Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:10
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Gm. Ulhówek: Droga przez mękę, błoto, kałuże i zaspy. 4-osobowa rodzina odcięta od świata

Rodzina Cholewińskich, małżeństwo i ich dwoje dzieci, mieszka w Rzeplinie Wsi od przeszło 15 lat. Choć gmina Ulhówek co roku rozwija się, buduje nowe drogi, to do państwa Cholewińskich „lepsze” się nie spieszy. Rodzina nie ma utwardzonej drogi dojazdowej do domu. Dorośli i dzieci chodzą i jeżdżą przez pole, na którym wiosną i po deszczu jest pełno błota, zimą sami muszą je odśnieżać. Co na to wójt Łukasz Kłębek? Czy zechce pomóc mieszkańcom?
Tak wygląda droga do domu państwa Cholewińskich w Rzeplinie (gm. Ulhówek) wiosną i zimą. To jedyna droga dojazdowa nieutwardzona przez gminę.
Tak wygląda droga do domu państwa Cholewińskich w Rzeplinie (gm. Ulhówek) wiosną i zimą. To jedyna droga dojazdowa nieutwardzona przez gminę.

Państwo Cholewińscy mieszkają daleko od szosy, daleko od sąsiadów. Dom i gospodarstwo w Rzeplinie Wsi kupili przeszło 20 lat temu, mieszkają w nim od 15 lat. Poprzedni właściciele dojeżdżali do domu polną drogą – gminną jak twierdzą p. Cholewińscy. Z czasem nowi mieszkańcy udeptali i ujeździli sobie jeszcze inną ścieżkę przez własne pole. Korzystają z niej i teraz, ale wiąże się z to z wieloma utrudnieniami. Najgorzej jest porą, gdy jest mokro, bo wtedy pełno jest błota, oraz zimą, gdzie wszystko jest zasypane śniegiem.

 – Gdy dzieci były mniejsze, to nosiliśmy je pod szosę, potem same chodziły w kaloszach przez polną drogę i przy szosie zmieniały buty. Teraz staramy się je jakoś dowozić, ale ile tak można? – pytają Julia i Artur Cholewińscy.

Mówią, że od dawna proszą wójta swojej gminy, który co ciekawe jest ich niedalekim sąsiadem, o utwardzenie drogi.

 – Rozmawialiśmy z wójtem wielokrotnie, na zebraniach sołeckich, na różnych uroczystościach, dożynkach czy innych, gdzie się spotykamy, na zebraniach strażaków. Pisaliśmy pismo. Dostaliśmy odpowiedź, że gmina dysponuje gruzem i żużlem na utwardzenie drogi gruntowej i dojazd do działki zagrodowej. To pismo jest z 23 września 2022 roku podpisał je z upoważnienia wójta Jacek Krech, kierownik Referatu Budownictwa w UG – mówi pan Artur.

Faktycznie. Na piśmie z gminy dodano jeszcze „Proszę o kontakt w celu ustalenia szczegółu remontu ww. drogi. Nadto informuje się, że pana podanie zostało skierowane do Komisji Rozwoju Gospodarczego i Modernizacji Wsi, Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Środowiska oraz Ochrony przeciwpożarowej w celu wydania opinii co do przyszłej inwestycji drogowej na lata 2023-2024”. Na wstępie podano, że podanie Cholewińskich było z dnia 1 sierpnia 2022, a zauważmy, że odpowiedź jest z datą 23 września.

Po tym sprawy jednak nie załatwiono.

 – Żona była u pana Jacka Krecha osobiście, ja rozmawiałem z nim telefonicznie. Powiedziano mi, żebym tylko wskazał miejsce, gdzie mają wysypać gruz. Ale jak mogę takie miejsce wskazać? Na polu przecież mi go nie wysypią. Ta droga, którą my jeździmy teraz, jest przez nasze pole, ale nie tę chcielibyśmy utwardzić. To taka nasza ścieżka, trochę na skróty, powstała z potrzeby. Zresztą w polu wszelkie kamienie zaraz pochłonie ziemia i nawet śladu po nich nie zostanie – mówi p. Artur.

Wyjaśnia, że chodziło mu o porządne zrobienie drogi, tej pierwotnej (to ok. 200 metrów). O zrobienie rowu, żeby woda miała gdzie spływać, wtedy o utwardzenie, ale do tego są potrzebne maszyny, którymi dysponuje gmina, a nie zostawienie kamienia mieszkańcom, by sami go rozrzucali.

Wszyscy znają sytuację

 – To jedyny na dzień dzisiejszy dom w naszej wsi, do którego nie ma dojazdu. Mają ciężko ci ludzie – przyznaje sołtys Rzeplina Wsi Małgorzata Nazarczuk.

Państwo Cholewińscy mówią, że pamiętają, jak podczas ostatnich wyborów na sołtysa (był nim wcześniej mąż obecnej sołtys, ale zmarł nagle), obecny na spotkaniu wójt Ulhówka obiecał przy mieszkańcach, że gmina zrobi do nich drogę.

Nowa sołtys próbowała w tym dopomóc.

 – Rozmawiałam w gminie, radziłam państwu, by napisali pismo. Ale na razi nic się nie zmieniło – sołtys wzdycha i dodaje: – Myślę, że oni powinni jeździć tą drogą, co była wcześniej, a nie przez swoje pole. Gdyby ją gospodarowali, ona by inaczej wyglądała, a tak to ją rolnicy podorali, zarosła.

Sołtys mimo wszystko proponuje jeszcze rozmawiać z wójtem.

– Raczej wójt nigdy nie odmawia pomocy – uważa.

Zapytaliśmy radną Magdalenę Łąkowską, czy zna problem mieszkańców i czy interweniowała w sprawie, ale nie chciała z nami rozmawiać.

Wójtowi tematu nakreślać nie trzeba było.

 – Cholewińscy cały czas korzystają z tej drogi ujeżdżonej przez poprzedników. Do ich działki jest dojazd po asfalcie, ale zabudowania są na końcu tej działki. Wiedzieli co kupowali – mówi wójt Łukasz Kłębek. Zaprzecza też, żeby pan Artur czy pani Julia wielokrotnie prosili go o remont drogi.

 – Rodzina Cholewińskich nie rozmawia z gminą i z wójtem, nie utrzymuje kontaktu, nawet unika. A to dlatego, że mają zaległość podatkową największą w gminie. A jeśli ktoś nie utrzymuje kontaktu z gminą, nie jest solidarny, no to ciężko mówić, że ten ktoś inicjuje jakieś działania – mówi wójt.

Zapytany o przytaczane pismo sprzed 2 lat, odpowiada:

 – Mój kierownik wysłał do nich informację, że jest materiał, „czy jesteście zainteresowani” i po tym piśmie cisza zapadła. Nikt się nie zainteresował. Teraz nagle przypomniał o tym ich znajomy Mariusz Skorniewski, mój kontrkandydat. Razem się spotykają w tej grupie „Naprawiamy gminę Ulhówek”. Dlaczego 3 miesiące przed wyborami samorządowymi eskaluje się problem, z którym żyje się dwadzieścia parę lat? – dopytuje wójt Kłębek.

Jest deklaracja 

Trzeba dodać, że wśród części mieszkańców Ulhówka panuje przekonanie, że kto jest przyjacielem czy choćby znajomym Mariusza Skorniewskiego (Naprawiamy Gminę Ulhówek, Stowarzyszenie Robim Co Możem Ulhówek) jest wrogiem Łukasza Kłębka. I takiemu wójt w niczym nie pomoże.

Łukasz Kłębek mówi, że ludzie się mylą.

 – Ja wszystkim robię drogi. W 2023 roku 18 dróg zrobiłem i nie patrzyłem jak kto głosuje. Robię swoje i tempo inwestycyjne od początku mojej pracy jest wysokie, jestem nastawiony na poprawę jakości życia mieszkańców. Moi kontrkandydaci myślą o boiskach, organizują ferie, gdzie po godzinie dla dzieci nie ma miejsca, a robią to, żeby przykryć ferie, które ja organizuję dla wszystkich dzieci tu na miejscu, a nie w sąsiedniej gminie. Oni nie znają realiów. Nie widzą, że nam trzeba dróg, trzeba dbać, by szkoły funkcjonowały, żeby dowóz był zapewniony, żeby był sklep, woda, światło, chleb... – wylicza wójt.

Podkreśla, że jest za tym, żeby poprawiać ludziom warunki życia i z tego nie zrezygnuje, ale wraca do długu...

 – Każdy płaci podatki. Chcę, żeby wszyscy mieszkańcy spłacali swoje zobowiązania. Przecież my z tych pieniędzy tworzymy budżet i budujemy. Ile za zaległości państwa Cholewińskich można kupić materiału na remont dróg... Myślę, że po wyborach, jeśli państwo będą sumiennymi, solidarnymi podatnikami i będą rozmawiali z wójtem, bez osób trzecich, bo przecież to są moi niedalecy sąsiedzi, to wspólnie pokonamy przeciwności i problemy – deklaruje wójt.

W ub. roku gmina Ulhówek zrealizowała remont, przebudowę 18 odcinków dróg, w tym wewnętrznych. W miejscowości Rzeplin wykonano drogę do gospodarstwa znajdującego się naprzeciwko państwa Cholewińskich. Czy i oni doczekają się wreszcie zmiany na lepsze? Do tematu wrócimy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Oświecony 20.01.2024 20:58
To niech jeszcze dalej od skupisk ludzkich się budują a potem płacz, że prądu nie ma, wodociągu, kanalizacji i oczywiście dojazdu. Wybuduj dom na końcu świata, a potem krzycz że drogi ci nie wybudowali za 10 mln zl

Normalny 19.01.2024 20:51
Najlepiej niech gmina wywali 100 tysięcy na nową dwupasmową drogę asfaltową dla 4 osób. A jeszcze lepiej jak te 4 osoby nie płacą podatków. Czyli dajta 500 plusy i jeszcze mi drogę pod dom zróbta. Kojarzę jak jeden rolnik poszedł do wójta żeby mu drogę wysypał ale to było po tym jak zapłacił kupując ziemię 20 000 złotych podatku PCC co idzie do gminy więc miał prawo pójść.

ale jaja ale jaja 18.01.2024 10:49
To jest 4 - osobowy " Problem Tuska " !!! Do wiosny śnieg sam stopnieje , Ne ja Wam Wójta wybierałem !!!

mieszkaniec 19.01.2024 11:46
To jest bastion PiSu jakbyś nie wiedział. Grubo ponad 50% w parlamentarnych. Myśl, a nie propagandę powtarzasz.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama