Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Hrebennem i nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu. W toku postępowania ustalono, że grupa działała od lipca 2020 r. do listopada 2021 r. na terenie województw małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego, a także na Białorusi i Litwie.
Czytaj też: Zamość: 17-latek pobił i okradł rówieśnika. Policja złapała rozbójnika
– Członkowie grupy nabywali, przechowywali i przewozili przez terytorium Polski do różnych odbiorców wyroby tytoniowe, które zostały uprzednio przemycone z Białorusi i Litwy – informuje Artur Szykuła, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu.
Kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej
Według śledczych, grupa „nabywała, przechowywała, przemyciła i przewoziła” nie mniej niż prawie 983 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej co najmniej 13,9 mln zł.
W toku postępowania przygotowawczego podejrzanym przedstawiono zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Wobec ośmiu osób, na etapie postępowania przygotowawczego stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Przeczytaj: Zwyrodnialec skopał psa. Skatowany jamnik umarł w krzakach
Na etapie postępowania przygotowawczego dokonano zabezpieczenia na mieniu ruchomym i nieruchomościach podejrzanych w łącznej kwocie ponad 8,5 mln zł, 186 900 euro i ponad 1,4 mln koron duńskich.
Przed Sądem Okręgowym w Zamościu
Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Niedawno pisaliśmy o polsko-węgierskiej grupie przestępczej, która zajmowała się nielegalnym obrotem suszu tytoniowego, który nabywali od rolników z powiatu biłgorajskiego. Tam oskarżonych jest 15 osób, a ich proces również będzie się toczył przed Sądem Okręgowym w Zamościu.
Więcej ciekawych wiadomości na stronie głównej Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze