Pierwszeństwo rowerzystów na przejeździe.
Zachowanie kierującego pojazdem przed i na przejeździe dla rowerów określa szczegółowo art. 27 Prawa o ruchu drogowym. W punkcie 1. czytamy że:
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.
Oznacza to, że rowerzysta znajdujący się na przejeździe ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, podobnie jak dzieje się to chociażby w przypadku pieszego korzystającego z przejścia.
W przeciwieństwie do pieszych, rowerzysta nie nabywa jednak pierwszeństwa w momencie "wjeżdżania" na przejazd.
Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo?
Niezrozumiałe dla uczestników ruchu drogowego jest znaczenie "wjeżdżania" na przejazd rowerowy. Sposób wjazdu na przejazd dla rowerów nabiera szczególnego znaczenia.
Precyzuje to art. 27. pkt 1a Prawa o ruchu drogowym:
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
Upraszczając zapis ustawy - jeśli skręcasz, masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzystom jadącym na wprost, bez względu na to, czy poruszają się oni drogą dla rowerów, wjeżdżają na przejazd dla rowerów, znajdują się na takim przejeździe lub jadą poboczem drogi. Rowerzyści, osoby poruszające się na hulajnogach czy tzw. urządzeniach transportu osobistego np. deskorolki elektryczne lub elektryczne urządzenie samopoziomujące-segway, mają wówczas pierwszeństwo przed samochodem.
Czego rowerzyście nie można i o czym musi pamiętać?
Droga dla rowerów albo pas ruchu dla rowerów wydzielony na jezdni – to najbezpieczniejsze miejsce dla rowerzystów. Jeśli na danym odcinku drogi jest tzw. ścieżka rowerowa lub wspólna dla rowerów i pieszych, to rowerzyści mają obowiązek z niej korzystać, ( jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić), a jednocześnie nie wolno im jechać chodnikiem albo jezdnią.
Wielu uczestników ruchu drogowego popełnia wykroczenie, gdy przejeżdża rowerem lub hulajnogą elektryczną przez przejście dla pieszych. Jako osoby kierujące pojazdem są zobligowani do zatrzymania się i przeprowadzenia pojazdu przez jezdnię oznakowaną pasami.
Rowerzystom zabrania się jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, jednak z zastrzeżeniem, że dopuszcza się jazdę parami, jeśli nie utrudnia to ruchu.
Warunkowo rowerzyści mogą poruszać się chodnikami. Jeśli szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, to bez obaw o łamanie przepisów możemy z niego korzystać. Ponadto, gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), może on jechać po chodnikach lub drogach dla pieszych, ale jest obowiązany jechać powoli i zachować szczególną ostrożność, jak również ustępować miejsca pieszym. Rowerzysta musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości z jaką poruszają się piesi. Dodatkowo, jeździć po chodniku mogą dzieci do lat 10 oraz ich opiekuni.
Hulajnogą elektryczną można się poruszać : z prędkością nie większą niż 20km/h :
- drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów,
- jezdnią, po której pojazdy mogą się poruszać z prędkością nie większą niż 30 km/h
wyjątkowo po chodniku wzdłuż jezdni, po której pojazdy mogą się poruszać z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.
Dzieci i młodzież między 10 a 18 rokiem życia muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, B1, lub T, aby móc samodzielnie legalnie jeździć po drogach publicznych, czyli również po wszystkich drogach dla rowerów. W przypadku osób powyżej 18 lat posiadanie uprawnień nie jest wymagane.
Jeżeli wypożyczyliśmy hulajnogę elektryczną pamiętajmy o prawidłowym zaparkowaniu po zakończonej jeździe. Hulajnogę elektryczną można zaparkować w miejscach do tego przeznaczonych , a jeśli ich nie ma – na chodniku równolegle ( wzdłuż) do jego zewnętrznej krawędzi.
WORD Zamość
Napisz komentarz
Komentarze