3 września około 100 rowerzystów wyruszyło z Biłgoraja na XVIII już edycję rajdu gwiaździstego na wzgórze Polak, aby upamiętnić 160. rocznicę zwycięskiej bitwy polskich powstańców pod Tereszpolem 3 września 1863 r. Zanim jednak cykliści ruszyli na trasy rajdu, zatrzymali się na chwilę, aby uczestniczyć w uroczystym przywróceniu pamięci o powstańczej bitwie stoczonej 2 września 1863 roku pod Biłgorajem. Obecnie miejsce bitwy jest dzielnicą miasta Biłgoraj, dlatego też tam, przy miejscowym zalewie, stanęła tablica w formie tryptyku. Za sprawą umieszonych tekstów źródłowych, przypomina historię bitwy, wizerunki dworców oddziałów w powstańczych.
– Upamiętnione zostały dwa oddziały z wizerunkami ich dowódców: Kajetana Cieszkowskiego „Ćwieka” oraz Marcina Borelowskiego „Lelewela”. Teksty zamieszczone na tablicy są tekstami źródłowymi. Wynika z nich, że faktycznie doszło do bitwy – mówił Andrzej Czacharowski z PTTK w Biłgoraju. Jak podkreślił, biłgorajski oddział PTTK od lat stara się kultywować wiedzę o tych wydarzeniach. Od 30 lat odbywa się chociażby konkurs wiedzy o Powstaniu Styczniowym. W okolicznych miejscowościach, chociażby Hucie Krzeszowskiej czy Szczebrzeszynie, umieszczono tablice i pomniki informujące o wydarzeniach sprzed lat.
Sporą cegiełkę o pamięci o bohaterach dokłada firma AMBRA S.A., która wytyczyła szlak rowerowy na wzgórze Polak i od osiemnastu lat jest głównym organizatorem Gwieździstego Rajdu.
Realizacja upamiętnienia bitwy pod Biłgorajem to konsekwencja działań wielu ludzi na przestrzeni wielu lat. Głównym inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Tomasz Brytan, któremu zaszczepił idee walki o niepodległość przedwojenny harcerz, a potem żołnierz AK, Tadeusz Iwanowski ps. Ney. Wielkie zasługi dla realizacji tego upamiętnienia mieli i maja nadal członkowie Oddziału PTTK w Biłgoraju z jego prezesem Marianem Kurzyną.
Reprezentując władze miasta, które sfinansowały to upamiętnienie, w uroczystości wziął udział Jarosław Bondyra, zastępca burmistrza Biłgoraja.
Napisz komentarz
Komentarze