Seniorzy świętowanie rozpoczęli w piątek, 8 września. Wówczas otwarto wystawę malarstwa i rękodzieła zatytułowaną „Senior potrafi” . Zobaczyć można było prace malarskie Ryszarda Bila oraz wyroby rękodzieła ze wszystkich klubów i stowarzyszeń senioralnych działających w Biłgoraju. Był m.in. haft, rzeźba czy decoupage. Tego dnia odbył się również wieczór poezji, podczas którego swoje utwory prezentowali uzdolnieni słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Główne uroczystości odbyły się w sobotę. Tego dnia, w samo południe, nestorzy przed budynkiem biłgorajskiego magistratu odebrali symboliczne klucze do bram miasta z rąk zastępcy burmistrza miasta Jarosława Bondyry.
– Kłaniam się uniżenie zebranym tu seniorom rodu naszego, a zarazem części społeczności biłgorajskiej. Serce moje radością przepełnione z racji chęci zabawienia się ludu na zasłużonym odpoczynku będącym. Siły życzę, zadowolenia i satysfakcji – mówił włodarz, wręczając klucze. Odebrał je przewodniczący Biłgorajskiej Rady Seniorów Andrzej Miazga. – My, starsze pokolenie naszego zacnego Biłgoraja, po przejęciu władzy zapewniamy, że grodu w perzynę nie zamienimy – odpowiedział.
Zastępca burmistrza Biłgoraja przypomniał, że Biłgoraj obchodzi tego dnia wyjątkowe święto – 445. rocznicę powstają miasta. Łabędzi gród założył król Stefan Batory. Życzenia seniorom składał starosta Andrzej Szarlip. – Gratuluje radości i optymizmu. Jak patrzę na wasze przepiękne stroje i uśmiech na twarzy, to aż się serce raduje. Jako młodsze pokolenie możemy się od was wiele uczyć, możemy podpatrywać waszą aktywność i waszą radość z życia z którego czerpiecie pełnymi garściami – mówił. Życzył nieustannego podtrzymywania radości i optymizmu.
Następnie odbył się Korowód Przebierańców z Parasolami. Seniorzy wykazali się olbrzymią pomysłowością, a oryginalnych stylizacji nie brakowało. Zanim jednak wyruszyli na spacer ulicami miasta odśpiewali hymn „Kochajmy się”. Gospodarze łabędziego grodu podczas spaceru poznali m.in. historię kościółka św. Jerzego. Zapoznali się z życiem i twórczością I.B. Singera. Odwiedzili również Zagrodę Sitarską. O jej historii opowiadała dr Dorota Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. – Zaletą Zagrody Sitarskiej jest to, że jak była podstawiona tutaj 200 lat temu tak do tej pory stoi. Cieszy oko, daje spokój, ciszę – mówiła. Kolejnym przystankiem na ich trasie było Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych. Tam odbyły się m.in. konkursy wiedzy i rekreacyjne.
W niedzielę, 10 września odbył się koncert zespołów i solistów. Zaprezentowały się senioralne zespoły wokalne, Krasnobrodzki Zespół Muzyki Gospel. Zatańczyli tancerze z Młodzieżowego Domu Kultury oraz wystąpił zespół teatralno-kabaretowy PCK. Koncert dała również Michalina Lipińska.
Napisz komentarz
Komentarze