Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:55
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

To już istna plaga! Azjatyckie biedronki atakują nasze domostwa

W naszych budynkach pojawiła się plaga biedronek. Nie są to jednak nasze polskie gatunki, a biedronki azjatyckie, które są inwazyjne. Czy stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek i ludzi?
W naszych budynkach pojawiła się plaga biedronek. Nie są to polskie gatunki a biedronki azjatyckie, które są inwazyjne. Czy stanowią zagrożenie?
W naszych budynkach pojawiła się plaga biedronek. Nie są to polskie gatunki a biedronki azjatyckie, które są inwazyjne. Czy stanowią zagrożenie?

Biedronkę azjatycką (Harmonia axyridis) znamy głównie z jesiennych nalotów na nasze domy i mieszkania. Jak i pozostałe biedronki jest drapieżnikiem. 

– Przez swoją ekspansywną naturę biedronki azjatyckie mogą wypierać nasze rodzime gatunki biedronek. Ugryzienia biedronek azjatyckich niekiedy wywołują również reakcje alergiczne, dlatego nie ma co łapać ich rękoma – przestrzegają Lasy Państwowe.

Jak rozpoznać biedronkę arlekin? 

Lasy Państwowe wyjaśniają, że arlekiny, zwane biedronkami ninja zimują pod korą drzew, pod ziemią, a nawet w dziuplach i skrzynkach dla ptaków. Mogą też zimować w naszych domach.
 Biedronki azjatyckie  różnią się od polskiej biedronki. Biedronka siedmiokropka ma na przedpleczu 2 jasne plamki, a biedronka azjatycka – czarny rysunek w kształcie litery „M”. 

Nasza biedronka ma błyszczące czerwone pokrywy. Natomiast biedronka azjatycka może mieć żółty, pomarańczowy, czerwony lub czarny kolor. Siedmiokropka ma 7 kropek, po 3 na każdej pokrywie i 1 wspólną, zaś jej azjatycka odpowiedniczka ma od 0 do kilkudziesięciu kropek, zwykle kilkanaście. Warto też pamiętać, że obce biedronki charakteryzują się dużą zmiennością - nie każda posiada charakterystyczne plamki na przedpleczu, układające się w literkę “M”. Niektóre są całe czarne. 

Różnice między biedronką azjatycką a biedronką siedmiokropką. Fot. Lasy Państwowe/Facebook


 

Lasy Państwowe wyjaśniają, gdzie najczęściej można spotkać azjatyckie owady. Gromadkę biedronek można napotkać na nasłonecznionej ścianie budynku lub w kącie mieszkania.

To drapieżniki
 

– W Polsce mamy ok. 80 gatunków, spośród nich najbardziej znaną jest siedmiokropka. Siedmiokropki są kropka w kropkę do siebie podobne, mają czarne przedplecze z białymi plamkami na bokach i są soczyście czerwone. I nie spotkamy ich w takich gromadach na naszych ścianach. Samica biedronki arlekin w ciągu całego swojego życia może znieść nawet do 4 tys. jaj! Arlekiny są inwazyjne i stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek. Mogą ugryźć też ludzi, a te ugryzienia mogą wywoływać alergię – przestrzegają Lasy Państwowe. 

Samica biedronki arlekin w ciągu całego swojego życia może znieść nawet do 4 tys. jaj! Fot. Lasy Państwowe/Facebook

Jak się więc przed nimi uchronić? – Uszczelnij okna i drzwi, warto zabezpieczyć je siatką. Można użyć mentolu lub kamfory - to je odstrasza – radzą Lasy Państwowe. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama