Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:20
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Chcą awansować, nie zawsze mogą. Kobietom ciągle niełatwo robić kariery

Pracują i lubią się rozwijać, ale na rynku wciąż przegrywają z mężczyznami. Krzywdzące stereotypy potrafią przyćmić nawet ich wysokie kompetencje.

Kobiety wciąż nie mają równych szans na awans i rozwój w porównaniu z mężczyznami na podobnych stanowiskach. Mimo to muszą one sprostać większym wymaganiom niż panowie. Taką opinię wyraziła prawie połowa uczestniczek badania przeprowadzonego przez 30% Club Poland wspólnie z UN Global Compact Network Poland

Zawodowa dyskryminacja

Kobiety są dobrze wykształcone i mają bogate doświadczenie zawodowe, ale i tak trudniej im o dobrą posadę. Są dyskryminowane m.in. ze względu na płeć, sytuację rodzinną i wiek.

Powiedzenia typu „kobietami nawet w pracy rządzą hormony” lub „ambitne kobiety są trudne we współpracy” padają z ust różnych osób, w różnym wieku i o odmiennym statusie społecznym. Chociaż panie stanowią prawie 52 proc. naszego społeczeństwa, na najwyższych szczeblach korporacyjnej hierarchii wciąż jest ich niewiele.

Niech nas usłyszą!

Tymczasem z raportu „Niech nas usłyszą! Głos kobiet w korporacjach” wynika, że sukces zawodowy (awans) jest ważny dla ponad 90 proc. kobiet. Prawie połowa z nich była zainteresowana karierą na najwyższych szczeblach firmy. Kobiety raczej nie odmawiają awansów – około 70 proc. z nich nigdy sama z niego nie zrezygnowała. Te, które to zrobiły, jako powód najczęściej wskazywały problemy rodzinne.

Stereotypy hamują rozwój

W rozwoju zawodowym kobiet przeszkadzają stereotypy. Ponad połowa respondentek sondażu stwierdziła, że płeć była pretekstem do gorszego traktowania ich w miejscu pracy. Zwykle miłe albo zgryźliwe komentarze dotyczyły wyglądu – uśmiechu, wzrostu itp.

Zdarzało się też powtarzanie takich stereotypów jak np. mówiący o tym, że kobiety są nietechniczne. Niemal co trzecia z pytanych została pominięta przy premii i awansach. Ponad jedna czwarta nie mogła dojść do głosu w trakcie dyskusji albo – gdy jej się to udało – zmagała się z uporczywym przerywaniem.

Praie połowa ankietowanych oceniła, że kobiety w ich branży nie mają równych szans na awans lub rozwój w porównaniu z mężczyznami na podobnych stanowiskach. Na dodatek od kobiet – jak twierdzi 55,7 proc. – oczekuje się więcej.

Polityka różnorodności

Wyższe wynagrodzenie za pracę oraz za dodatkowe obowiązki, a także elastyczność czasu i miejsca pracy oraz możliwość rozwoju np. poprzez udział w szkoleniach – to elementy, które w opinii większości respondentek pomogłyby im w podjęciu nowych wyzwań i wspinaniu się po kolejnych szczeblach hierarchii.

Kluczem do rozwiązania problemu zawodowej dyskryminacji w firmach może być także wprowadzenie założeń polityki różnorodności i równych szans. Osiągnięcie równości płci do 2030 roku to jeden z celów zrównoważonego rozwoju według ONZ. Zwrócono w nim uwagę m.in. na wzmocnienie pozycji kobiet w kontekście nieodpłatnej pracy w domu i spraw opiekuńczych, z naciskiem na ideę partnerstwa oraz rodzicielstwa. 

Unijne instytucje już się porozumiały w kwestii nowych przepisów, w których założono, że firmy zatrudniające ponad 100 pracowników będą musiały ujawniać, ile płacą kobietom, a ile mężczyznom zatrudnianym na tych samych stanowiskach. Jeżeli sprawozdania dotyczące pensji wykażą różnice między płacami kobiet i mężczyzn na poziomie przynajmniej 5 proc. lub więcej, pracodawcy we współpracy z przedstawicielami pracowników będą musieli przeprowadzić wspólną ocenę wynagrodzeń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama