Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:54
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Hrubieszów: Ukarani mandatem, ale winnych zatrucia Huczwy nie widać

Mija 5 miesięcy od zanieczyszczenia wód Huczwy i wyłowienia z niej 2,5 tony śniętych ryb, a nadal nie ma odpowiedzi, co dokładnie doprowadziło do tej katastrofy ekologicznej.
Z Huczwy i kanału Ulga wyłowiono prawie 2,5 tony śniętych ryb.
Z Huczwy i kanału Ulga wyłowiono prawie 2,5 tony śniętych ryb.

Wszystko wskazuje na to, że śledztwo w sprawie zatrucia Huczwy i doprowadzenia do śnięcia co najmniej 2,5 tony ryb najprawdopodobniej zostanie umorzone z powodu niewykrycia sprawców. Według oficjalnych informacji do zanieczyszczenia wód Huczwy miały głownie przyczynić się obfite opady deszczu i spływy z pól zanieczyszczonej ziemi z pozostałościami po chemicznych opryskach. Nieoficjalnie zaś mówi się, że świadkowie, którzy wskazywali na konkretnych winowajców zanieczyszczenia rzeki, wycofali się ze swoich wcześniejszych wypowiedzi.   

Katastrofa ekologiczna   

O masowym śnięciu ryb w Huczwie pisaliśmy w „Kronice Tygodnia” od 15 czerwca. Tego dnia w tej rzece, w okolicach mostu w Hrubieszowie, pojawiły się pierwsze martwe ryby. Kilka dni później okazało się, że śniętych ryb w Huczwie są setki kilogramów. Martwe ryby wyciągano także z kanału Ulga w Hrubieszowie. Finalnie z Huczwy i kanału Ulga wyłowiono prawie 2,5 tony śniętych ryb.

10 lipca inspektorzy zamojskiej delegatury WIOŚ zakończyli postępowanie kontrolne. 

– Ogólny wniosek jest taki: wystąpił wysoki deficyt tlenu w wodzie i to doprowadziło do śnięcia ryb w Huczwie. Deficyt tlenu najprawdopodobniej spowodowany był napływem wód zanieczyszczonych dużym ładunkiem zanieczyszczeń z rzeki Białka (dopływ Huczwy), a do niego doprowadziły spływy powierzchniowe z terenów rolniczych. Spływy z pól zawierały znaczne ilości azotu, który uległ przemianom w wodach Huczwy. Dodatkowo wystąpił rozkład osadu wytworzonego przez obumarły grzyb ściekowy, którego wcześniej zaobserwowano w korycie Białki – tłumaczy Piotr Jonasz, pełniący obowiązki kierownika WIOŚ – Delegatura w Zamościu.

Kto zanieczyścił Huczwę? 

Na pytanie: kto doprowadził do zanieczyszczenia wód w Białce, Piotr Jonasz odpowiedział:

– Do zanieczyszczenia rzeki doszło wcześniej. Od kilku miesięcy tworzył się tam grzyb ściekowy spowodowany przez jeden z tamtejszych zakładów, który odprowadza do rzeki oczyszczone ścieki. Mandaty za zaniedbania, które doprowadziły do zanieczyszczeń wody w Białce, zostały wystawione w maksymalnej kwocie, jaką możemy nałożyć przy tego rodzaju karze. zastrzegł p.o. kierownika zamojskiej delegatury WIOŚ.

– Dodam, że niebawem zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Będzie ono dotyczyło różnych zaniedbań, które zostały stwierdzone podczas kontroli. Jeden z podmiotów, który doprowadziły do zanieczyszczenia wód może zostać ukarany znacznie wyższą karą administracyjną – dodał Piotr Jonasz.

Kilka dni temu próbowaliśmy się dowiedzieć w zamojskiej Delegaturze WIOŚ jak zakończyło się postępowanie administracyjne i jakie kary finansowe nałożono na winowajców zatrucia Huczwy i śnięcia co najmniej 2,5 tony ryb. Piotr Jonasz, p.o. kierownika zamojskiej delegatury WIOŚ odmówił udzielenia jakichkolwiek informacji na temat wyników postępowania administracyjnego w sprawie śnięcia ryb w Huczwie.

– Na wniosek policji udostępniliśmy prokuraturze całą dokumentację dotyczącą kontroli w sprawie zanieczyszczenia Huczwy i Białki. Nie mogę udzielać informacji na temat tych postępowań ani udostępniać żadnych informacji – usłyszeliśmy od Piotra Jonasza.

Śledczy wciąż prowadzą śledztwo

Prawie od pięciu miesięcy Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie prowadzi śledztwo po zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożonych przez Polski Związek Wędkarski – Okręg Zamość i burmistrza Hrubieszowa.

– Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie prowadzi śledztwo w sprawie spowodowania zanieczyszczenia niezidentyfikowaną substancją wody w rzece Huczwa. Ten czyn jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat – poinformowała nas Magdalena Welenczyk-Kita, zastępca prokuratora rejonowego w Hrubieszowie. – Ustalono, że śnięcie ryb miało miejsce na odcinku rzeki Huczwa poniżej dopływu rzeki Białka w obrębie miasta Hrubieszów. 

15 czerwca 2023 roku inspektorzy WIOŚ Delegatura w Zamościu przeprowadzili oględziny rzeki Białka na odcinku Zadębce-Obrowiec oraz rzeki Huczwa na odcinku Gozdów-Gródek- ujście rzeki Huczwa do rzeki Bug. Na podstawie uzyskanych wyników badań można stwierdzić, że spadek zawartości tlenu w rzece Huczwa był incydentalny, jednorazowy. Analizując inne czynniki, na uwagę zasługuje skokowy wzrost stężenia zawiesin ogólnych oraz związków azotowych i organicznych w rzece Huczwa.

 W trakcie oględzin przeprowadzonych w dniu 15 czerwca 2023 roku zaobserwowano bardzo wysoki poziom wody w rzece Białka spowodowany intensywnymi opadami deszczu. Aktualnie śledztwo jest w toku i nikomu nie przedstawiono zarzutów. W dalszym ciągu gromadzony jest materiał dowodowy w postaci wyników kontroli. Nadto zachodzi konieczność uzyskania opinii z zakresu rybactwa – relacjonuje prokurator Magdalena Welenczyk-Kita.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Poirytowany 20.10.2023 07:43
No tyle w temacie. Jak zwykle. Łyknąć to może tylko ktoś totalnie zielony w temacie chemizmu wody, procesów zachodzących w przyrodzie i generalnie pojęcia o wodzie płynącej. Nagle nic nie widziałem nic nie słyszałem. Komedia. Czy jest ktoś w tym kraju kto został realnie i adekwatnie ukarany za zniszczenie środowiska? Bo ten maksymalny mandat to jest chyba 500 PLN. Także śmiało walta do rzeki wszystko jak leci. Kara śmieszna, udowodnić nikt nic nie potrafi. Kontrole są zapowiadane (to to jest kuriozum dopiero). Mandat w takiej wysokości?? to się przecież nie opłaca nawet mieć szamba bo dwukrotne legalne opróżnienie kosztuje więcej, a co dopiero utylizacja innych odpadów.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama