Wiele osób zastanawia się, czy to rozsądny krok sprzedać mieszkanie, nie mając zgromadzonych środków na zakup drugiego i nie mając gdzie mieszkać bezpośrednio po transakcji. Tym samym stoją w "martwym punkcie" i nie wiedzą, w którym kierunku pójść, czy sprzedawać nieruchomość czy nie. Nasza agentka ma dla nich kilka rad.
Wynajmij stancję
Zanim zdecydujesz się sprzedać mieszkanie lub dom, musisz zabezpieczyć miejsce zamieszkania dla siebie i ewentualnie Twojej rodziny. – Po pierwsze, wynajmij tymczasowe zakwaterowanie. Zanim sprzedasz swoją nieruchomość, rozważ wynajęcie tymczasowego miejsca zamieszkania, takiego jak mieszkanie lub dom. To da Ci pewien czas na znalezienie nowego miejsca zamieszkania po sprzedaży – radzi Elwira Jurkitewicz. – Możesz też skorzystać z umowy z opóźnieniem. Co to znaczy? Możesz sprzedać swoją nieruchomość, ale umówić się z kupującym na opóźnienie daty zamieszkania przez określony okres czasu. To pozwoli Ci na znalezienie nowego miejsca do zamieszkania przed przekazaniem nieruchomości kupującemu. W kacie notarialnym wpisujemy termin przekazania nieruchomości, taki jaki nam pasuje – podpowiada agentka.
Poproś o pomoc bliskich
Zapytaj bliskich o pomoc.– Jeśli nie masz gdzie zamieszkać po sprzedaży nieruchomości, zwróć się do rodziny lub bliskich przyjaciół o pomoc. Możliwe, że będą w stanie udostępnić Ci tymczasowe zakwaterowanie do czasu, aż znajdziesz nowe miejsce do zamieszkania. Może się zdarzyć tak, że właścicielowi nieruchomości za zakwaterowanie nie zapłacisz ani złotówki. Poniesiesz jedynie koszty opłat. Niektórzy wyjeżdżają za granicę i szukają do swoich domów lokatorów, którzy po prostu zajmą się posesją, zadbają o budynek i ogród, wyprowadzą zwierzęta i podleją kwiaty. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, ale ważne jest to, aby zapytać ludzi ze swojego otoczenia, czy ktoś mógłby pomóc w tej przejściowej sytuacji.
Umowa przedwstępna z dogodnym terminem
Kolejnym rozwiązaniem problemu może być podpisanie, w takcie kupna nowego mieszkania, umowy przedwstępnej. – Nie chodzi o sam fakt podpisania umowy, a on termin w niej zawarty. Dopilnuj, aby w dokumencie znalazła się data transakcji kupna nieruchomości z dogodnym dla Ciebie i drugiej strony terminem. Może to być na przykład termin za pół roku – mówi Elwira Jurkitewicz i dodaje, że tym samym zyskujemy czas na sprzedaż naszego mieszkania i zorganizowanie środków. – Jeśli nie uda nam się w tym czasie zebrać pieniędzy, możemy aneksować umowę. Ważne, żeby wcześniej porozmawiać ze sprzedającym nieruchomość i dojść w tej kwestii do porozumienia – podkreśla.
Należy pamiętać, że przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących sprzedaży nieruchomości, warto skonsultować się z ekspertem. Agenci Północ Nieruchomości w Zamościu pomagają na każdym etapie transakcji.
Napisz komentarz
Komentarze