Dzień walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych to święto obchodzone w Europie 5 maja, w Polsce jest znane pod nazwą Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Impreza w Biłgoraju była organizowana po raz czternasty. Biłgorajskie obchody rozpoczęły się przemarszem barwnego korowodu głównymi ulicami miasta – sprzed budynku Urzędu Miasta Biłgoraja na plac przed Zespołem Szkół Specjalnych. W marszu udział wzięło blisko 700 osób.
Uroczystego otwarcia imprezy dokonała Aldona Kozak, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych. Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip gratulował inicjatywy. Przytoczył cytat mówiący, iż miarą rozwoju społeczeństwa jest to, w jaki sposób traktujemy najsłabszych. Życzenia składał również wiceburmistrz Biłgoraja Jarosław Bondyra oraz Wiesław Rożyński, wójt gminy Bilgoraj. Życzenia w liście przekazała poseł Beata Strzałka.
– Uroczystość ma nam przypominać, że godność jest wartością niezbywalną bez względu na stan zdrowia, status materialny czy indywidualne cechy człowieka. Jest to wyjątkowa okazja, aby osoby z niepełnosprawnością intelektualną pokazały całemu światu, że są zdolne do rzeczy wielkich – pisała poseł.
List do zgromadzonych skierowała również Beata Mazurek, europoseł. Podkreślała, że niepełnosprawność nie powinna oznaczać wykluczenia, co gwarantuje nie tylko polskie prawo, ale również Europejska Karta Praw Człowieka. – Każdy, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ma prawo do godnego życia. Cieszę się, że dzień ten staje się z roku na rok bardziej znany i doceniany – pisała.
Podczas wydarzenia wielokrotnie podkreślano, że niepełnosprawność zarówno intelektualna, jak i fizyczna nie może być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka. Bo taki jest cel Dnia Godności – uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z niepełnosprawnościami, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery: edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.
W trakcie imprezy odbył się piknik integracyjny. Były gry, zabawy, fotobudka, kącik plastyczno-sensoryczny, a nawet alpaki i króliki. Nie zabrakło występów artystycznych pod hasłem "Niepełnosprawni chcą i mogą". Wszystkim tym manifestowano, że osoby niepełnosprawne mają swoje marzenia, pragnienia i potrzeby, tak jak każdy inny człowiek. Mają prawo do normalnego życia, choć ze względu na swoją niepełnosprawność potrzebują pomocy.
Napisz komentarz
Komentarze