Uroczystość zgromadziła wielu gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele samorządów różnych szczebli, byli członkowie i kierownicy zespołu, m.in. Marianna i Stanisław Olszewscy oraz Zofia i Zbigniew Molendowie, a także Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, a także mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród. Historię zespołu przedstawiła dyrektorka Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariola Czapla. Potem scenę opanowali jubilaci.
Popis na scenie
W pierwszej części koncertu Wójtowianie zaprezentowali wiązankę utworów o Krasnobrodzie i Roztoczu. W dalszej części uroczystości przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia. Rozpoczął je burmistrz Kazimierz Misztal, który podziękował Wojtowianom za 30 lat aktywnej działalności i liczne sukcesy. Do słów dołączył listy gratulacyjne oraz upominki i kwiaty, które wręczał wraz z dyrektorką KDK. Życzenia i gratulacje złożyli też goście.
Po przemówieniach i życzeniach przyszedł czas na drugą część koncertu. Wójtowianie zaprezentowali w nim utwory najstarsze, nieco zapomniane, dzięki którym udało im się wyśpiewać liczne sukcesy. Podobnie jak pierwsza, tak i druga część koncernu były nagrodzone gromkimi brawami. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek – lampkę szampana oraz urodzinowy tort. Na pamiątkę zebrani goście otrzymali płytę zespołu.
Historia zespołu
Zespół folklorystyczny Wójtowianie został założony w 1993 r. Jego nazwa związana jest z funkcją, jaką pełnił inicjator powstania zespołu Stanisław Roczkowski, będący wówczas wójtem gminy Krasnobród.
Najpierw był to żeński zespół śpiewaczy Wójtowianki, który współpracował z Kapelą Krasnobrodzką, a po zakończeniu tej współpracy w lipcu 1997 r. stworzył własną kapelę stanowiącą integralną część zespołu i przyjął nazwę Wójtowianie.
W ciągu 30 lat w zespole występowało około 30 osób. Kierownikami zespołu byli Marianna Olszewska, Zbigniew Molenda, a obecnie funkcję tę pełni Alicja Parkitny, która jest z Wójtowianami od samego początku. Zespół liczy osiem osób. To śpiewające panie: Alicja Parkitny, Alicja Olszewska, Elżbieta Piela, Wiesława Dąbrowska, Wanda Sachajko i Zofia Przytuła oraz przygrywający im panowie – Mirosław Berlin (kierownik kapeli, akordeonista) i Witold Sokoliński (kontrabas, bębenek).
Grają i śpiewają
Wojtowianie mają bogaty repertuar, który obejmuje ponad 220 utworów. Są to pieśni ludowe, patriotyczne, religijne, żołnierskie i partyzanckie, towarzyskie i okolicznościowe. W ciągu 30 lat zespół dał ponad 500 koncertów w ponad 70 miejscowościach na terenie 8 województw w Polsce. Występowali także na Słowacji. Swoimi występami zespół uświetnia różnego rodzaju uroczystości o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Bierze udział w wielu przeglądach, konkursach i festiwalach, podczas których zdobywa wiele nagród i wyróżnień. Nagrał trzy płyty: „Choć my nie Mazowsze…”, „Gdy zaświeci słońce” (2013) oraz „Jest takie miejsce…” 2018).
Z okazji ich jubileuszu w sali wystawowej KDK została przygotowana wystawa pucharów, statuetek, medali, dyplomów i wielu innych upominków zdobytych przez zespół na przestrzeni 30 lat.
Napisz komentarz
Komentarze