Debata oksfordzka jest subtelną sztuką prowadzenia dyskusji. Pozwala ona na rywalizację z przeciwnikiem prezentującym stanowisko przeciwne jedynie przy pomocy wagi argumentów. Dzięki niej uczniowie rozwijają elokwencję, zdobywają doświadczenia w przełamywaniu słabości związanych z występami publicznymi, uczą się dyskusji z poszanowaniem drugiej strony, mającej odmienne zdanie.
Finał Mistrzostw odbył się 27 listopada w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury. W walce na argumenty stanęli uczniowie dwóch biłgorajskich szkół: Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju oraz Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Drużyny te w półfinale pokonały swoich kolegów z Katolickiego Liceum Ogólnokształcące, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej, Zespołu Szkół Leśnych oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.
Młodzież dyskutowała nad tezą: „Wydarzenia, które zaszły w Polsce i na świecie od 2020 r. wyzwoliły w ludziach więcej złego niż dobrego”. Debatę, decyzją Loży Ekspertów w której zasiedli: Maciej Gębala, Alicja Jachiewicz-Schmidt i Witold Dąbrowski, wygrała drużyna z LO im. ONZ. W jej skład wchodzili: Marek Stachów, Jakub Furmanek, Katarzyna Golec i Alan Kiesz. Uczniów do debaty przygotowywała Agnieszką Jamroz i Magdalena Żurawicz.
Loża przyznała również tytuł „Najmocniejszego ogniwa”. Otrzymał je Maciej Róg z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Tytuł „Lidera wśród mówców” trafił do Szymona Bujaka z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.
– Poziom debaty z roku na rośnie i jest bardzo wysoki i wyrównany – mówił Maciej Gębala, członek Loży Ekspertów. Dodał, że uczniowie oceniani byli pod kątem pięciu kategorii: spójność drużyny, definiowanie linii sporu, linia argumentacyjna, kontrargumentacja i pytania.
Debaty oksfordzkie cieszą się bardzo dużą popularnością. Z tego też względu w planach jest rozszerzenie ich formuły. – Widząc jak ważna jest to dziedzina sztuki, argumentowania, chcemy w przyszłość wyjść z propozycją do uczniów szkół podstawowych. Będzie to przygotowywało uczniów do bronienia swojego stanowiska i prezentowania go w sposób jasny, otwarty, z poszanowaniem oponenta, a także do większej obserwacji życia społecznego – twierdzi Stanisław Kowalczyk, dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury.
Debatę zorganizowała Biłgorajska Telewizja Kablowa.
Napisz komentarz
Komentarze