Problem smogu w Biłgoraju pojawia się jesienią i zimą. Wówczas czujniki (w Biłgoraju są 3) biją na alarm. Bywają dni, że normy są znacznie przekroczone. Władze miasta podkreślają, że jest znacznie lepiej niż było kiedyś. To m.in. zasługa miejskiego programu mającego na celu dofinansowanie do wymiany starych źródeł ogrzewania. Program funkcjonuje od 2018 roku. Przez ten czas udało się wymienić starych 520 pieców – tzw. „kopciuchów”.
Oddychać czystym powietrzem
Zgodnie z zapisami miejskiej uchwały, program kończy się wraz z tym rokiem. Aby mieszkańcy mogli z niego korzystać, konieczne było podjęcie nowej uchwały. – Ten program działa. W sytuacji, w której mieszkańcy mają możliwość skorzystania z rządowego programu „Czyste powietrze”, korzystają również przy okazji z programu miejskiego. Dzięki temu przy udziale małych środków finansowych można wykonać inwestycje o dużej wartości. Mamy szanse na to, aby móc oddychać czystym powietrzem – mówi burmistrz Janusz Rosłan. Dodaje, że dbałość o poprawę jakości powietrza w mieście obliguje go do podjęcia konkretnych działań zmierzających do zmniejszenia ilość zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery w wyniku spalania paliw stałych w paleniskach domowych.
Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi zmianami w programie. – Uchwała przewiduje kontunuowanie programu dotacji celowych udzielanych z budżetu miasta, jednak katalog nowych źródeł ogrzewania został ograniczony do najbardziej ekologicznych źródeł, tj. pompa ciepła, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, kondensacyjny piec zasilany gazem oraz ogrzewanie elektryczne – dodaje włodarz.
Kaszel, duszność, niewydolność serca
Warunkiem niezbędnym dla uzyskania dofinansowania jest trwała likwidacja wszystkich dotychczasowych źródeł ogrzewania zasilanych paliwem stałym, wykorzystywanych do ogrzewania budynków lub lokali mieszkalnych oraz zamiana na te ekologiczne. Mieszkańcy, którzy skorzystają z programu mogą liczyć nawet na zwrot nawet 40 proc. poniesionych kosztów jeśli inwestycja będzie wykonana w 2024 roku lub 30 proc., jeśli w roku 2025 .
Poprzez zanieczyszczone powietrze toksyczne pyły, metale ciężkie trafiają do naszych płuc, krwi, a wraz z nią do różnych narządów, np. serca, mózgu. Zaostrzają astmę, alergię, niewydolność serca. Wywołują dokuczliwy kaszel, duszność, ból głowy, podrażnienie oczu, gardła.
Aby mieszkańcy mogli obserwować jakość powietrza, zamontowano trzy czujniki informujące o poziomie jego zanieczyszczenia. Jeden z nich został zamontowany na budynku przedszkola przy Alei 400-lecia, drugi na budynku urzędu miasta, a trzeci na budynku Miejskiej Służby Drogowej przy ul. Bolesława Prusa. Bieżące wyniki pomiarów przedstawiane są w formie czytelnych wykresów na stronie internetowej miasta w zakładce „jakość powietrza”.
Napisz komentarz
Komentarze