Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 23:54
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Przyjemna woń w domu

Grzyby, zwłaszcza te leśne, mają w sobie to "coś". W czasie gotowania na całe mieszkanie rozprzestrzenia się niezwykle przyjemny aromat, która zachęca do jedzenia. Trzeba tylko odpowiednio je przygotować, bo spożywanie ich na surowo do najrozważniejszych nie należy.
Przyjemna woń w domu

Jak głosi stare porzekadło: wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre tylko raz w życiu. Praktycznie co sezon zdarza się słyszeć nam w mediach o tragicznej pomyłce grzybiarza, który zamiast kani zjadł muchomora sromotnikowego lub o nieopatrznym spożyciu borowika szatana. 

W mojej rodzinie grzyby zbiera się odkąd tylko sięgam pamięcią i nie przypominam sobie przypadku zatrucia. Jeśli ktoś nie jest z wykształcenia mykologiem albo nie zamierza zabierać do lasu atlasu grzybów, powinien pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Najbezpieczniej jest zbierać grzyby, które mają pod kapeluszem drobną siateczkę. Owszem, nie wszystkie blaszkowce są trujące (jak chociażby pieprznik jadalny czy gąska zielona), nie mniej jednak, aby czuć się w pełni bezpiecznym, należy dysponować odpowiednią wiedzą. 

Aby zbytnio nie demonizować grzybów, należy z całą stanowczością stwierdzić, że są one – oczywiście te jadalne – prawdziwym kulinarnym skarbem. Doskonale pachną, świetnie smakują i przede wszystkim... kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. Zupa grzybowa, kapusta z grzybami, barszcz z uszkami, grzybowy sos do gryczanych gołąbków – jednym tchem można wymienić połowę wigilijnego jadłospisu z udziałem grzybów właśnie.

 

Takie skojarzenia ma zdecydowana większość z nas. Gdy powiedziałem mojej znajomej, że w najbliższym odcinku przygotuję zupę grzybową, odparła: "Przecież jest to zupa na święta".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama