Przez ostatnie lata przy poczcie na ul. Kościuszki było 7 miejsc parkingowych dla klientów. Za darmo parkowano też przy „Generałówce” i we wnęce naprzeciwko poczty.
– Dlaczego klienci poczty, którzy chcą nadać list czy paczkę, muszą teraz płacić za parking? – dopytuje się pan Wiesław.
Według innego naszego czytelnika, klienci poczty przynajmniej do 30 minut od zaparkowania powinni być zwolnieni z opłaty. – Pod szpitalem papieskim też jest parking płatny, ale za pierwszy kwadrans nie jest naliczana oplata – powiedział nam pan Jerzy. – Tutaj powinno być podobnie, ale z uwagi na kolejki czas bezpłatnego parkowania dla klientów poczty można by wydłużyć do pół godziny.
Podobnych głosów jest więcej.
Przypomnijmy, że nowe parkomaty pojawiły się na terenie zespołu staromiejskiego w poprzednim miesiącu. W większości zastąpiły one wyeksploatowane urządzenia, które ulegały awariom i wymagały częstych interwencji serwisantów, ale – jak w opisywanym przypadku – stanęły też w nowych miejscach. Są własnością firmy, która na zlecenie Zarządu Dróg Grodzkich obsługuje strefy płatnego parkowania.
Dlaczego klienci poczty też muszą płacić?
– Dlatego, że parking przy poczcie znajduje wewnątrz strefy płatnego parkowania – odpowiada Marcin Nowak, dyrektor ZDG w Zamościu.
Dodaje, że określone jest to dokładnie w uchwale Rady Miasta Zamość ze stycznia ub. roku.
– Zgodnie z jej treścią, na oznakowanych parkingach w takiej strefie za postój pobiera się opłaty – mówi dyrektor Nowak. – Każda instytucja zlokalizowana w strefie płatnego parkowania ma prawo wykupić miejsca dla swoich klientów.
Poczta nie występowała o takie miejsca. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jej na to nie stać. Nie ma też szans na udostępnianie parkingu bezpłatnie nawet do 15 minut.
– Uchwała tego nie przewiduje, dlatego nie możemy wprowadzić takiego rozwiązania – mówi dyrektor ZDG.
Klienci muszą więc płacić za parking albo skorzystać z bezpłatnych parkingów, np. przy ul. Męczenników Rotundy bądź przy parku i dawnym PZU, ale w przypadku dwóch ostatnich tylko między październikiem a marcem. W przypadku braku opłaty za postój, trzeba się liczyć z opłatą dodatkową, która w podstrefie A wynosi 100 zł.
Od osób niepełnosprawnych nie pobiera się opłat. Choć przy samej poczcie nie ma wyznaczonego miejsca dla takich kierowców, to na parkingu przy ul. Kolegiackiej (bezpośrednio w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Kościuszki) wyznaczone są trzy miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
Napisz komentarz
Komentarze