesięciu lat - zaprezentowali się w dawnych fartuszkach szkolnych. Wraz z uczniami wystąpiła Małgorzata Skiba.
Jubileuszowy charakter święta podkreślały dekoracje. Była tablica ze zdjęciami prezentujące dawną szkołę oraz obecne wydarzenia z życia szkoły. Dyrektor szkoły Bogumiła Kukiełka opowiedziała o przemianach w szkole na przestrzeni lat. Zaznaczyła, że rozwój szkoły zawsze był wspierany przez społeczeństwo lokalne. – Pamiętamy czasy gdy mieszkańcy zbierali drewno na budowę dachu, zawiązali społeczny komitet budowy sali gimnastycznej, pozyskiwali środki na zakup materiałów budowalnych, zabiegali w Gminie o wprowadzenie tej inwestycji do planów budżetowych. Dzięki dobrej współpracy z organem prowadzącym szkoła nasza miała szansę na rozwój. Każdy z wójtów dokładał swoje cegiełki. Obecnemu wójtowi zawdzięczamy ocieplenie szkoły, reprezentacyjną elewację z wizerunkiem patrona, bezpieczne i estetyczne parkingi, zieleń wokół szkoły, bezpieczne przejścia, monitoring. Obecnie rozpoczął się montaż fotowoltaiki – mówiła dyrektor szkoły. Dodała, że ciekawostką jest fakt, że mury szkoły opuściło 2562 absolwentów szkoły podstawowej i 318 uczniów gimnazjum. – Przy okazji tego wydarzenia wspominamy historię naszej szkoły i ludzi, którzy niewątpliwie zasłużyli się dla oświaty w Tereszpolu-Kukiełkach. Pamiętamy, że zasoby materialne są bardzo ważne, ale niezwykle istotne są również wartości duchowe – tradycje szkolne, które staramy się pielęgnować – dodała. Uroczystość obchodów Dnia Patrona jest tego przykładem.
Swoimi wspomnieniami podzielił się również wójt, który był absolwentem szkoły. Wręczył również wyjątkowo cenny prezent – zdjęcie szkoły w Tereszpolu Piaski sprzed II wojny światowej. – Historia szkoły, to historia wielu inicjatyw podejmowanych na rzecz kształcenia pokoleń dzieci i młodzieży. W tym szczególnym dniu Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu oraz całej społeczności szkolnej składam wyrazy najwyższego szacunku i uznania. Życzę sukcesów w trudnej pracy na niwie oświaty przez kolejne dziesiątki lat – życzył wójt Jacek Pawluk.
Społeczność szkoły dziękuje wszystkim, którzy przybyli na uroczystość, szczególnie rodzicom za ogromny wkład w przygotowanie Dnia Patrona.
Napisz komentarz
Komentarze