Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:34
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Aby smog nie zatruwał

Władze Biłgoraja od kilku lat próbują walczyć ze smogiem. Mieszkańcy mogą korzystać z dofinansowania do wymiany starych źródeł ogrzewania. Przez lata udało się ich wymienić kilkaset.
Biłgoraj: Aby smog nie zatruwał
Stare piece odchodzą do lamusa.

Problem smogu w Biłgoraju pojawia się jesienią i zimą. Wówczas czujniki (w Biłgoraju są 3) biją na alarm. Bywają dni, że normy są znacznie przekroczone. Władze miasta podkreślają, że jest znacznie lepiej niż było kiedyś. To m.in. zasługa miejskiego programu mającego na celu dofinansowanie do wymiany starych źródeł ogrzewania. Program funkcjonuje od 2018 roku. Przez ten czas udało się wymienić starych 520 pieców – tzw. „kopciuchów”.

Oddychać czystym powietrzem

Zgodnie z zapisami miejskiej uchwały, program kończy się wraz z tym rokiem. Aby mieszkańcy mogli z niego korzystać, konieczne było podjęcie nowej uchwały. – Ten program działa. W sytuacji, w której mieszkańcy mają możliwość skorzystania z rządowego programu „Czyste powietrze”, korzystają również przy okazji z programu miejskiego. Dzięki temu przy udziale małych środków finansowych można wykonać inwestycje o dużej wartości. Mamy szanse na to, aby móc oddychać czystym powietrzem – mówi burmistrz Janusz Rosłan. Dodaje, że dbałość o poprawę jakości powietrza w mieście obliguje go do podjęcia konkretnych działań zmierzających do zmniejszenia ilość zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery w wyniku spalania paliw stałych w paleniskach domowych.

Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi zmianami w programie. – Uchwała przewiduje kontunuowanie programu dotacji celowych udzielanych z budżetu miasta, jednak katalog nowych źródeł ogrzewania został ograniczony do najbardziej ekologicznych źródeł, tj. pompa ciepła, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, kondensacyjny piec zasilany gazem oraz ogrzewanie elektryczne – dodaje włodarz.

Kaszel, duszność, niewydolność serca

Warunkiem niezbędnym dla uzyskania dofinansowania jest trwała likwidacja wszystkich dotychczasowych źródeł ogrzewania zasilanych paliwem stałym, wykorzystywanych do ogrzewania budynków lub lokali mieszkalnych oraz zamiana na te ekologiczne. Mieszkańcy, którzy skorzystają z programu mogą liczyć nawet na zwrot nawet 40 proc. poniesionych kosztów jeśli inwestycja będzie wykonana w 2024 roku lub 30 proc., jeśli w roku 2025 .

Poprzez zanieczyszczone powietrze toksyczne pyły, metale ciężkie trafiają do naszych płuc, krwi, a wraz z nią do różnych narządów, np. serca, mózgu. Zaostrzają astmę, alergię, niewydolność serca. Wywołują dokuczliwy kaszel, duszność, ból głowy, podrażnienie oczu, gardła.

Aby mieszkańcy mogli obserwować jakość powietrza, zamontowano trzy czujniki informujące o poziomie jego zanieczyszczenia. Jeden z nich został zamontowany na budynku przedszkola przy Alei 400-lecia, drugi na budynku urzędu miasta, a trzeci na budynku Miejskiej Służby Drogowej przy ul. Bolesława Prusa. Bieżące wyniki pomiarów przedstawiane są w formie czytelnych wykresów na stronie internetowej miasta w zakładce „jakość powietrza”. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama