Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:45
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Korytarz życia ratuje... życie. Za lekceważenie przepisów stracisz prawo jazdy

Od końca 2019 r. w Polsce obowiązują precyzyjne przepisy w sprawie tworzenia korytarza życia. Niektórzy kierowcy to prawo mają za nic. Przez ich bezmyślność ktoś może umrzeć.

Lekceważenie prawa doskonale pokazuje zdarzenie z ostatnich dni na drodze S8, kiedy to kierowcy, zamiast utworzyć korytarz życia, postanowili zrobić sobie pas do ucieczki przed korkiem.

Co jest korytarz życia?

To wolna przestrzeń na drodze umożliwiająca poruszanie się pojazdów ratunkowych, gdy na ulicy jest korek. Jest on szczególnie istotny na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie pas awaryjny bywa zbyt wąski lub jest zablokowany przez uszkodzone pojazdy albo resztki opon czy zderzaków. 

Formowanie korytarza życia powinno następować odruchowo, bez oczekiwania na sygnał karetki, radiowozu lub wozu strażackiego. Jeśli na drodze powstał gigantyczny korek, możemy się spodziewać, że stało się coś złego i wkrótce na miejsce przyjadą służby.

Konkretnie – kierowcy na lewym skrajnym pasie powinni zjeżdżać do lewej krawędzi jezdni, a pozostali kierowcy – do prawej. W ten sposób wolna przestrzeń pośrodku będzie na tyle szeroka, że z łatwością przejedzie nią nawet największy pojazd strażacki. 

Kierowcy ponad prawem

Wykorzystywanie korytarza życia przez przypadkowych kierowców do jazdy w celu uniknięcia korka jest niedopuszczalne. Tymczasem strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Choroszczy opublikowali film, który jest świetnym przykładem lekceważenia prawa. Strażacy mieli problem, by dotrzeć na miejsce wypadku na trasie S8, ponieważ część kierowców postanowiła wykorzystać moment i pod prąd uciec przed korkiem. Ich skandaliczne zachowanie omal nie kosztowało życia kierowcy ciężarówki, który miał wypadek. 

Strażacy przypomnieli, że mimo irytacji związanej z korkiem, trzeba pamiętać, że właśnie w tej chwili ktoś może desperacko czekać na pomoc. Niestety, gdy sami w takiej sytuacji nie jesteśmy, nie zawsze potrafimy wczuć się w potrzeby innych. Kosztem takiej lekkomyślności może być jednak ludzkie życie. 

Wysoka kara dla piratów 

Za naruszenie przepisów dotyczących tworzenia korytarza życia grozi kara do 2500 zł. W skrajnych przypadkach, gdy zachowanie kierowcy narazi innych na poważne niebezpieczeństwo, ten musi liczyć się z zatrzymaniem prawa jazdy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama