Pracownicy socjalni i osoby, które swoje życie związały z pomocą społeczną odebrały odznaczenia państwowe i wyróżnienia 22 listopada w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. – Zadania w zakresie pomocy społecznej ciągle się rozszerzają. Największą wartością w ich realizacji są postawy i osobowość ludzi, którzy tę opiekę świadczą. Pragnę wyrazić wielką wdzięczność za to, że te nowe zadania udaje się wprowadzać w życie – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Emilia Okoń wyróżnienie otrzymała za wieloletnią pracę w obszarze pomocy społecznej, empatię i profesjonalizm w działaniu na rzecz osób i rodzin potrzebujących wsparcia, a także wrażliwości zaangażowanie w pracę oraz kreatywne podejście do rozwiązywania problemów w społecznych. – Nie pracujemy dla wyróżnień i odznaczeń niemniej uznanie Wojewody jest nie do przecenienia. Zawody pomocowe, których działalność związana jest z obszarem pomocy społecznej nie są łatwe. Wynika to z ich specyfiki, tj. wymagań ustawowych, licznych obowiązków i ról w jakich występujemy. Pomagamy osobom z niepełnosprawnościami, opiekujemy się seniorami, wspieramy rodziny w rozwiązywaniu ich problemów, organizujemy pieczę zastępczą, pracujemy z ofiarami i sprawcami przemocy domowej, obsługujemy różnego rodzaju świadczenia – mówi dyrektor PCPR w Biłgoraju, Emilia Okoń.
Jak dodaje odebranie przez nią wyróżnienie traktuje jako wyróżnienie dla pracy całego Centrum. – Lista zadań jest długa i można jeszcze wiele wymieniać. Niesienie pomocy tym wszystkim osobom wymaga nie tylko doskonałej orientacji w przepisach praw ale przede wszystkim wrażliwości, a jednocześnie odporności, cierpliwości i empatii, bez których nie można wykonywać naszej pracy. Otrzymany dyplom uznania jest motywacją do dalszego, profesjonalnego wykonywania naszych wymagających zadań – dodaje.
Dzień Pracownika Socjalnego, przypadający 21 listopada, jest świętem osób znajdujących zatrudnienie nie tylko w ośrodkach pomocy społecznej, ale w różnorodnych instytucjach pomocy, rynku pracy, rehabilitacji, placówkach leczniczych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób potrzebujących pomocy. Głównym celem pomocy społecznej jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenia trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać.
Napisz komentarz
Komentarze