27 września w Biłgoraju odbyło się odsłonięcie obrazu „Droga do wolności”, wykonanego przez wybitnego artystę malarza Stefana Knappa. Dzieło zostało umieszczone na frontowej ścianie budynku Urzędu Miasta Biłgoraja. Krewni najbardziej rozpoznawalnego na świecie biłgorajskiego twórcy, posiadający w swojej kolekcji dzieła artysty, zwrócili się do władz miasta z propozycją użyczenia obrazu na czas nieokreślony.
Obraz został odsłonięty przez krewnego Stefana Kanppa – Pawła Sokołowskiego i burmistrza Janusza Rosłana. W wydarzeniu uczestniczyli nauczyciele i uczniowie ze szkół podstawowych w Biłgoraju.
Stefan Knapp urodził się w 1921 roku w Biłgoraju, z którym zawsze się utożsamiał i który często odwiedzał. Światowej sławy artysta opracował technikę nakładania emalii na płyty stalowe, co pozwoliło mu na tworzenie obrazów odpornych na warunki zewnętrzne. Jego dzieła prezentowane są na całym świecie w postaci murali wypełniających elewacje budynków.
Knapp żył sztuką do końca. Jak sam podkreślał – stanowiła ona esencję jego istnienia. W ostatnich latach wciąż nieprzerwanie pracował, pozostawił po sobie ogromny dorobek artystyczny oraz wiele przerwanych projektów. 12 listopada 1996 roku, przebywając w swojej pracowni, doznał zawału. Zmarł w wieku 75 lat. Stefan Knapp określany był jako symbolista, surrealista, konceptualista, czy twórca abstrakcyjnego impresjonizmu.
Tego samego dnia w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju odbyło się uroczyste otwarcie wystawy stałej „Stefan Knapp –wspomnienie życia i twórczości”. Niewielka ekspozycja jest początkiem większej, planowanej kolekcji. Do jej powstania przyczynił się Paweł Sokołowski, który przekazał do muzeum akryl na płótnie autorstwa Stefana Knappa. Na wystawie zaprezentowano również trzy „Krzyże”, emalie na stali, z kolekcji Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz ze zbioru parafii św. Jerzego w Biłgoraju.
Wystawa obejmuje niemal wszystkie dziedziny artystyczne, w których poruszał się Stefan Knapp – korzenioplastykę, emalię, akryl, a punktem centralnym stała się tapiseria projektu Knappa, wykonana w 1974 roku w Polsce, darowana do muzeum przez Monicę Penders w roku 2022. Ta wyjątkowa tkanina, prezentowana wcześniej w Galerii d’Eendt w Amsterdamie, stanowi unikat na skalę europejską. Wystawę oglądać można w siedzibie Muzeum.
Kuratorem ekspozycji i autorką publikacji jej towarzyszącej, jest adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Maja Wal.
Napisz komentarz
Komentarze