Celem konferencji było upowszechnianie wiedzy o Zgromadzeniu Zmartwychwstania Pańskiego, które miało początki we Francji w pierwszej połowie XIX w. (sam zakon powstał w Rzymie). Bogdan Jański, Piotr Semenenko i Hieronim Kajsiewicz, uważani za założycieli zgromadzenia, byli pierwszymi członkami tej wspólnoty i jednocześnie aktywnymi działaczami na rzecz sprawy polskiej na obczyźnie w czasie „Wielkiej Emigracji”. Zgromadzenie miało nieść pomoc rodakom żyjącym na obczyźnie, ale także Polakom w kraju, nie tylko pod względem materialnym, lecz przede wszystkim duchowym.
- Przeczytaj też: Biłgoraj: Kolarski jubileusz
– To było zgromadzenie, które powstało po to, żeby ratować postawy patriotyczne i społeczeństwo na emigracji. Sytuacja ta, po rozbiorach, rewolucji francuskiej i epoce Napoleona, po nieudanych powstaniach, była bardzo tragiczna – zauważył dr Piotr Kondraciuk, dyrektor Instytutu Rynku Sztuki i Zarządzania w Kulturze Akademii Zamojskiej.
Dodał, że bliskim współpracownikiem zmartwychwstańców był też gen. Władysław Zamoyski, który był przedstawicielem księcia Adama Czartoryskiego. On również podejmował działania mające na celu utworzenie legionów polskich, w czym pomagali mu zakonnicy.
W konferencji udział wzięli m.in. prof. Grzegorz Kucharczyk z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp., prof. Piotr Biliński z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i dr Maria Nitka z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Waloryzacja i udostępnianie zbiorów z czasów Wielkiej Emigracji oraz powstania Zgromadzenia Zmartwychwstańców”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Napisz komentarz
Komentarze