O utworzenie punktu zbiórki zużytych filtrów separatorów amalgamatu dentystycznego ubiega się spółka z odległego Szczecina. W jej władzach zasiada mieszkanka gminy Hrubieszów, która jest właścicielem działki w Nowosiółkach. Tam właśnie zaplanowano utworzyć taki punkt zbiórki.
Czy odpad w separatorach amalgamatu jest niebezpieczny? Jak najbardziej, filtr lub komora sedymentacyjna separatora amalgamatu zbiera resztki wypełnienia, którego zdecydowaną większość stanowi rtęć. W ściekach bytowych przybiera ona bardzo toksyczną formę metylortęci i zdecydowanie należy zapobiegać przedostawaniu się plomb amalgamatowych do kanalizacji. Usuwanie amalgamatu nie może odbywać się w dowolny sposób. Zużytych elementów filtracyjnych ani osadu nie należy umieszczać w pojemnikach na odpady komunalne. Nie wolno ich również np. płukać w zlewie. Amalgamat jest odpadem niebezpiecznym. Musi być właściwie przechowywany, a jego utylizacją powinna zająć się wykwalifikowana firma.
Z drugiego krańca Polski
Szczecińska spółka trzykrotnie składała w Urzędzie Gminy w Hrubieszowie wniosek o wydanie decyzji administracyjnej o uwarunkowaniach środowiskowych. Pierwszy wniosek wpłynął 24 maja zeszłego roku. Został jednak wycofany. Zawierał braki formalne. Następny wniosek został złożony w lipcu zeszłego roku. On także okazał się niepełny. Wnioskodawców wezwano do uzupełnienia braków, oni jednak tego nie zrobili. Trzeci wniosek został złożony w październiku ubiegłego roku.
PRZECZYTAJ TEŻ: Budżet 2025. Gmina Hrubieszów inwestuje ambitnie i rozważnie
– Poinformowaliśmy ich o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji. W Biuletynie Informacji Publicznej zostało zamieszczone obwieszczenie o przystąpieniu do wydania decyzji administracyjnej. A kiedy mieszkańcy Nowosiółek dowiedzieli się o zamiarach utworzenia w ich miejscowości punktu zbiórki zużytych filtrów separatorów amalgamatu dentystycznego, do Urzędu Gminy napłynęły 3 petycje indywidualne oraz protest zbiorowy. Protestujący domagali się, aby gmina nie dopuściła do powstania takiego punktu, w którym gromadzone są zużyte elementy zawierające niebezpieczne odpady – relacjonuje wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając.
Protest zbiorowy i petycje indywidualne
Pod tym zbiorowym protestem podpisało się około 200 osób, mieszkańców kilku pobliskich wsi: Nowosiółek, Janek, Kolonii Moniatycze i Obrowca.
– W samych Stefankowicach podpisało się około 90 osób – mówi Barbara Serafin, która od kilku miesięcy jest sołtysem Nowosiółek. – Protestują mieszkańcy kilku wiosek. Tu są tereny rolne. Nie daj Boże, żeby takie trujące odpady przedostały się do gleby, czy do ujęcia wody, które zaopatruje w nią kilka wiosek... Będziemy protestowali do końca – zapewnia stanowczo sołtys Barbara Serafin.
Trzecia indywidualna petycja wpłynęła od osoby z gminy Uchanie, która w Nowosiółkach ma działki w pobliżu planowanej inwestycji.
CZYTAJ: Gmina Hrubieszów: Przegląd Kolęd i Pastorałek w Moniatyczach
– 2 stycznia wydaliśmy decyzję administracyjną z odmową uwzględnienia wniosku. Zakres planowanej inwestycji sprzeczny jest z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przy wydaniu decyzji administracyjnej nie badamy rzeczywistego wpływu inwestycji na środowisko. Na początku sprawdza się zgodność zakresu inwestycji z zapisami miejscowego planu zagospodarowania. W naszej ocenie jest to działalność uciążliwa. A w zapisie miejscowego planu zakazuje się prowadzenie działalności uciążliwej. Dlatego wydaliśmy decyzję negatywną. Obecnie wnioskodawcy przysługuje możliwość odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Mają na to 14 dni od dnia odebrania decyzji – tłumaczy wójt gminy Hrubieszów, Tomasz Zając.
– Za jakieś 3 tygodnie zechcemy zorganizować spotkanie mieszkańców pobliskich wsi z przedstawicielami spółki ze Szczecina w obecności wójta gminy Hrubieszów. Ale nie zamierzamy ustępować nawet po zapewnieniach, że te odpady dentystyczne są zupełnie niegroźne – mówi sołtys Nowosiółek, Barbara Serafin.
Napisz komentarz
Komentarze