Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:42
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

27 grudnia mamy nowe święto. Boże Narodzenie będzie dłuższe o jeden dzień?

27 grudnia 2022 po raz pierwszy będziemy obchodzili nowe święto: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Czy to oznacza, że Boże Narodzenie 2022 potrwa 3 dni?

Boże Narodzenie tuż-tuż. Jednak tegoroczny kalendarz układa się niekorzystnie: święta wypadają w weekend. Czy pracodawca odda nam w zamian dzień wolny za świąteczną niedzielę?

Niekorzystny układ kalendarza 2022

W tym roku Wigilia wypada w sobotę 24 grudnia, pierwszy dzień Bożego – w niedzielę 25 grudnia. Czyli dokładnie w weekend. Dzięki drugiemu dniu świąt będzie to ostatni wydłużony weekend w tym roku. Pracodawcy nie będą jednak oddawali dnia wolnego za przypadające w niedzielę Boże Narodzenie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Zgodnie z artykułem 130 § 2 Kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to tyle, że dzień wolny zwraca się pracownikowi za święto wypadające w sobotę, a nie w niedzielę. Gdyby Boże Narodzenie wypadało w sobotę, to wtedy pracownik mógłby odebrać dodatkowy dzień wolny.

Dodajmy, że Nowy Rok również wypada w niedzielę. Dlatego dodatkowego dnia wolnego –­ podobnie jak za pierwszy dzień Bożego Narodzenia – nie będzie.

27 grudnia dniem wolnym od pracy?

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą przez Sejm i Senat ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość odbyła się w poznańskim Hotelu Bazar, bo to właśnie z okna tego hotelu w drugi dzień Bożego Narodzenia w 1918 r. Ignacy Jan Paderewski wygłosił przemówienie, które doprowadziło do wybuchu powstania. Dodajmy, że było to jedyne zwycięskie powstanie Polaków.

Dlatego jest to tak wyjątkowe wydarzenie w polskiej historii. Dzięki niemu powstańcom udało się wyzwolić spod niemieckiego panowania i przyłączyć do odrodzonej Polski Poznań z Wielkopolską. Upamiętniać to ma nowe święto państwowe, przypadające właśnie 27 grudnia.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nie jest jednak dniem wolnym od pracy.

– Nie sądzę, żeby Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego – stwierdził w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim” prezydent Andrzej Duda (za Radiem Zet).

Powstanie wielkopolskie: krótka historia

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Do końca roku Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Powstanie śląskie: jeszcze jedno święto

Przypomnijmy jeszcze, że 20 czerwca po raz pierwszy świętowaliśmy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Stosowną ustawę parlament przyjął 12 maja tego roku.

Pod określeniem powstania śląskie kryją się zrywy niepodległościowe z lat 1919-1921, podczas których Polacy trzykrotnie starli się z Niemcami. Celem było odzyskanie Śląska dla odbudowującego się państwa polskiego.

Tak jak w przypadku Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie jest dniem wolnym od pracy.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: WypoczynekTreść komentarza: Ferie długie, dzieciom i młodzieży należy się trochę odpoczynku, a w Hrubieszowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nawet lodowiska nie ma...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:11Źródło komentarza: Rekordowo długie ferie świąteczne. A zaraz po nich ferie zimoweAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ale skąd ruski troll miałby o tym wiedzieć.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 09:54Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszy
Reklama