W całym 2022 r. do Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu wpłynęły trzy zapowiedzi zwolnień grupowych. Największą redukcję zatrudnienia przeprowadzono w firmie JOBON w Zwierzyńcu. W drugiej połowie ub. roku w ramach procedury zwolnień grupowych zakład rozwiązał umowy o pracę z 234 osobami, z czego 162 pochodziły z terenu powiatu zamojskiego.
To konsekwencja kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, spotęgowanego wojną na Ukrainie. Jako przyczynę zwolnień pracodawca wskazał sięgający nawet 30 proc. spadek produkcji mebli w segmencie mebli wypoczynkowych i łóżek, do których produkcji spółka przygotowana jest technicznie i technologicznie.
W listopadzie bank PKO BP powiadomił zamojski urząd o rozwiązaniu umowy o pracę z jedną osobą z terenu powiatu zamojskiego. – W związku z powyższym, w całym 2022 r. na terenie działania naszego urzędu, w ramach procedury zwolnień grupowych łącznie rozwiązano umowy z 235 osobami – informuje Katarzyna Kimak, zastępca dyrektora PUP w Zamościu.
Nic dziwnego, że na koniec października ub. roku stopa bezrobocia na terenie powiatu zamojskiego wynosiła 11,2 proc. i była wyższa o 3 proc. niż rok wcześniej. Co ciekawe, w samym Zamościu stopa bezrobocia była niższa o 1 proc. niż w 2021 r. i wynosiła 7,7 proc.
Jak będzie w tym roku? Na jesieni wpłynęło zgłoszenie dotyczące planowanych w tym roku zwolnień grupowych w spółce Orange Polska. Zgłoszenie obejmuje 640 osób z terenu całego kraju. – Na tym etapie pracodawca nie wskazał, ile osób planuje zwolnić z terenu działania naszego urzędu – mówi Katarzyna Kimak.
Pani dyrektor dodaje, że w wyniku aktywnych działań urzędowi udaje się do pewnego stopnia ograniczyć skutki sytuacji gospodarczej w kraju. – Jako przykład można tu wskazać wzrost liczby aktywizowanych osób bezrobotnych (liczony rok do roku za okres styczeń-październik 2022 r. – przyp. red.) o 247 – informuje wicedyrektor PUP w Zamościu.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze