Ma 12,5 metra wysokości, na jej szczycie została zamontowana figura patrona miasta, a na dole znajduje się tablica z napisem „Św. Józef – Patron Józefowa. W 300. rocznicę lokowania miasta przez Tomasza Józefa Zamoyskiego 1725-2025”. Na rynku w Józefowie stanęła kolumna, upamiętniająca historyczne wydarzenie i założyciela miasta.
Od pomysłu do realizacji upłynęło prawie półtora roku. Inicjatorem budowy kolumny był burmistrz Józefowa Roman Dziura, a Stowarzyszenie Józefowska Kawaleria Rowerowa razem z pracownikami urzędu miejskiego postarali się o dotację na ten cel z funduszy unijnych.
– Pomysł podejrzałem na konferencji w Kijowie. Zostałem tam zaproszony i reprezentowałem nasz kraj, aby dzielić się doświadczeniami w zakresie ekonomii społecznej – wyjaśniał wielokrotnie. Włodarza gminy na tamtejszym rynku ujęły dwie rzeczy. Pierwsza to potężna kolumna z ich patronem – Michałem Archaniołem. Drugą był pomnik założyciela miasta. – Stwierdziłem, że to wszystko jest mądrze poukładane. Na rynku znajduje się patron, który czuwa nad miastem i założyciel – zaznaczał.
10-metrowa kolumna została wykonana z granitu, co ma ją zabezpieczyć przed zaciekami i porastaniem mchem. Na jej szczycie znajduje się wysoka na 2,5 metra postać św. Józefa, który jest w herbie Józefowa, wykonana z brązu.
Autorem jest firma Wojciecha Mendzelewskiego, który pracuje w Katedrze Rzeźby i Ceramiki Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i jest dobrze znany w Józefowie. Od wielu lat prowadzi tutaj wakacyjne plenery rzeźbiarskie, podczas których jego studenci rzeźbią w kamiennych bryłach, pozyskanych z józefowskich kamieniołomów. Efekty plenerów można podziwiać m.in. na rynku, gdzie znajduje się 9 rzeźb, w tym oryginalna fontanna, która również jest dziełem dr hab. Wojciecha Mendzelewskiego.
Pomysłodawcy kolumny mają nadzieję, że spodoba się zarówno mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym Roztocze, a w przyszłości stanie się podobnym symbolem jak Syrenka dla Warszawy, smok wawelski dla Krakowa czy chrząszcz dla Szczebrzeszyna.
Ponad 60 procent środków na sfinansowanie tej inicjatywy pochodziło z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, pozyskanych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Nasze Roztocze”.
Józefów został założony na początku XVIII wieku na gruntach wsi Majdan Nepryski. Akt lokacyjny podpisał V ordynat zamojski Tomasz Józef Zamoyski (od jego drugiego imienia pochodzi nazwa miejscowości) w 3 grudnia 1725 roku. Mówi on m.in. o tym, iż miasto jest lokowane na prawie niemieckim (magdeburskim) i ma prawo do 4 jarmarków rocznie (wkrótce liczba ta wzrosła do 9). Jako miejsce lokacji wybrano środek okręgu, który tworzą najważniejsze miasta regionu – Biłgoraj, Zamość i Tomaszów Lubelski. W granicach Ordynacji Zamojskiej miasteczko pozostawało aż do II wojny światowej.
Napisz komentarz
Komentarze