Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:57
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Krasnobród: Wójtowianie grają i śpiewają już 30 lat

Było co wspominać… W Krasnobrodzkim Domu Kultury odbyły się 25 listopada obchody jubileuszu 30-lecia działalności zespołu folklorystycznego Wójtowianie.
Zespół Wójtowianie występuje na scenie od 30 lat.
Zespół Wójtowianie występuje na scenie od 30 lat.

Autor: Krasnobrodzki Dom Kultury

Uroczystość zgromadziła wielu gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele samorządów różnych szczebli, byli członkowie i kierownicy zespołu, m.in. Marianna i Stanisław Olszewscy oraz Zofia i Zbigniew Molendowie, a także Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, a także mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród. Historię zespołu przedstawiła dyrektorka Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariola Czapla. Potem scenę opanowali jubilaci.

Popis na scenie

W pierwszej części koncertu Wójtowianie zaprezentowali wiązankę utworów o Krasnobrodzie i Roztoczu. W dalszej części uroczystości przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia. Rozpoczął je burmistrz Kazimierz Misztal, który podziękował Wojtowianom za 30 lat aktywnej działalności i liczne sukcesy. Do słów dołączył listy gratulacyjne oraz upominki i kwiaty, które wręczał wraz z dyrektorką KDK. Życzenia i gratulacje złożyli też goście.

Po przemówieniach i życzeniach przyszedł czas na drugą część koncertu. Wójtowianie zaprezentowali w nim utwory najstarsze, nieco zapomniane, dzięki którym udało im się wyśpiewać liczne sukcesy. Podobnie jak pierwsza, tak i druga część koncernu były nagrodzone gromkimi brawami. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek – lampkę szampana oraz urodzinowy tort. Na pamiątkę zebrani goście otrzymali płytę zespołu.

Historia zespołu

Zespół folklorystyczny Wójtowianie został założony w 1993 r. Jego nazwa związana jest z funkcją, jaką pełnił inicjator powstania zespołu Stanisław Roczkowski, będący wówczas wójtem gminy Krasnobród.

Najpierw był to żeński zespół śpiewaczy Wójtowianki, który współpracował z Kapelą Krasnobrodzką, a po zakończeniu tej współpracy w lipcu 1997 r. stworzył własną kapelę stanowiącą integralną część zespołu i przyjął nazwę Wójtowianie.

W ciągu 30 lat w zespole występowało około 30 osób. Kierownikami zespołu byli Marianna Olszewska, Zbigniew Molenda, a obecnie funkcję tę pełni Alicja Parkitny, która jest z Wójtowianami od samego początku. Zespół liczy osiem osób. To śpiewające panie: Alicja Parkitny, Alicja Olszewska, Elżbieta Piela, Wiesława Dąbrowska, Wanda Sachajko i Zofia Przytuła oraz przygrywający im panowie – Mirosław Berlin (kierownik kapeli, akordeonista) i Witold Sokoliński (kontrabas, bębenek).

Grają i śpiewają

Wojtowianie mają bogaty repertuar, który obejmuje ponad 220 utworów. Są to pieśni ludowe, patriotyczne, religijne, żołnierskie i partyzanckie, towarzyskie i okolicznościowe. W ciągu 30 lat zespół dał ponad 500 koncertów w ponad 70 miejscowościach na terenie 8 województw w Polsce. Występowali także na Słowacji. Swoimi występami zespół uświetnia różnego rodzaju uroczystości o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Bierze udział w wielu przeglądach, konkursach i festiwalach, podczas których zdobywa wiele nagród i wyróżnień. Nagrał trzy płyty: „Choć my nie Mazowsze…”, „Gdy zaświeci słońce” (2013) oraz „Jest takie miejsce…” 2018).

Z okazji ich jubileuszu w sali wystawowej KDK została przygotowana wystawa pucharów, statuetek, medali, dyplomów i wielu innych upominków zdobytych przez zespół na przestrzeni 30 lat.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama