Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 15:32
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Zamość: Inwestor walczy o pozwolenie na budowę. Ale wieży nie chcą mieszkańcy i radni

Jedna z firm telekomunikacyjnych chce wybudować przy ul. Braterstwa Broni w Zamościu 50-metrową wieżę. Mieszkańcy os. Karolówka nie chcą nowego obiektu w sąsiedztwie domków jednorodzinnych, zamojscy radni również są przeciw. Czy inwestorowi uda się uzyskać pozwolenie na budowę?
Mieszkańcy ul. Braterstwa Broni w Zamościu chcą spokoju. Nie chcą wieży telekomunikacyjnej.
Mieszkańcy ul. Braterstwa Broni w Zamościu chcą spokoju. Nie chcą wieży telekomunikacyjnej.

O planach firmy telekomunikacyjnej mieszkańcy Karolówki dowiedzieli się w lutym. Przez przypadek. Okazało się, że na wniosek inwestora zostało wszczęte przez Wydział Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Zamość postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o pozwolenie na budowę wieży telekomunikacyjnej o wysokości 50 m na działce przy ul. Braterstwa Broni. Działka o powierzchni 10 arów, na której planowana jest inwestycja, położona jest w środku osiedla domków jednorodzinnych, blisko miejscowości Chyża.

– Nikt wcześniej nie rozmawiał na ten temat z mieszkańcami i właścicielami działek położonych w sąsiedztwie planowanej inwestycji ani z zarządem osiedla – mówi Kazimierz Fusiara, członek Zarządu Osiedla Karolówka. – Inwestor nie przedstawił mieszkańcom wyników badań, ekspertyz i pomiarów, dlatego nikt nie wie, jaki wpływ będzie miała inwestycja na zdrowie i życie mieszkańców.

Po co komu wieża?

Jak się nam udało ustalić, w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego dla miasta Zamość, obszar ten przeznaczony jest pod budowę domków jednorodzinnych i nie przewiduje budowy obiektów telekomunikacyjnych. Na wspomnianym obszarze wzniesiono już sporo nowych domów, pozostała część terenu została podzielona na działki budowlane lub jest w trakcie podziału.

Ci, którzy już tam mieszkają, boją się, że będą musieli na co dzień mierzyć się z zagrożeniami, natomiast mieszkańcy, którzy nabyli działki, zastanawiają się, czy się ich nie pozbyć. „Należy postawić w tym miejscu pytanie: czy realizacja przedmiotowej inwestycji jest w interesie mieszkańców i właścicieli nieruchomości, a tym samym czy jest w interesie miasta? Odpowiedź wydaje się oczywista: taka inwestycja w tej lokalizacji jest ewidentnie szkodliwa i dewastuje wszelkie zasady współżycia społecznego oraz poczucie sprawiedliwości społecznej” – czytamy w przyjętym 27 lutego stanowisku Rady Miasta Zamość (21 radnych było za jego przyjęciem, wstrzymali się tylko Marek Walewander i Rafał Zwolak).

Dzień później na zebraniu mieszkańców os. Karolówka pięcioro mieszkających na tym terenie zamojskich radnych potwierdziło swoje stanowisko. Na zebraniu pojawili się Piotr Błażewicz, Tadeusz Lizut, Jan Wojciech Matwiejczuk, Agnieszka Klimczuk i Jolanta Fugiel.

Są inne miejsca

– Rada jednoznacznie wyraziła swoje stanowisko – przypomina Tadeusz Lizut. – Liczymy na to, że inwestor wysłucha głosu mieszkańców, radnych i zmieni swoje stanowisko odnośnie lokalizacji tej inwestycji na osiedlu Karolówka. Apelujemy do władz miasta o niewyrażenie zgody oraz pozwolenia na budowę kontrowersyjnej inwestycji właśnie w tym rejonie.

W podobnym tonie wypowiada się Agnieszka Klimczuk.

 – Optymalnym rozwiązaniem byłaby zmiana lokalizacji: wieża powinna stanąć na obrzeżach miasta na terenie przemysłowym, aby nie kolidowała z zabudową mieszkaniową jedno- czy wielorodzinną – mówi radna. – Nie jestem przeciwniczką nowych technologii, ale rozumiem obawy mieszkańców.

Będzie zgoda albo nie

– Zastanawiam się, dlaczego ktoś chce nam uprzykrzać życie – usłyszeliśmy od jednej z mieszkanek os. Karolówka. – Z jednej strony mamy hałas i kurz dochodzący z zakładów zlokalizowanych w podstrefie ekonomicznej, z drugiej ma być wieża, która również może stanowić zagrożenie dla nas wszystkich. To w Zamościu i okolicy nie ma pustych przestrzeni, gdzie można by postawić maszt?

Jak nam powiedziała Joanna Rączka, dyrektor Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Zamość, na razie prowadzone jest postępowanie administracyjne, dlatego na decyzje trzeba będzie poczekać. – Na razie strony się wypowiadają, czyli inwestor oraz właściciele sąsiednich działek – mówi dyrektor Joanna Rączka.

Wydział będzie mógł wydać pozwolenie na budowę albo odmówić wydania takiej decyzji.

Wieżę chce zbudować Towerlink Poland, która do niedawna nazywała się Polkomtel Infrastruktura. Zwróciliśmy się do firmy z pytaniem, czy uszanują wolę mieszkańców oraz radnych i poszukają innej lokalizacji pod zaplanowaną inwestycję. Czekamy na odpowiedź.

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wHGERUYET5NRWBETB R 19.03.2023 10:09
spalarnia śmieci - nie, strefa ekonomiczna - nie, maszt telekomunikacyjny - nie, kolej - nie.

Z 17.03.2023 00:38
Żywcem Kraśnik😁😁😁

PO to dno 15.03.2023 20:45
Innej lokalizacji czyli nie u nas a u was

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama