Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 08:26
Reklama
Reklama
Reklama

Czyszczenie odzieży motocyklowej – czy wszystkie kurtki, spodnie i kombinezony można prać w pralce?

Motocykl to dla niektórych znacznie więcej niż tylko środek transportu. Wraz z rozwojem pasji do jazdy na jednośladzie często rośnie zainteresowanie specjalistyczną odzieżą motocyklową. Kurtki, spodnie i kombinezony nie tylko dodają stylu, ale zapewniają ochronę podczas jazdy. Jednak z czasem kurz i sól niszczą materiał i utrudniają działanie membrany. W tym momencie rodzi się pytanie, czy czyszczenie odzieży motocyklowej w pralce jest bezpieczne?
Czyszczenie odzieży motocyklowej – czy wszystkie kurtki, spodnie i kombinezony można prać w pralce?
Pamiętaj, aby dbać o odzież przez cały rok!

 

Zanim wyruszysz w kolejną trasę, zawsze sprawdź stan swojej odzieży. Zwróć uwagę na zabrudzenia z błota, pyłu czy soli drogowej. Styczność toksycznych środków z materiałem degraduje jego strukturę, co przekłada się nie tylko na nieestetyczny wygląd, ale także osłabienie właściwości technicznych membrany. 

Czyszczenie odzieży skórzanej i tekstylnej powinno być wykonywane regularnie. Zazwyczaj nie ma konieczności przeprowadzania skomplikowanych zabiegów. By usunąć większość zabrudzeń, zwykle wystarczy letnia woda z mydłem lub specjalny preparat do czyszczenia.

Kurtka Skórzana Held Cosmo

Zanim rozpoczniesz czyszczenie odzieży skórzanej, przeczytaj instrukcję producenta

 

Przed wrzuceniem swojej kurtki do pralki, sprawdź metkę. To tam producent umieszcza cenne wskazówki dotyczące pielęgnacji. Poszczególne modele mogą się znacząco różnić, jeśli chodzi o materiał wykonania. To wpływa na zalecenia dotyczące czyszczenia, w tym temperaturę prania czy możliwość użycia środków chemicznych. 

Nie ma zatem jednej uniwersalnej metody, która sprawdzi się w przypadku wszystkich ubrań. Warto na przykład pamiętać, że czyszczenie kurtki motocyklowej wykonanej ze skóry w zbyt gorącej wodzie spowoduje skurczenie. Użycie tradycyjnego proszku do prania lub płynu do płukania może także nieodwracalnie zniszczyć membranę. Więcej rad na temat czyszczenia odzieży motocyklowej znajdziesz na blogu Dobrych Sklepów Motocyklowych: https://dobresklepymotocyklowe.pl/wiedza/post/jak-dbac-o-odziez-tekstylna-6-waznych-zasad.

Zabezpiecz elementy ochronne

 

Wiele ubrań motocyklowych ma wbudowane ochraniacze, np. protektory na łokciach czy kolanach. Zanim przejdziesz to czyszczenia, sprawdź, czy można je usunąć. Jeśli tak, zrób to. Ochronniki nie powinny mieć kontaktu z detergentami, mogą być delikatne i łatwo ulec uszkodzeniu podczas prania. Styczność z wodą i środkami chemicznymi wpływa na właściwości techniczne oraz żywotność. Warto także pamiętać o zapięciu zamków oraz rzepów, które mogłyby uszkodzić odzież podczas prania.

Po czyszczeniu odzieży motocyklowej ważne jest także suszenie

 

Prawidłowe wykonanie zabiegów czyszczenia odzieży motocyklowej to nie wszystko. Równie istotny jest proces pozbywania się nadmiaru wilgoci. Suszarka może być zbyt radykalna dla niektórych ubrań motocyklowych. Skórę i część produktów tekstylnych lepiej suszyć tradycyjnie, na świeżym powietrzu, aby uniknąć uszkodzeń i zminimalizować ryzyko utraty właściwości ochronnych.

Ostatni etap pielęgnacji to impregnacja

Zdarzyło Ci się podróżować na jednośladzie podczas opadów deszczu? Jeśli tak, z pewnością wiesz, że nawet zewnętrzna warstwa membrany wodoodpornej nasiąka wodą, co przekłada się na odczuwanie nieprzyjemnego chłodu spowodowanego odparowywaniem powietrza. W efekcie Twój komfort termiczny spada.

Pomocne w minimalizowaniu skutków takiego stanu są impregnaty. Szczególnie polecany jest produkt S100 przeznaczony do tkanin i skóry. Marka regularnie zwycięża w rankingach konsumenckich, a oceny użytkowników chemii motocyklowej nie są niższe niż 9/10. Jeśli chcesz właściwie zadbać o swoje ubrania na jednoślad, pamiętaj, że czyszczenie butów motocyklowych, kurtek, spodni czy kombinezonów powinno zakończyć się dokładnym spryskaniem impregnatem.

Impregnat do odzieży skórzanej i tekstylnej S100


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: StrazakTreść komentarza: Do Owsiaka też NIEData dodania komentarza: 19.05.2024, 18:00Źródło komentarza: Hrubieszów: „Nie” dla wykorzystywania munduru do celów politycznychAutor komentarza: KiedyTreść komentarza: Tęczowa flaga zamiast krzyża wszak PSL wcześniej wchodził do europarlamentu w tęczowej KOalicji, aktywiszcza pseudo Normalny czekają na kakaowe święta.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 10:36Źródło komentarza: Mircze: Radni wybrali prezydium Rady GminyAutor komentarza: ZSL-PSLTreść komentarza: Jak widać ewidentnie nigdy nie miał nic wspólnego z rolnikami. a tylko na ich naiwności żerowali i ich głosach na urzędy się dostawali, a teraz pałą chłopa i gazem.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 10:31Źródło komentarza: Jednodniowy rolniczy protest w Dołhobyczowie i UchaniachAutor komentarza: KiedyTreść komentarza: Ubezpieczenia dla psów i odszkodowania za pogryzienie.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 10:27Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź – jakiAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pamiętamy Początki TfuSSka likwidacja stoczni Szczecińskiej na rzecz NIEMIEC teraz LIKWIDACJA POczty i telewizji na rzecz NIEMIEC.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 10:23Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: POD-gotTreść komentarza: Czyszczenie do zera da pozytywny efektData dodania komentarza: 19.05.2024, 10:22Źródło komentarza: Zamość: Miotła w spółkach miejskich. Jako pierwsza stanowisko straciła prezes PGK
Reklama
Reklama