Zespół z Łukowej wykonuje pieśni weselne z zachowaniem tradycyjnej emisji głosu, gwary i archaicznych melodii.
Gala wręczenia nagrody odbyła się 12 lipca br. w komnatach na Zamku Królewskiego w Warszawie. Panie z Łukowej IV pieśnią łukowską zainaugurowały cześć oficjalną wydarzenia. Nagrodę otrzymały z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego. – Nagroda im. Oskara Kolberga jest wyrazem naszej dbałości o rangę tej dziedziny polskiej kultury. Podkreślając istotny wkład, jaki wnoszą Państwo do kultury narodowej, pragnę podziękować przede wszystkim za wierność przekazywanym przez kolejne pokolenia wartościom i zasobom dziedzictwa kulturowego. Wiedza i umiejętności kontynuowane przez nagrodzonych stanowią o specyfice i oryginalności polskiej kultury. Bez Państwa pasji, talentów i ciężkiej pracy nie byłoby wspaniałej polskiej kultury – powiedział minister kultury.
- Czytaj też: Sumin: Muzyczny dom Gumielów zaprasza w swe progi. W domu śpiewaczki ludowej otwarto Izbę Pamięci
Druga część tego prestiżowego wydarzenia odbyła się w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Miał tam miejsce koncert z potańcówką tradycyjną. Koncert rozpoczął występ Pań z Łukowej.
Nagroda im. Oskara Kolberga jest to najwyższe wyróżnienie w dziedzinie kultury ludowej w Polsce. Jest to druga taka nagroda dla śpiewaczek z Łukowej. W 2002 r. otrzymał ją Zespół Śpiewaczy z Łukowej I.
Podczas wydarzenia zespołowi towarzyszyła Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej.
Napisz komentarz
Komentarze