Stworzona z myślą o niepełnosprawnych dzieciach Metoda Nauczania Kierowanego, zwana także metodą Peto (od nazwiska węgierskiego lekarza, pedagoga i fizjoterapeutę Aleksandra Peto, który był jej pomysłodawcą), to innowacyjny sposób na to, aby dzieci z niepełnosprawnościami mogły zyskać potrzebne im do życia kompetencje. Metoda ta usprawnia umiejętności psychopedagogiczne, społeczne oraz ruchowe. W pracy z podopiecznymi stosuje ją od 30 lat Maria Król, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu. W uznaniu zasług w stosowaniu i popularyzowaniu tej metody Instytut Peto Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie i Międzynarodowe Stowarzyszenie Peto przyznało zamojskiej siłaczce tytuł Honorowego Konduktora. To pierwsza Polka, która dostąpiła tego zaszczytu.
Prestiżowy tytuł został wręczony 25 listopada podczas XI Międzynarodowego Kongresu Kierowanego Nauczania w Budapeszcie. W imieniu Marii Król odebrali go przedstawiciele zamojskiego stowarzyszenia – Kamil Kabasiński, Joanna Cebula i Janusz Skowron.
Warto dodać, że za działania na rzecz stosowania i rozpowszechniania metody Peto Maria Król została w 2018 r. odznaczona przez prezydenta Węgier Janosa Adera Złotym Krzyżem Zasługi Węgier. Metoda Kierowanego Nauczania jest stosowana od kilkudziesięciu lat na całym świecie jako wieloprofilowe narzędzie wspierania rozwoju, edukacji i usprawniania dzieci, głównie z mózgowym porażeniem dziecięcym.
3 grudnia w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Kompleksie Wspomaganego Mieszkalnictwa „Rodzinny Dom” przedstawiono bilans barier i ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami w Zamościu i podsumowano pierwszy miesiąc funkcjonowania wspomaganych mieszkań przy ul. Kresowej 24. Spotkanie prowadziły osoby z niepełnosprawnościami.
Napisz komentarz
Komentarze