Mimo że – dodajmy – pieniądze i tak będą wypłacane dopiero po 1 lipca. I do tego czasu można składać wnioski. Dlatego ZUS apeluje do zainteresowanych, żeby przyszli później, a najlepiej umówili się na konkretny termin, bo w ten sposób unikną kolejek.
Dlaczego seniorzy tak tłumnie ruszyli na ZUS?
Pani Maria, 78-latka z północnej Polski, odpowiada bez wahania:
– Jak się ma emeryturę niewiele wyższą niż najniższa, to każde dodatkowe 50 zł ma dla mnie ogromne znaczenie – podkreśla emerytka. – Mój mąż, który zmarł niedawno, miał wyższe świadczenie. Liczę więc, że trochę na tym skorzystam.
CZYTAJ TEŻ: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitala
Motywacja pani Marii jest zrozumiała, ale to nie przyspieszy wypłaty pieniędzy. Dlatego urzędnicy ZUS przypominają, że na wypełnienie i złożenie dokumentów jest jeszcze pół roku, bo renta wdowia i tak zostanie przyznana dopiero od 1 lipca.
Obecnie w Polsce najniższą emeryturę dostaje około pół miliona osób. Średnia emerytura wynosi dziś 3500 zł.
– Jest to program, którego do tej pory nie było, a jest skierowany przede wszystkim do osób najbardziej potrzebujących. Będzie to dla nich realne wsparcie – podkreśla w rozmowie z TVN dr hab. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.
I dodaje: – Dziś można powiedzieć, że średnio każdy taki przypadek, czy każde gospodarstwo domowe, może otrzymać od 700 do 1000 złotych miesięcznie - wskazuje.
Sam sprawdź, czy masz prawo do renty wdowiej
Poza tym seniorzy często chcą się tylko upewnić, czy świadczenie im przysługuje, mimo że mogą to zrobić w inny sposób, choćby wypełniając ankietę na stronie ZUS. Jeśli ktoś ma z tym problem, zawsze może znaleźć kogoś, kto mu w tym pomoże.
Ankieta jest dostępna m.in. na stronie ZUS i w serwisie X.
Lista pytań:
Wybierz płeć, wpisz swoją datę urodzenia.
Wybierz lub wpisz datę śmierci małżonka, po którym przysługuje ci renta rodzinna.
Czy do dnia śmierci twojego współmałżonka pozostawaliście we wspólności małżeńskiej, czyli prowadziliście wspólne gospodarstwo domowe lub łączył was inny rodzaj więzi?
CZYTAJ TEŻ: Gigantyczne zwolnienia w Poczcie Polskiej. Aż 8,5 tys. osób
Czy jesteś obecnie w nowym związku małżeńskim zawartym po śmierci współmałżonka, po którym przysługuje Ci renta rodzinna?
Czy łączna wysokość brutto wszystkich świadczeń, które pobierasz, bądź jednego z nich przekracza trzykrotność najniższej emerytury (obecnie 5342,88 zł)?
Jakie jeszcze warunki trzeba spełniać?
Otóż żeby uzyskać prawo do renty wdowiej, należy mieć już przyznane dwa świadczenia, z czego jedno musi być rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Drugie to własne świadczenie emerytalno-rentowe.
W chwili śmierci współmałżonka kobieta musi mieć skończone 55 lat, mężczyzna 60 lat.
Dodatkowo, żeby uzyskać prawo do renty wdowiej, trzeba mieć ukończone w przypadku kobiet 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65.
I – co ważne – nie można być w nowym związku małżeńskim.
Napisz komentarz
Komentarze