Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 12:45
Reklama
Reklama

Jak zimno, to wódki nie kupisz. Pomysł na nowy zakaz

Zakaz sprzedaży alkoholu w zimowych miesiącach? Niektórzy politycy są na „tak”.
Trwa w Polsce gorąca dyskusja nad zmianami przepisów, które mają ograniczyć spożycie alkoholu.
Trwa w Polsce gorąca dyskusja nad zmianami przepisów, które mają ograniczyć spożycie alkoholu.

Autor: Canva

Trwa w Polsce gorąca dyskusja nad zmianami przepisów, które mają ograniczyć spożycie alkoholu. Jak na razie najpoważniejszą propozycją jest ta forsowana przez Ministerstwo Zdrowia. 

Pracuje ono nad zarządzeniem nocnej prohibicji na stacjach paliw. Resort uważa, że trunki w takich miejscach, po zmroku, nie powinny być dostępne.

Przesunięcie reklamy na późniejszą godzinę

Są także inne pomysły. Zgłaszają je zarówno politycy, jak i obywatele. Senat zajął się właśnie dwiema petycjami dotyczącymi alkoholu. Pierwsza to pomysł zmiany godzin, w jakich obowiązuje w telewizji zakaz reklamowania piwa. Obecnie można to robić od godziny 20 do 6 rano.

„Zakaz miałby być wydłużony z godziny 20 na godzinę 22. Do tego czasu nie mogłyby być emitowane reklamy i promocje piwa w telewizji, radiu, kinie i teatrze” – podaje rynekzdrowia.pl.

Okazuje się, że MZ jest temu przychylne. Resort powołuje się na różne analizy, zgodnie z którymi reklama ma znaczący wpływ na spożycie alkoholu. 

CZYTAJ TEŻ: Tak to się zaczęło. Pierwsza edycja Plebiscytu Piłkarskiego „Kroniki Tygodnia”

„W przypadku reklam telewizyjnych, których odbiorcą była młodzież, prawdopodobieństwo picia konkretnych marek napojów alkoholowych było aż pięciokrotnie większe niż w przypadku młodzieży, która nie widziała reklam. Szczególnie silny negatywny efekt, w postaci zwiększonego picia alkoholu oraz upijania się w młodszym wieku, mają na młodzież reklamy telewizyjne, w których pojawia się motyw imprezy” – to fragment stanowiska resortu.

Minister sportu liczy pieniądze, bo chodzi o zajęcia dla uczniów

Ale MZ dodaje, że takie zmiany trzeba skonsultować z ministrem sportu, bo 10 proc. z wydatków na reklamę piwa idzie na Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów. I trzeba sprawdzić, czy zmiana godzin nie zmniejszy wpływów.

„Z kolei Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie sprzeciwia się zmianie górnej granicy godzinowej zakazu prowadzenia reklamy i promocji piwa z godziny 20 na godzinę 22 w kinie i w teatrze. W przypadku telewizji widzi jednak przeszkody w kwestii nowej regulacji” – czytamy.

PRZECZYTAJ: Koniec z bezterminowym prawem jazdy. Trzeba będzie wymienić

Dyskusja będzie jeszcze trwała, bo Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych chciałaby całkowitego zakazu reklamowania piwa. Po drugiej stronie stoją browarnicy, którzy są przeciwni zmianom i uważają, że rynek piwa jest „nasycony” i reklama nie wpływa na zwiększenie spożycia.

Zima i alkohol. Całkowity zakaz sprzedaży procentów

Druga petycja dotycząca ograniczeń w dostępie do alkoholu proponuje, aby dać samorządom prawo do ograniczenia czasowej sprzedaży napojów alkoholowych. W tym przypadku nie chodzi o godziny, ale o dni, tygodnie i miesiące. Autorzy tego pomysłu chcą, aby radni mogli zakazać sprzedawania trunków w okresie od 1 listopada do 31 marca.

Chodzi tu o przypadki śmierci z wychłodzenia, co często następuje po upiciu się i zaśnięciu na mrozie.

„W praktyce zgony te dotyczą osób znajdujących się w stanie upojenia alkoholowego, które zakupiły alkohol w sklepie i następnie spożywają go poza miejscem sprzedaży, a na skutek odurzenia alkoholowego zasypiają, będąc wystawionymi na działanie niskiej temperatury. Wnioskowane ograniczenie może spowodować zmniejszenie ilości zgonów z tej przyczyny” – podano.

Senat przyjął obie petycje i skierował je do dalszych prac.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SmutnyTreść komentarza: W mieście jest tak dobrze, że...dobrze nam tak. Tak wybraliśmy, tak mamy...Zachęcam Pana Redaktora do bliższego przyjrzenia się mechanizmom zarządzania miastem. Mógłby powstać ciekawy tekst...Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:59Źródło komentarza: Budżet 2025. Gmina Hrubieszów inwestuje ambitnie i rozważnieAutor komentarza: MućkaTreść komentarza: Jest jakaś lista , ilu w jakich miastach idą do zwolnienia ???Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:45Źródło komentarza: Gigantyczne zwolnienia w Poczcie Polskiej. Aż 8,5 tys. osóbAutor komentarza: PodpisTreść komentarza: Co na to Jujek ? Tak promował na bilbordach walkę z sepsą ? Co na to powie jąąąąąkała ?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:43Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitalaAutor komentarza: BezradnyTreść komentarza: W powiecie jest przynajmniej jakaś cherlawa opozycja, nie mająca oczywiście żadnej mocy sprawczej. Za to w mieście budżet hańby przyjęto JEDNOGŁOŚNIE (czym szczyci się jedna Pani). Niestety w mieście nikt z "wybrańców narodu" myśleć samodzielnie nie potrafi, albo nie chce... Najbardziej podła dyktatura, rządy absolutne.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:19Źródło komentarza: Powiat hrubieszowski: "Budżet biedy i przetrwania" oraz spłaty kredytów na 2025 rokAutor komentarza: AdiTreść komentarza: Hrubieszowski szpital tylko z takich sytuacji słynie.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 15:58Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitalaAutor komentarza: JadziaTreść komentarza: Hrubieszowski szpital tylko z takich sytuacji słynie. Wystarczy zobaczyć jacy wielcy uczeni tam pracują i w jakim wieku. Potrafią tylko spać i pierdolić głupoty.Lekarze z wiedzą ze średniowiecza. Bez badań ,bez niczego potrafią zdiagnozować chorobę.Same wróżki i wróżbici. Zwolnić to stare dziadostwo i zatrudnić młodych wyuczonych lekarzy. Rodzice powinni wszystko zrobić aby osoba odpowiedzialna za śmierć ich dziecka poniosła surowe konsekwencje i otrzymała zakaz wykonywania zawodu do końca życia.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 15:55Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitala
Reklama