Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 14:54
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Biłgoraj: Chodnik nie dla rowerów

Wśród mieszkańców Biłgoraja co jakiś czas powraca temat budowy ścieżki rowerowe przy głównej ulic w mieście. Okazuje się, że zadanie to jest niemożliwe do wykonania.
Przy ulicy Kościuszki nie będzie drogi wydzielonej dla rowerów.

Ulica Kościuszki to główna ulica w mieście. Kilka lat temu została gruntowanie przebudowana. Wiele osób od początku zauważało, że błędem podczas jej projektowania był brak ujęcia ścieżki rowerowej. Władze miasta przekonywały, że nie ma możliwości technicznej jej wykonania. Rowerzyści natomiast upodobali sobie chodnik przy głównej ulicy miasta i często poruszają się nim. Twierdzą, że jest bezpieczniejszy wybór niż ruchliwa ul. Kościuszki. 

Już po przebudowanie ul. Kościuszki mieszkańcy wielokrotnie apelowali do władz miasta o wyznaczenie wzdłuż tej ulicy drogi dla rowerów. Temat powrócił podczas marcowego zebrania Rady Osiedla Śródmieście. Okazuje się, że nadal nie ma możliwości, aby taką trasę dla rowerów wyznaczyć na bazie istniejącej infrastruktury. Zgodnie z obowiązującymi przepisami droga dla rowerów musi mieć szerokość 3 metrów. – Jest to szerokość samego ciągu, w którym dodatkowo trzeba uwzględnić szerokość skrajni, w tym przypadku jest to pół metra z każdej strony. W skrajni nie mogą znajdować się znaki, oświetlenie, drzewa, schody czy wiaty przystankowe – wyjaśnia Piotr Michalczyk z Urzędu Miasta Biłgoraja. Tak więc, aby ulokować drogę dla rowerów potrzeba korytarza o szerokości minimum 4 metrów. Szerokość takiej drogi dodatkowo uzależniona jest m.in. od natężenia ruchu zarówno pieszych jak i rowerów.  

Przy ul. Kościuszki nie ma aż tak szerokiego chodnika, aby taką ścieżkę można było wyznaczyć. – Wpisanie tam drogi dla rowerów jest mocno ograniczone – wyjaśnia. Zauważa, że podstawowa szerokość chodnika to 3 metry, miejscami jest szerzej. Jednak zdarzają się znaczne zwężenia nawet do jednego metra. 

Przy projektowaniu dróg dla rowerów, w przepisach, szczegółowo jest określona kwestia dojazdu rowerzystów do skrzyżowań. Kąt przecięcia toru jazdy powinien wynosić od 80 do 100 stopni. – Należy unikać zmian kierunku pod kątem prostym. U nas każde skrzyżowanie kończyłoby się skrętem rowerzysty w kącie prostym – mówił. Konieczne jest również wyznaczenie tzw. sfery oczekiwania dla rowerzystów przez przejazdem. Musi ona wynosić minimum 5 metrów.  – Jest to miejsce gdzie rowerzysta może się zatrzymać, tak aby nie kolidować z innymi użytkownikami drogi – dodaje Michalczyk. 

Okazuje się, że wymagania są zbyt wysokie, a miejsca na chodniku przy ul. Kościuszki brak Tylko podstawowe wymagania, co do wyznacza ścieżek rowerowych, eliminują nam możliwość wykonania pełnowymiarowej ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Kościuszki – stwierdził. 

Ze strony mieszkańców padł pomysł, aby przy ulicy Kościuszki dopuścić ruch rowerowy chodnikiem. Podobnie jest przy ulicy Moniuszki prowadzącej nad biłgorajski zalew. Takie rozwiązanie wymagałoby jednak wykonania nowej organizacji ruchu. Taki dokument zatwierdza Starostwo Powiatowe.

Zdaniem burmistrza Janusza Rosłana policja nie karze mandatami osób poruszających się chodnikiem przy głównej ulicy w mieście. Rowerzyści powinni jednak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, chociażby nie przejeżdżania rowerem przez przejście dla pieszych. – Najgorszą rzeczą jaka jest, to jak rowerzysta wjeżdża na przejście dla pieszych rowerem. Wówczas kierowcy nie maja szans, aby hamować – zauważa burmistrz. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama