Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:47
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zmiany nazw ulic. Sobieski pokonał Świerczewskiego

Mieszkańcy czterech miejscowości w gminie Lubycza Królewska przyzwyczajają się już do nowych nazw ulic. Do nowej nazwy ulicy Świerczewskiego będą musieli się przekonać także mieszkańcy sąsiedniego Bełżca.
Zmiany nazw ulic. Sobieski pokonał Świerczewskiego

To konsekwencja przepisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, która weszła w życie 2 września ubiegłego roku. Przepisy przewidują, że nazwy m.in. ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Zgodnie z ustawą za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989. Samorządy nie mają wyboru. Muszą zmieniać nazwy, bo inaczej zrobi to za nich wojewoda.

 

Lubycza opisana na nowo

Samorząd Lubyczy Królewskiej ze zmianą nazw ulic borykał się od ubiegłego roku. Podczas procedury uzyskania praw miejskich, a w związku z tym przyłączania do Lubyczy Królewskiej wioski Zatyle-Osada oraz Dęby okazało się, że i w Lubyczy Królewskiej i w Dębach są po dwie ulice noszące takie same nazwy: Ogrodowa i Lipowa. Takiego dublowania się ulic w mieście być nie może. Ostatecznie zmieniono nazwy lubyckie, bo przy ulicach w Dębach znajduje się kilkanaście gospodarstw. Ogrodowa została wiec ulicą kardynała Stefana Wyszyńskiego, a patronem Lipowej został król Władysław Jagiełło.

Samorządowcy zmienili wtedy nazwy kilku innych ulic: w Dębach ulicę Młodzieżową włączyli do Szkolnej. W Lubyczy Królewskiej ulicę Krótką przy cmentarzu przemienili w Spokojną. Nazwy otrzymały dwie bezimienne ulice w Zatylu-Osadzie: jedna imię płk. Leopolda Lisa-Kuli, druga Władysława Reymonta.

Zmieniono też ulicę kontrowersyjnego Andrzeja Łunia (Andrzej Łuniew był setnikiem Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, formacji, która walczyła przeciwko Polakom w latach 1918-1919 w walkach o Lwów) na ulicę Cypriana Kamila Norwida.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama