Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:31
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Matura albo do wojska. Uczniowie mają się stawić w dniu egzaminu

Tegoroczni maturzyści otrzymali wezwania na komisje wojskowe. W dniu, w którym mają zdawać najważniejszy egzamin w życiu. Czy doprowadzi ich policja?

4 maja. Tego dnia zaczyna się tegoroczna matura. Pierwsze 3 dni egzaminu mają formę pisemną z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Następnie uczniowie zmierzą się z kolejnymi przedmiotami.

3 kwietnia. Tego dnia zaczęła się kwalifikacja wojskowa. Młodzi ludzie mają się stawić przed komisjami wojskowo-lekarskimi, a te mają ocenić, czy nadają się do armii. Zaznaczmy, że w Polsce nie ma obowiązkowej służby wojskowej, ale już stawienie się na komisji jest konieczne.

Kto musi się spodziewać listu?

  • 19-letni mężczyźni, czyli urodzeni w 2004 r.
  • 20-24-letni mężczyźni, czyli urodzeni w latach 1999-2003. Są to osoby, które nie stawały przed komisją w poprzednich latach.
  • Osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej  (otrzymały kat. zdolności B12 lub B24).
  • Kobiety urodzone w latach 1999-2004 o odpowiednim wykształceniu, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia wyższe oraz naukę w szkołach policealnych na kierunkach przydatnych, czyli lekarskim, weterynaryjnym, pielęgniarskim, psychologicznym, analityki medycznej, ratownictwa medycznego.

Dodatkowo mowa jest także o osobach, które ukończyły 18 lat i same zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

W każdym wezwaniu podany jest adres komisji oraz data, kiedy należy się pojawić.

Komisja wojskowa i matura

Tymczasem niektórzy maturzyści mają się stawić przed komisją w dniu egzaminu maturalnego. 

„18 kwietnia do Michała przyszło wezwanie na komisję wojskową. Musi stawić się osobiście do kwalifikacji 17 maja o godz. 7 w Radzyniu Podlaskim. W tym dniu odbywa się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym” – opisuje portal Interia. I dodaje, że chłopak tego egzaminu nie pisze, ale jego koledzy tak. 

Kolejna osoba została wezwana na 16 maja, kiedy ma zdawać egzamin z geografii.

Sprawa wygląda na poważną, bo jeżeli ktoś się nie stawi, może zostać doprowadzony przez policję. W ostateczności – ukarany grzywną lub nawet więzieniem.

Co ma zrobić maturzysta? 

Może na komisję nie przyjść. Ppłk Justyna Balik z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji wyjaśnia, że jeśli z ważnych przyczyn wezwany nie jest w stanie pojawić się przed komisją, to powinien powiadomić o tym wójta czy burmistrza. Bo to oni wysyłają wezwania do stawienia się przed komisją.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

omg 26.04.2023 03:45
Ponadto zdania nie zaczynamy od "Bo"

omg 26.04.2023 03:42
kto pisze te artykuły? Ja rozumiem że tytuł ma przyciagać uwage ale nie wprowadzac w błAD JAK TUTAJ Ostatnie zdanie powinjo być na początku

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama